REKLAMA

SLD złoży w Sejmie petycję w sprawie podwojenia płac za pracę w niedziele

2016-10-06 14:24
publikacja
2016-10-06 14:24

Wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner zapowiedział, że w piątek złoży petycję w Sejmie z postulatem dwukrotnego zwiększenia stawki godzinowej za pracę w niedziele, święta i w nocy. SLD jest przeciw zakazowi handlu w niedziele.

/ fot. Stoyanov / YAY Foto

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Łodzi liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej krytycznie odnieśli się do procedowanego w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy przewidującej ograniczenie handlu w niedziele. Przedstawili także własną propozycję dot. wynagrodzenia za pracę w dniach ustawowo wolnych od pracy.

"Jesteśmy zdecydowanie przeciw takim zakazom. To nie parlament i ustawa powinny decydować o tym, czy dany sklep ma funkcjonować w niedziele, czy też być tego dnia zamknięty. W poprzedniej kadencji Sejmu (...) byliśmy przeciwni takim rozwiązaniom i teraz też jesteśmy przeciwni" - powiedział wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela.

"Dziś za pracę w niedziele i święta pracownikom przysługuje jedynie ekwiwalent w postaci dnia wolnego. Chcemy go utrzymać, ale jednocześnie proponujemy, by stawka godzinowa osób pracujących w takie dni wynosiła 200 procent wynagrodzenia w dniach powszednich. Jeśli obecnie najniższa stawka wynosi 12 zł, pracownik za pracę w niedziele oraz święta otrzymywałby 24 zł" - wyjaśnił.

Wiceprzewodniczący Sojuszu Wincenty Elsner tłumaczył, że takie rozwiązanie da pracownikom możliwość wyboru. "Niech sami zdecydują o tym, czy chcą pracować w wolne dni. A jeśli tak wybiorą, niech będą to pracownicy dobrze wynagradzani i drodzy dla pracodawców. Wszystkim posłom pracującym w komisji sejmowej nad projektem ograniczającym handel w niedziele przekażę przygotowane przez SLD propozycję poprawek, które wymuszą na pracodawcach podwójną płacę w dniach ustawowo wolnych od pracy" zaznaczył Elsner.

Dodał, że podobne rozwiązania prawne obowiązują m.in. w Niemczech. "Tam z punktu widzenia pracownika najbardziej pożądanym czasem pracy jest praca nocna z soboty na niedziele, bo wówczas otrzymuje on o sto procent wyższe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych oraz kolejne sto procent za pracę w dniu wolnym" tłumaczył.

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele złożył w Sejmie na początku września Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. Zgodnie z projektem do zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. We wtorek w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie, a w czwartek projekt trafił do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Przewodnicząca SLD woj. łódzkiego Małgorzata Niewiadomska-Cudak podkreśliła, że procedowany projekt skierowany jest tylko do jednej grupy pracującej w niedziele - handlowców. "A co z innymi? Jeśli niedziela ma być dla polskich rodzin, to co z wykładowcami akademickimi, osobami związanymi z branżą turystyczną, sportem, a także pracującymi w niedzielę sprzedawcami dewocjonaliów? My widzimy w tym projekcie ideologizację prawa i na to naszej zgody nie ma" - dodała.(PAP)

bap/ pad/ amac/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~pracuś
Czy owo podwojenie stawki będzie również dotyczyć ludzi pracujących w systemie czterobrygadowym?
~silvio_gesell
Ustawowe zwiększenie stawki godzinowej w niedziele zatrzyma wzrost stawek godzinowych w pozostałe dni. Taka ustawa nic nie zmieni tylko zwiększy biurokrację. SLD nie rozumie jak działa wolny rynek.
~silvio_gesell
Ale nie mam nic przeciwko zakazowi handlu w niedzielę i podwojenia stawek w sobotę, bo w tym dniu będzie dwa razy większy obrót.
~Obserwator
A kto jak SLD zdjęła stawki za godziny nadliczbowe jak byli przy żłobje. Wypowiedzi ich to " nieudaczniki życiowe muszą pracować długo w niedziele i święta " Teraz niech się schowajom z takim tekstami. O
~aaa
A niby dlaczego lsd nie chce aby polacy zarabiali trzy razy tyle. Po 27 latach niewolnictwa do ktorego przylozyl sie tez lsd zlodziejski. Lsd dla ludu ,zaczal by cos robic a nie jak teraz byc przystawka przy korycie i robic tylko dobrze dla siebie.
~Nitro
Bardzo dobry pomysł,ja pracuje w systemie pracy ciągłej ok 3 niedzieli miesięcznie dodatkowo praca na 3 zm!. Moja firma nie jest z branży handlowej.
~pollokolllo
To SLD jeszcze istnieje???
~Eskimos
Też mnie to dziwi. Powinni tworzyć swój raj w okręgu Komi za uralem
~Kaczysta
A co z księżmi, oni też dostaną 200%+
~Dżejms
Nie zapominajmy o rabinach - jesteście antysemitami czy jak?

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki