REKLAMA

Ścigaj: Rząd planuje niedrogie mieszkania komunalne dla uchodźców z Ukrainy

2022-07-06 10:38
publikacja
2022-07-06 10:38

Przygotowywany przez rząd projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych - powiedziała w środę PAP.PL minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy).

Ścigaj: Rząd planuje niedrogie mieszkania komunalne dla uchodźców z Ukrainy
Ścigaj: Rząd planuje niedrogie mieszkania komunalne dla uchodźców z Ukrainy
fot. Szymon Mucha / / Shutterstock

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w środę w Studiu PAP mówiła o przygotowywanym przez nią projekcie strategii międzyresortowej mającym pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. "Strategia zakłada przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych" - powiedziała.

Tworzenie strategii jest na etapie konsultacji ze środowiskiem organizacji pozarządowych i samorządami. "Bardzo szybko chcemy przystąpić do konsultacji międzyresortowych i to jest kwestia kilku tygodni, kiedy uda nam się spiąć tą strategię i zaprezentować opinii publicznej" - oświadczyła.

Minister powiedziała, że nadszedł moment, aby osoby uciekające przed wojną "zaczęły się w miarę usamodzielniać". Aby było to możliwe, należy "pomóc im znaleźć pracę, a także mieszkanie w miarę tanie, na ich możliwości". Problem stanowi fakt, że większość uchodźców zostało w "dużych miastach i żyją w dużych skupiskach". Jak zauważa minister, w miastach nie ma już możliwości mieszkaniowych, bądź są "bardzo drogie".

Ścigaj podkreśliła, że wystarczy "lekko dostosować do możliwości zamieszkania" pustostany, które są w rękach prywatnych. "Każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie" - zaznaczyła. Rolą samorządów ma być szukanie możliwości i rozmowa z właścicielami takich mieszkań, z kolei rządu - pomoc w uzyskaniu środków finansowych na ich sfinansowanie.

Takie mieszkania miałyby być do dyspozycji w zasobach gminy przez "kilka lat". "Na 5-6 lat dostarczy się samorządom możliwości zamieszkania w obszarze komunalnym" - powiedziała. Mniejsze miejscowości - dodała Ścigaj - "cały czas są otwarte" na migrantów z Ukrainy. Zaznaczyła jednak, że mieszkania pozyskane w ten sposób "nie będą tylko i wyłącznie mieszkaniami dla uchodźców".

Ścigaj wyjaśniła, że porozumienie z właścicielami mieszkań ma być umową dzierżawy realizowaną za pośrednictwem społecznych agencji najmu. "W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli" - zaznaczyła.

"Trzeba się zabezpieczyć prawnie i stworzyć warunki aby i właściciel i gmina miały poczucie bezpieczeństwa i możliwości gospodarowania tym lokalem" - podkreśliła Ścigaj.

Drugim elementem opracowywanej strategii jest wchłonięcie uchodźców przez rynek pracy. Ścigaj podkreśliła, że w małych miejscowościach jest bardzo duży deficyt pracowników w obszarach usług społecznych. To m.in. pomoc domowa osobom starszym, praca w domach pomocy społecznej czy w ośrodkach wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pomoc w znalezieniu zamieszkania i pracy uchodźcom z Ukrainy "pozwoli relokować z dużych miast cześć ludzi, którzy chcieliby się przeprowadzić za pracą i mieszkaniem".

Jak zaznaczyła, nowa strategia "przede wszystkim pozwoli uniknąć konfliktów społecznych". Powiedziała, że ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy zostaje w Polsce, więc "trzeba się zastanowić, jak mogą oni wykorzystać swoje zasoby". "Jak sprawić, aby dobrze czuli się w naszych małych społecznościach lokalnych - samorządach" - powiedziała i dodała że jest na tym polu pełne porozumienie wszystkich sił politycznych w Polsce.

Jak poinformowała dziś na Twitterze Straż Graniczna, od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 4 mln 573 tys. osób. Wczoraj było to 21 tys. 700 osób. Pod koniec maja wiceszef MSWiA Błażej Poboży oceniał, że w tamtym momencie w Polsce przebywało około 1,2-1,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Cały wywiad z minister w KPRM Agnieszką Ścigaj jest dostępny pod adresem https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1278799,gosc-studia-pap-agnieszka-scigaj.html. (PAP)

Rozmawiała: Anna Nartowska

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (59)

dodaj komentarz
katzpodola
Pesel, mieszkanie, prawo do głosowania? co jeszcze wymyślicie ?
ermann
Jak to judechazarskie nasienie martwi się o swoich... Polaki nic nie wyciągneli lekcji z historii. Nic.
ermann
Miejsce uchodzców jest w obozach przygranicznych, pod stałą kontrolą z minimalną racją zywnosci potrzebną do przezycia. Nic więcej!
Chyba, że mamy do czynienia ze ZDRADĄ STANU i zasiedlanie nowymi obywatelami "przesiedleńcami", a tubylcy, w zredukowanej liczbie, mają im służyć - zgodnie z planem judeoglobalistow NWO
Miejsce uchodzców jest w obozach przygranicznych, pod stałą kontrolą z minimalną racją zywnosci potrzebną do przezycia. Nic więcej!
Chyba, że mamy do czynienia ze ZDRADĄ STANU i zasiedlanie nowymi obywatelami "przesiedleńcami", a tubylcy, w zredukowanej liczbie, mają im służyć - zgodnie z planem judeoglobalistow NWO nowego porządku. (Patrz instrukcje z Davos K. Schwab vel Rotszyld)
slawekqs
Oni to już dają ostro kabaret Polakom juz nie budują a podmiana społeczna w najlepsze
matpoz1
Nie wiem kto wpadł na tak błyskotliwy pomysł, ale nie przyniesie on nic dobrego po za gorszym nastawieniem Polaków do Ukraińców, a oni nie są niczego winni, naturalne jest że jak im coś dają za darmo to to biorą, Polacy zachowali by się podobnie.
trolley
Oj biorą Ukraińcy biorą hehe. Oni od małego nauczeni żeby brać, biorą w urzędach, biorą u lekarza, biorą milicjanty na kontroli (a zwłaszcza oni) XD. Nawet my w latach 90' tak nie braliśmy :D
trolley odpowiada trolley
Ba, biorą nawet dowódcy wojskowi i sprzęt i żywność i sprzedają na lewo i swoich żołnierzy w tenisówkach na front głodnych puszczają. Taka to Ukraina!!!
bt5
W Szwecji rozwozili uchodczów na wyludniającą się prowincję więc pomysł nie jest całkiem z kosmosu. Z tym że 3/4 rozlokowanych uchodzców w Szwecji zaraz ciągnęło do ziomali w duzych miastach. Z tym że w Polsce nie da się zyć ani z scojalu jak w Szwecji ani z przeciętnej pracy tez się nie da najać czegoś na wolnym rynku. Tak na prowincji W Szwecji rozwozili uchodczów na wyludniającą się prowincję więc pomysł nie jest całkiem z kosmosu. Z tym że 3/4 rozlokowanych uchodzców w Szwecji zaraz ciągnęło do ziomali w duzych miastach. Z tym że w Polsce nie da się zyć ani z scojalu jak w Szwecji ani z przeciętnej pracy tez się nie da najać czegoś na wolnym rynku. Tak na prowincji w Polsce jest ogromnaq ilośc pustostanów i to niekoniecznie w złym stanie technicznym. Z tym że z polskich płac na prowicji czyli minimalna krajowa przy koniecznosci posiadania i utrzymania samochodu oraz co gorsza jego zatankowania to tez nie sposób żyć. tak że kazdy pomył w Polsce jest do bani ob z tych p[ensji na wakujacych stanowiskach i ptzy tych cenahc nie sposób zwiazać koniec z końcem.
trolley odpowiada bt5
Raz się ulitowaliśmy nad biednymi Czeczeńcami.. i ten raz wystarczy. Teraz widzę powtórka z rozrywki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki