Kłopoty w bezgotówkowym raju – szwedzkie banki mają zająć się gotówką

analityk Bankier.pl

Szwedzki bank centralny zaczyna ostrzej bronić swojego głównego „produktu” – gotówki. Instytucja chce, żeby wszystkie banki miały obowiązek przyjmować papierowy pieniądz, a dodatkowo, by wskazano podmioty, które nie będą mogły odmówić akceptowania gotówki jako formy płatności.

Szwecja często wskazywana jest jako jedno z państw, w którym wizja społeczeństwa bez gotówki jest najbliższa zrealizowania. W ciągu 8 lat, od 2010 r., udział detalicznych transakcji opłacanych banknotami i monetami spadł z 40 proc. do 13 proc. Jeśli obserwowany trend się utrzyma, do 2030 r. ojczyzna nowoczesnej bankowości centralnej może stać się pierwszym na świecie krajem, w którym gotówka stanie się przeżytkiem.

(fot. ibphoto / )

W czerwcu 2018 r. Komitet Riksbanku, składający się z przedstawicieli różnych frakcji parlamentarnych, przygotował raport dotyczący problemu bezpiecznego dostępu do gotówki. Zaproponowano w nim, by większość dużych instytucji bankowych miała obowiązek obsługi transakcji gotówkowych w swoich placówkach.

22 października 2018 r. Riksbank opublikował odpowiedź na zaserwowane przez komitet propozycje. Szwedzki bank centralny oczekuje, że regulacje chroniące status gotówki jako powszechnie dostępnego środka płatniczego pójdą dalej. Po pierwsze, nakaz obsługi transakcji gotówkowych objąć miałby wszystkie instytucje oferujące rachunki płatnicze.

„Ten obowiązek powinien być traktowany jako część licencji pozwalającej na prowadzenie biznesu. Klienci oczekują, że instytucje wezmą go na swoje barki. Można go także potraktować jako uczciwe odwzajemnienie przywilejów, jakimi cieszy się sektor bankowy -  rządową siecią bezpieczeństwa chroniącą instytucje kredytowe napotykające na problemy finansowe” – czytamy w opinii szwedzkiego banku centralnego.

W pakiecie podstawowych usług mieścić miałoby się także przyjmowanie wpłat na rachunki, zarówno firmowe, jak i klientów indywidualnych. Riksbank zwraca uwagę, że klienci oczekują symetrii pomiędzy usługami wypłat z rachunków i wpłat na konta bankowe. „Częścią roli banku jest wymiana pieniądza banku centralnego na pieniądz banków komercyjnych i vice versa” – wskazano w dokumencie.

Po drugie, szwedzki bank centralny chce uszczegółowienia statusu pieniądza gotówkowego jako prawnego środka płatniczego. „Powinno się podjąć odpowiednie działania, by podmioty ważne z punktu widzenia interesu publicznego miały obowiązek akceptowania gotówki” – podkreślono w opinii. W grupie przedsiębiorstw zobowiązanych do przyjmowania banknotów miałyby się mieścić m.in. apteki, stacje benzynowe i sklepy z żywnością.

W opinii Riksbanku podkreślono, że regulacje prawne powinny mieć charakter neutralny technologicznie, „by można było je zastosować do wszelkich przyszłych środków płatniczych wydawanych przez bank centralny”. To czytelne nawiązanie do analiz prowadzonych od 2017 r. przez tę instytucję dotyczących emisji e-korony, elektronicznej formy pieniądza banku centralnego (tzw. CBDC – ang. central bank digital currency). Początkowo oficjalna wirtualna waluta miałaby być uzupełnieniem pieniądza gotówkowego, ale w przyszłości mogłaby go całkowicie zastąpić, zachowując jednak prawne cechy swojego poprzednika.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 16 niepelnosprawny_org

niektórzy chcieliby 100% spraw załatwić online, sorry...

! Odpowiedz
18 33 ajwaj

Tak tylko na marginesie :)

Czy Panie-Panowie lekkich obyczajów maja terminale ? No i nawet jesli, to wszyscy beda wiedzieli z kim k-m i kiedy

! Odpowiedz
2 59 dalton8

Polacy umieją czytać, w przeciwieństwie do twojego niemyślenia. Emigruj do ziemi szwedzkiej , będziesz tam niewolnikiem systemu bezgotówkowego.

! Odpowiedz
66 6 ricozez

Gdyby Polacy umieli czytać,to zaczęliby używać transakcji bezgotówkowych tylko dla wygody,inaczej staną się niewolnikami systemu monetarnego !

! Odpowiedz
7 82 elektoratroszczeniowy

Kto ma gotówkę i cash flow ten rządzi.
Co brzmi lepiej? Zapłacę Ci gotówką od razu za wykonaną pracę, czy przeleję Ci kiedyś tam.

! Odpowiedz
74 16 eresz1

A może: Od razu zlecę przelew przykładając swój telefon do twojego?
Bo tak to działa w Szwecji

! Odpowiedz
8 80 marian50

Niedawno w naszej Mili była przerwa w dostawie prądu i terminale nie działały.
Co będzie gdy już wyeliminują gotówkę? Agregat prądotwórczy w każdym sklepiku !?

! Odpowiedz
42 18 mumin-san

Po co? Przecież i tak Ci nic sprzedadzą bez kasy fiskalnej.
Na stacji gotówkowej dystrybutor też nie zadziała bez prądu więc bez takich hipotez proszę.

! Odpowiedz
20 10 opo2

a kasy fiskalne działały? bo wiesz... bez wystawienia paragonu sprzedawca też nie może zawrzeć transakcji, nie tylko bez możliwości przyjęcia opłaty.

! Odpowiedz
0 3 adam.1983 odpowiada opo2

A słyszeliście a zasilaniu awaryjnym tzw "ups" podtrzyma pracę kasy fiskalnej więc transakcje zrealizujesz gotówką a bez dostępu do internetu w razie większej awarii już nie nawet jak będziesz miał działającą kasę fiskalną. Stacje mogą posiadać awaryjne generatory do zapewnienia obsługi ale też bez internetu nie zapłacisz.
Globalna awaria internetu ( a takiej nie można wykluczyć ) spowodowałaby w takim kraju który 100% płatności opiera na elektronice spore zamieszki w klepach przy gotówce ten problem jest mniejszy a wręcz może nawet nie zostać to zauważone. Owszem nowe technologie spoko ale dla tych co chcą a nie wymuszanie na wszystkich korzystanie z elektronicznego zawodnego środka płatniczego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil