REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

EMERYTURYRządzący oszczędzają w PPK? Niekoniecznie, choć sami zachęcają do tego Polaków

Agata Wojciechowska2023-03-24 06:00redaktor
publikacja
2023-03-24 06:00

Mimo że ujawnienie oszczędności, także tych w PPK, jest konieczne przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych, to niewielu ministrów z rządu Mateusza Morawieckiego je pokazało. Czy to oznacza, że zapomnieli, czy też nie odkładają na emerytury w programie, choć sami do tego zachęcają?

Rządzący oszczędzają w PPK? Niekoniecznie, choć sami zachęcają do tego Polaków
Rządzący oszczędzają w PPK? Niekoniecznie, choć sami zachęcają do tego Polaków
/ Kancelaria Premiera

"Fakt" zapytał kilkanaście dni temu, czy prezes rady ministrów daje dobry przykład, jak wielokrotnie podkreśla i sam odkłada na swoją emeryturę w ramach PPK. Niestety, gazeta nie doczekała się odpowiedzi, ale poszukała dalej - w oświadczeniach majątkowych z 2021 roku, w których wszystkie oszczędności, także te w rządowym programie, mają być ujawnione.

Wyniki są zaskakujące. Zaledwie trzech ministrów odkłada w ten sposób na emeryturę. To minister zdrowia Adam Niedzielski, który zgromadził w programie ponad 5 tys. zł, wiceminister finansów Piotr Patkowski z ponad 4 tys. zł na koncie i wiceminister w KPRM Jarosław Wenderlich z 3,9 tys. zł. 

Grzegorz Puda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej miał przystąpić do programu w 2022 roku. Kamil Bortczuk z resortu sportu także ma być w programie, ale jego oszczędności są objęte "tajemnicą", jak wynika z komunikatu ministerstwa. Podobnie jak minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która w PPK ma być "od niedawna". 

Do PPK nie przystąpili, co potwierdziły ministerstwa, którymi kierują, Henryk Kowalczyk i Zbigniew Rau. 

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Szerzej o programach emerytalnych napisaliśmy w artykule: "Ciszej nad tą trumną, czyli co się dzieje z OFE i PPK?".

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (33)

dodaj komentarz
simonsoft8
Słanie kasy na to zbiegowisko prowadzi do przeceny
kacz-dzong-un
Proszę was w imieniu narodu, zgódźcie się na PPK. Waszymi oszczędnościami możemy uratować polską giełdę z dna, będziemy inwestowali w dobre i uczciwe spółki, zwłaszcza PKN Orlen, by pomnażać wasze majątki w zawrotnych kwotach 3 procent rocznie. Czasem na plusie, czasem na minusie oczywiście, ale trzeba tym PPK dać szansę i je doinwestować.Proszę was w imieniu narodu, zgódźcie się na PPK. Waszymi oszczędnościami możemy uratować polską giełdę z dna, będziemy inwestowali w dobre i uczciwe spółki, zwłaszcza PKN Orlen, by pomnażać wasze majątki w zawrotnych kwotach 3 procent rocznie. Czasem na plusie, czasem na minusie oczywiście, ale trzeba tym PPK dać szansę i je doinwestować. Kto to może zrobić, jak nie my, kochany naród polski.
blesso
Większość dodatkowych systemów emerytalnych na całym świecie opartych jest na akcjach.
Wy wschodnie trolle tego nie ptoraficie zrozumieć.
podatnik-
Podobnie jest ze szkołami Pis'owcy wysyłają dzieci do prywatnych szkół( i tak dzieci Sikorskiego, QUNIA,POLACZKA,ETC) spotykają się na lekcjach a rodzice na wywiadówkach, a na studia za granicę a swoim serwują szkółki zwane wyższymi nigdzie na świecie nie uznawane. Przykład studia magisterskie SGH w USA to tylko licencjat,etc Podobnie jest ze szkołami Pis'owcy wysyłają dzieci do prywatnych szkół( i tak dzieci Sikorskiego, QUNIA,POLACZKA,ETC) spotykają się na lekcjach a rodzice na wywiadówkach, a na studia za granicę a swoim serwują szkółki zwane wyższymi nigdzie na świecie nie uznawane. Przykład studia magisterskie SGH w USA to tylko licencjat,etc o rankingach nie wspominając!
kacz-dzong-un
Zastopuj, bo za chwilę się spocisz.
prawnuk
A to w USA są studia magisterskie dla gawiedzi?
blesso
Bez PPK/PPE i IKE oraz IKZE Polacy będą w przyszłości BIEDNYMI emerytami !
Niska stopa zastąpienia oraz najkrótszy wiek emerytalny w Europie spowoduje, że emerytów nie będzie stać na leki, czynsz i żywność!
POLACY - OSZCZĘDZAJCIE na starość!!
tomkooo
o czym ty mowisz? po wypowiedziach naszych jasnieoswieconych oslow z pis to gielda pikuje w dol od ponad roku. co chlapna o nowym podatku to gielda w dol. w tym kraju nie da sie oszczedzac
blesso odpowiada tomkooo
O IKE Obligacje nie słyszałeś?
4 i 10 latki to nalepszy wybór by zabezpieczyć się przed inflacją.
prawnuk
? a co PPK/PPE IKE czy IKZE mają do emerytur?
Jak sobie Krystyna z trybunału kucharki założy koszulkę : miss świata to nią będzie?

EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE DOŻYWOTNIE

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki