Sąd uchylił zakaz palenia węglem w piecach

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził w piątek nieważność uchwały sejmiku województwa małopolskiego, zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie i dopuszczającej jedynie spalanie drewna w kominkach.

Sąd uznał, iż przepis art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynikają kompetencje sejmiku w tym zakresie, nie pozwala na różnicowanie kwestii stosowania paliw w zależności od celu.

Wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że jeżeli stosujemy jakieś zakazy, nakazy, ograniczenia co do stosowania paliw, to tylko na zasadach równości - podkreślił WSA. Wskazał, że różnicowanie można stosować tylko pod względem terytorialnym.

WSA podkreślił również, że naruszenie tej normy kompetencyjnej przełożyło się automatycznie na naruszenie licznych zasad konstytucyjnych: praworządności, równości, wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawę zaskarżyły do WSA dwie osoby, podnosząc, iż stanowi ona naruszenie konstytucyjnych zasad równości obywateli i swobody działalności gospodarczej. Wskazały też, że przyjęty zakaz nie przyniesie korzyści dla krakowskiego powietrza, a jedynie uderzy w najuboższych, których nie stać na korzystanie z gazu ziemnego czy miejskiej sieci ciepłowniczej; skrzywdzi też tych mieszkańców miasta, którzy już zainwestowali w nowoczesne kotły na paliwa stałe. (PAP)

hp/ amac/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~starydziad

Niech palą w piecach.Niech spalają śmieci,Stary dziad który rządzi Krakowem ma pewnie kominek w domu.Nie mieszka w bloku gdzie nie da się otworzyć okna bo śmierdzi dymem z kominów.Ma pan czas na rządzenie Krakowem skoro dorabia pan na uczelniach jako profesor?Chyba jednak nie skoro tak słabo pan się angażuje i Kraków jest taki śmierdzący i brudny!!!!!!!Powinni panu pod domem postawić komin i tłoczyć dym przez okno do mieszkania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~cisza_jak-ta

dodalem komntarz.pewnie pojawi sie na stronie za kilka miniut albo za kilka lat

! Odpowiedz
1 2 ~cisza_jak-ta

a gdzie lonczak kulany,kisiel i reszta bandy ? internowani czy jaki h...j ??

! Odpowiedz
0 6 ~endi

najlepiej pali się starymi gumiorami są wysokokaloryczne ale też i deficytowe :)

! Odpowiedz
7 7 ~juzek

proponuje podatek za 2-gi i nastepne samochody w rodzinie z przeznaczeniem na ekologie a nie atakowac najslabszych

! Odpowiedz
21 4 ~Artur

Atakować najsłabszych?Ci "najsłabsi" doskonale wiedzą co robią decydując się na najtańsze paliwo.Zawsze można zamienić mieszkanie na mniejsze, jego ogrzewanie będzie tańsze...

! Odpowiedz
3 17 ~zerro odpowiada ~Artur

lub wyprowadzić się pod most;) durnoto !

! Odpowiedz
3 10 ~MacGawer odpowiada ~Artur

A posiadacze samochodów które są równie lub bardziej odpowiedzialne za ten smog moga jeździć komunikacją miejską... Po drugie większość stanowią kotły górnego spalania które są nieprawidłowo eksploatowane i stąd ten smród. Wladze Krakowa zamiast zakazów mogły np. wydać broszurke jak czysto i EKONOMICZNIE palić węglem. Ale nie, wolą zakazywać, karać, typowe politykierstwo. Wyręczę ich podając link i KAZDY kto pali węglem powinien ustalić jakiego rodzaju ma kocioł i jeżeli górnego spalania PALIĆ OD GÓRY: tanio, czysto, wygodnie - http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~aser odpowiada ~MacGawer

I co dadzą takie broszurki? Nic.U mnie sąsiada stać na 3 samochody, a w piecu pali byle gó..em, żeby zaoszczędzić. Myślisz, że ktoś taki będzie się przejmował ulotkami?

! Odpowiedz
0 0 ~plazowicz odpowiada ~Artur

Zawsze można zmienić dużo miasto na lubelskie sioło przy granicy z Ukrainą. Też będzie tanio.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil