Rzeź bankomatów w Wielkiej Brytanii. Wzbiera bunt przeciwko społeczeństwu bez gotówki

analityk Bankier.pl

Powołania instytucji dbającej o nieskrępowany dostęp do gotówki żąda brytyjska organizacja konsumencka Which?. Petycję przygotowaną przez stowarzyszenie podpisało już ponad 115 tys. osób. Szybki spadek liczby bankomatów i zamykanie placówek bankowych niepokoją osoby, które wolą korzystać z banknotów niż elektronicznych instrumentów płatniczych.

W Wielkiej Brytanii w ostatnich latach gwałtownie kurczyła się sieć placówek bankowych. Od 2015 r. z ulic zniknęło 3300 oddziałów. Co piąte gospodarstwo domowe na Wyspach ma obecnie co najmniej 2 mile do najbliższego bankowego okienka. Trend reorganizacji sieci dystrybucji jest widoczny w całej Europie, ale w Wielkiej Brytanii towarzyszy mu jeszcze jedno zjawisko.

(YAY Foto)

W Zjednoczonym Królestwie trwa rzeź bankomatów. W ciągu zaledwie pół roku, pomiędzy czerwcem a grudniem 2018 r., zlikwidowano 3000 maszyn. Oznacza to, że sieć urządzeń dających dostęp do gotówki skurczyła się o 5 proc. w bardzo krótkim okresie. To wynik nie tylko zmian w zachowaniach klientów, ale także obniżenia opłat ponoszonych na rzecz operatorów bankomatów przez banki wydające karty.

Największa sieć łącząca operatorów bankomatów i banki, Link, znalazła się na celowniku stowarzyszeń konsumentów i zgodziła się na rozłożenie obniżki opłat na kilka etapów, co ma zahamować spadek liczby dostępnych maszyn. Jednocześnie firma w styczniu 2019 r. wprowadziła specjalny cennik dla bankomatów w „odległych lokalizacjach”. Operatorzy urządzeń mogą otrzymać nawet 2,75 funta za jedną operację, co pozwoli utrzymać rentowność działania w mniej uczęszczanych miejscach.

Organizacja Which? uważa, że coraz trudniejszy dostęp do gotówki zaszkodzi konsumentom, a zwłaszcza niektórym ich grupom. Jako przykład przywołuje się osoby starsze, niepotrafiące biegle posługiwać się narzędziami bankowości elektronicznej czy osoby mające problemy z przemieszczaniem się.

Zdaniem stowarzyszenia w Wielkiej Brytanii powinien zostać powołany specjalny podmiot-nadzorca, którego zadaniem będzie dbałość o zapewnienie powszechnego dostępu do gotówki. Dodatkowym argumentem ma być także seria ostatnich awarii systemów informatycznych w bankach, pokazująca, że płatnościom elektronicznym musi towarzyszyć „backup” w postaci fizycznego pieniądza.

Pomysł odgórnego, bardziej lub mniej twardego, uregulowania kwestii dostępu do gotówki pojawia się także w innych krajach. W listopadzie 2018 r. szwedzki bank centralny zaproponował, by banki miały obowiązek obsługi obrotu gotówkowego, a wybrane typy placówek handlowych nie mogły odmówić przyjmowania banknotów i monet.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 lightning_network

Spokojnie, lemingi wkrótce same przybiegną z gotówką w zębach, by zamienić ją na bajty.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy już wpadł na to, jak tego dokonać. Szykujcie się :)

https://www.imf.org/en/Publications/WP/Issues/2018/08/27/Monetary-Policy-with-Negative-Interest-Rates-Decoupling-Cash-from-Electronic-Money-46076

! Odpowiedz
11 5 lelo1949

Podzielić ludzi na kasty i całkowicie zlikwidować gotówkę,wszystko za darmo

! Odpowiedz
4 53 h-b

Co za coraz większy bezsens ...Pracując i nie tylko nawet należnej ,zarobionej gotówki w kieszeni,portfelu nie zobaczysz lub coraz trudniej jest już o to ... Wszystko niestety w coraz bardziej wirtualnej ,plastikowej,dystansowej i coraz bardziej zależnej od wielkiej finansjery rzeczywistości . Żałosne

! Odpowiedz
7 99 wolekk

Nic nie zdzialaja. Nikt na gorze nie chce, aby proletariat obracal gotowka. Od dziesiecioleci na swiecie banki (z pomoca ustawodawcow) mnoza wirtualne pieniadze bez pokrycia. Dzisiaj, gdyby nagle ludzie zrobili "rajd na banki", toby sie zapewne okazalo, ze ogolnie nie beda w stanie spieniezyc nawet 1% zgromadzonych wirtualnych jednostek.

! Odpowiedz
0 46 dziki_losos

Cytując stronę NBP:
Od 31 grudnia 2010 r. stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 3,5 proc. dla wszystkich rodzajów depozytów, z wyjątkiem środków uzyskanych z tytułu transakcji repo i sell-buy-back oraz środków pozyskanych co najmniej na 2 lata, dla których stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 0 proc.

! Odpowiedz
47 15 xxpp

Przeciez na tym polega bank, że nie trzyma twojej kasy na swoim koncie, tylko nim obraca.
Nie wiem skad to odwieczne zdziwienie, że gdyby wszyscy chcieli wypłacić kasę, to bank padnie Dodatkowo zawsze jest to podawane jako przykład "przekrętu". ;)

! Odpowiedz
7 144 tristans

a po co niewolnikom bankomaty ? Wystarczy puste obietnice pana

! Odpowiedz
9 98 prs

Idzie czlowiek cyfrowy?
Podpadniesz i znikniesz, nie bedzie cie, przeciez zyjesz w Matrixie..
Zostaniesz "wymazany", jakbys, nigdy nie istnial..
Tak serio to banki tez placa czynsze za dzierzawiona powierzchnie, w dobie cyfryzacji pani z okienka coraz mniej niektorym potrzebna..
Gdyby tylko banki zamykali to pol biedy jeszcze ale zamykaja je i zabieraja ze soba bankomaty.
To jest utrudnienie..
Osobiscie preferuje pania z okienka zamiast maszyny..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 22 xxpp

Czym to się rózni od sytuacji sprzed 100 lat? Władza zawsze miałą sposób na zniszczenie człowieka. 80 lat temu pozbawienie Żydów majątków załatwiono jedną ustawą i nie było wtedy cyfryzacji.

! Odpowiedz
1 36 1984 odpowiada xxpp

Skutecznością. W obozach funkcjonowała "Kanada" gdzie wyławiali wszystko co ma wartość. Od czasu do czasu trafiało się schowane złoto. W świecie cyfrowym cały majątek likwiduje się jednym kliknięciem. Nic nie zaszyjesz w ubraniu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil