REKLAMA

Sasin: Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

2022-01-13 21:25
publikacja
2022-01-13 21:25
Sasin: Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny
Sasin: Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin mówił w czwartek w Polsat News, że rząd nie ma wpływu na nagły wzrost cen energii, tak gazu jak i prądu w Polsce, choć - jak zauważył - reaguje na to co się dzieje.

Wicepremier odnosząc się do cen gazu, ocenił, że to co się dzieje na rynku pokazuje, iż nie jest to gra rynkowa, lecz efekt spekulacji. Przypomniał, że za rok temu wyprodukowanie jednej MWh z gazu kosztowało ok. 20 euro, ale pod koniec ub.r. było to już 200 euro. Obecnie cena spadła do ok. 100 euro. Sasin zwrócił uwagę, że nie wiadomo jednak, jak ceny zachowają się w najbliższej przyszłości.

Dodał, że dzięki reakcji rządu udało się uchwalić ustawę, która "wypłaszcza" podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych w Polsce. Przekonywał, że gdyby nie zastosowany mechanizm spłaszczania podwyżek, to cena gazu uregulowana taryfą przez URE nie byłaby wyższa o 54 proc., tylko o 200 proc.

Minister zwrócił, że uchwaloną w czwartek ustawą taryfy regulowane - dla indywidualnych odbiorców - zostały rozszerzone automatycznie na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz na takie instytucje jak szpitale czy szkoły.

Pytany o plany rządu wobec przedsiębiorców, którzy nie mają regulowanych cen gazu Sasin przypomniał, że uchwalono tarcze antyinflacyjne, z których będą oni korzystać. Wymienił tu m.in. obniżenie VAT na gaz do 0 proc.

"Obcięliśmy albo do zera, albo do minimum te wszystkie obciążenia, które są obciążeniami krajowymi, które zasilały nasz budżet; akcyza, VAT" - wymienił Sasin.

Jak wyjaśniał, w przypadku przedsiębiorców przepisy, które zostały zastosowane w stosunku do m.in. spółdzielni mieszkaniowych, szkół, szpitali, nie mogą być zastosowane, ponieważ blokują to przepisy unijne. "Regulacje unijne są absolutnie bezwzględne. Dyrektywa gazowa z 2009 roku mówi, że rynek gazu nie może być regulowany. Dopuszczono czasową możliwość regulowania (cen gazu - PAP) dla odbiorców indywidualnych - z tego korzystamy" - powiedział.

Sasin mówił, że trzeba walczyć o zmianę polityki klimatycznej UE, bo "ceny energii wprost z tego wynikają". "Dziś ponad 60 proc. rachunku, który każda polska rodzina płaci za prąd, to są opłaty unijne m.in. za emisje CO2" - zaznaczył.

Szef MAP dodał, że w czasie gdy premierem była Ewa Kopacz doszło do tego, że Polska odeszła od zasady jednomyślności państw przy kreowaniu polityki klimatycznej UE. "Nie można już tego odkręcić w sytuacji, kiedy zrezygnowaliśmy z jedynego skutecznego narzędzia, czyli prawa weta w tej sprawie (...) Dzisiaj jesteśmy przegłosowywani. Jest bardzo trudno zbudować taką większość, która blokowałaby te zbyt szybkie zmiany w polityce klimatycznej" - mówił.

Dopytywany, czy - tak jak przekonuje Zbigniew Ziobro - Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, Sasin odpowiedział, że "być może trzeba będzie to rzeczywiście zrobić, jeśli się okaże, że nasi partnerzy w UE pozostaną głusi na racjonalne argumenty, które z naszej strony padają i będą padać". (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (54)

dodaj komentarz
kochan
Dla myślących dodam jeszcze zabawną, moim zdaniem, historie z UK. Po wprowadzeniu certyfikatów co2, zamkneli 2 "w miare nowoczesne" cementownie- bo przestało sięopłacać.
Czy nagle przestali używać cementu? Nie zaczeli go sprowadzać z Pakistanu. Na bank planeta i atmosfera na tym zyskały!
No, ale na papierze w UK są
Dla myślących dodam jeszcze zabawną, moim zdaniem, historie z UK. Po wprowadzeniu certyfikatów co2, zamkneli 2 "w miare nowoczesne" cementownie- bo przestało sięopłacać.
Czy nagle przestali używać cementu? Nie zaczeli go sprowadzać z Pakistanu. Na bank planeta i atmosfera na tym zyskały!
No, ale na papierze w UK są mniejsze emisja, więc jest sukces. Lewactwo to inny stan umysłu.
kochan
Często pojawiają sie komentarze "jak to Polska sprzedaje certyfikaty co2 i zarabia".
Jeśli ktoś nie jest trolem i powtarza to w dobrej wierze, to proponuję poszukać ile- mamy darmowych certyfikatów- do sprzedania a ile musimy każdego roku kupić.
dziadekjarek
Ile z tego zostało wydane na oze ??
kochan odpowiada dziadekjarek
Jaka jest cena energi w De(oze) i we Francji (atom)?
Aby była jasność- nie chwalę rządu za to jak wydaje te pieniądze. Poprostu krytykuje ten system.
jas2 odpowiada dziadekjarek
"Ile z tego zostało wydane na oze ??"

Wszystko. Tych środków nie można wydawać na inne cele.
dziadekjarek odpowiada kochan
Sprawdź sobie aukcje to się dowiesz po ile oze
nazare
Tak polska rodzina płacy w rachunkach około 50% za CO2. Ale rząd zarabia rocznie na sprzedaży praw do CO2 20 miliardów rocznie. Wiec teraz pytanie co zrobił z tymi pieniędzmi!! OD 2015 Polska miała 100 miliardów (!!) zysku ze sprzedaży praw. Gdzie je zainwestowano? Odpowiadam- przejedzono te pieniądze, rozdano zamiast budować elektronie Tak polska rodzina płacy w rachunkach około 50% za CO2. Ale rząd zarabia rocznie na sprzedaży praw do CO2 20 miliardów rocznie. Wiec teraz pytanie co zrobił z tymi pieniędzmi!! OD 2015 Polska miała 100 miliardów (!!) zysku ze sprzedaży praw. Gdzie je zainwestowano? Odpowiadam- przejedzono te pieniądze, rozdano zamiast budować elektronie atomową, farmy wiatrowe na Bałtyku, elektronie wodne. Więc niech teraz Sasin nie jęczy.
dziadekjarek odpowiada jas2
Na mój prąd 100 mln a na TVP 2 mld
karbinadel
Proponuję wysłać tego pana do Sevres jako wzorzec niekompetencji

Powiązane: Pakiet klimatyczny "Fit for 55"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki