REKLAMA

8 mln złotych odpraw dla byłych parlamentarzystów

2015-11-12 07:12
publikacja
2015-11-12 07:12

W nowym parlamencie nie zobaczymy ok. połowy posłów i senatorów mijającej kadencji. Tym, którzy nie uzyskali poparcia wyborców, przysługują odprawy - ich łączna wartość to ok. 8 milionów złotych - wynika z wyliczeń PAP.

fot. Krystian Maj/FORUM / / FORUM
Swoje mandaty w nadchodzącej kadencji Sejmu i Senatu utrzyma 236 obecnych posłów i 52 senatorów.

Spośród 224 posłów, którzy nie zasiadali w poprzedniej kadencji Sejmu, 70 zasili kluby nowych ugrupowań - Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Pozostali wejdą do Prawa i Sprawiedliwości (nowych będzie 107 z 235 posłów), Platformy Obywatelskiej (37 z 138 posłów) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (6 z 16 posłów). Z kolei spośród nowo wybranych senatorów 37 reprezentuje PiS, 10 - PO, a jedna senator kandydowała jako niezrzeszona.

Posłowie i senatorowie, którzy z końcem mijającej kadencji stracą swoje mandaty - z wyjątkiem tych, którzy zamienili izbę niższą na wyższą lub odwrotnie - przysługiwać będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami odprawa parlamentarna w wysokości trzech miesięcznych uposażeń, czyli ok. 30 tys. zł brutto.

Łączna wartość odpraw dla byłych parlamentarzystów wyniesie w tym roku ok. 8 mln zł, z czego Kancelaria Senatu wypłaci 1 mln 157 tys. 400 zł.

Poziom i zasady przyznawania odpraw dla parlamentarzystów reguluje ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według jej zapisów w związku z zakończeniem kadencji odprawa przysługuje każdemu parlamentarzyście - z wyjątkiem tych, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję. (PAP)

msom/ as/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Jasko
Potraktujmy te odprawy jak program +500. Pieniądze te dadzą impuls popytowy na rynku i polska gospodarka wreszcie wydźwignie się z ruin.
~autor
I skąd takie zdziwienie. Jak się samemu sobie ustala wynagrodzenie to chyba jasne, że ustali się je jak najkorzystniej dla siebie.
~antyCzerwony
pasozyci okradaja ciemny ludek jak sie da!
~ccd
czy ktoś za jakąkolwiek pracę na czas określony ... dostaje w Polsce odprawy??? ... oczywiście poza geniuszami z wiejskiej ... ale się cwaniaki ustawili... aby żyło się lepiej ...
~emeryt
Żeby było ciekawiej to rownolegle brali pensje na etatach gdzie byli zatrudnieni nic nie robiąc!Jezeli jest gdzies jeszcze głupiej,to zmienić może tylko rewolucja!
~aaaa
kiedy zrobimy jak na islandii? ludziska?
zrobmy ściepę narodową i zróbmy sobie drugą islandię
~aaaa
jakie odprawy do jasnej anielki?!!?!? przeca nikt ich nie wyrzuca, tylko umowa wygasła i cześć!!!
~Jasko
Wyrzucił ich naród w powszechnym głosowaniu za to, że za mało obiecali.
~sorry
8 milionów to zaprawdę niewielka cena za usunięcie komuny z polskiego Sejmu.
~age
Z tych medialnych 8 baniek znaczna cześć wróci jako podatek PIT.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki