REKLAMA

Santander: mimo pozornie gołębiej retoryki NBP przygotowuje rynek na zmianę polityki

2021-06-11 17:22
publikacja
2021-06-11 17:22
Santander: mimo pozornie gołębiej retoryki NBP przygotowuje rynek na zmianę polityki
Santander: mimo pozornie gołębiej retoryki NBP przygotowuje rynek na zmianę polityki
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Mimo pozornie gołębiej retoryki prezes NBP przygotowuje rynek na normalizację polityki pieniężnej - ocenili w komentarzu do piątkowej konferencji prezesa Adama Glapińskiego ekonomiści Santander Banku.

"Warto zauważyć, że tym razem (na konferencji prasowej prezesa NBP - PAP) nie było jakiejkolwiek wzmianki o tym, że stopy procentowe mogą pozostać stabilne 'jeszcze długo' czy 'do końca kadencji RPP'. Przekaz był de facto bardzo warunkowy: polityka pieniężna będzie zależna od nadchodzących danych" - napisali.

"Odczytujemy to jako kontynuację procesu zmiany nastawienia banku centralnego 'między wierszami', pomimo oficjalnego zaprzeczania, że zmiany zachodzą (co rozpoczęło się już w maju) i przygotowywanie gruntu pod normalizację polityki pieniężnej o ile scenariusz makroekonomiczny w najbliższych kwartałach rzeczywiście okaże się optymistyczny. Najwyraźniej NBP potrzebuje czasu, żeby zmienić kurs, być może m.in. za sprawą założenia, że zbyt gwałtowny zwrot w komunikacji mógłby zaszkodzić wiarygodności banku centralnego" - dodali.

Kolejną ważną w ocenie Santandera deklaracją prezesa NBP było to, że aukcje odkupu obligacji przez bank centralny będą musiały zostać zawieszone jeśli miałoby dojść do podwyżek stóp przez RPP (sygnał o tym padł już miesiąc wcześniej), choć na razie, według A. Glapińskiego nie podjęto żadnej decyzji o wygaszaniu QE, a wyniki ostatnich aukcji odkupu nie były początkiem tego procesu.

"Podsumowując: pomimo oficjalnego zaprzeczenia, że retoryka się zmienia, naszym zdaniem komunikacja NBP przesuwa się w stronę bardziej warunkowej, co przygotowuje grunt pod możliwą normalizację polityki pieniężnej. Jeśli silne ożywienie gospodarcze będzie postępować, a ryzyko utrwalenia podwyższonej inflacji będzie się zwiększać (co jest naszym scenariuszem bazowym), pierwsza podwyżka stóp procentowych przed końcem tego roku (być może w listopadzie) nie jest wykluczona" - dodano.

Glapiński powiedział na konferencji, że dostosowanie do polityki pieniężnej byłoby być może uzasadnione, gdyby prognozy NBP wskazywały na silny wzrost PKB w kolejnych latach, a jednocześnie inflacja miałaby trwale przekraczać cel NBP na skutek wzrostu popytu i utrzymującego się mocnego rynku pracy.

Prezes NBP zaznaczył, że zmiany polityki pieniężnej obecnie nie znajdują uzasadnienia.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
vacarlus
jak się chronię przed inflacją? posiadam akcje XTB które płacą dywidendy a spółka? Świetna rozwija się na całym świecie! rekordy klientów
samsza
Ekspercie - nie było jakiejkolwiek wzmianki o tym, że stopy procentowe mogą pozostać stabilne 'jeszcze długo' czy 'do końca kadencji RPP' - bo to już jest, po prostu, niepotrzebne...
itso_argumentum_ad_ignorantiam
''Prezes NBP zaznaczył, że zmiany polityki pieniężnej obecnie nie znajdują uzasadnienia. ''

ah rozumiem to reklama banku w którym są ekonomiści, którzy maja coś do powiedzenia a właściwie nic
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iandrew
Oni nie rozumieją, że inflacji powyżej pewnego poziomu nie da się zatrzymać? Wtedy naprawdę RPP mało będzie miała do powiedzenia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki