REKLAMA

Rząd zajmie się budżetem na 2021 r. oraz strategią zarządzania długiem publicznym do 2024 r.

2020-09-27 12:06
publikacja
2020-09-27 12:06
fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Projekt ustawy budżetowej na 2021 r., strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej - to niektóre z projektów, którymi zajmie się rząd na poniedziałkowym posiedzeniu.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2021, którym zajmie się w poniedziałek Rada Ministrów, został przyjęty w trybie obiegowym pod koniec sierpnia. Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa w 2021 r. wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł. Oznacza to deficyt rzędu 82,3 mld zł. Rząd deficyt tłumaczy potrzebą zabezpieczenia środków m.in. na inwestycje, które mają ożywić gospodarkę dotkniętą kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa.

W budżecie środków europejskich projekt zakłada dochody w wysokości 80,5 mld zł i wydatki w kwocie 87,3 mld zł. Deficyt budżetu środków europejskich ma wynieść 6,9 mld zł.

Według komunikatu CIR łączny deficyt w wysokości 82,3 mld zł "pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie - m.in. poprzez inwestycje - rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19". Jak podkreślono, kontynuowane też będą priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Rząd w poniedziałek omówi również strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, którą przedstawi minister finansów.

Szef Służby Cywilnej zaprezentuje trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023.

Ministrowie zajmą się także projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzającym rozwiązanie wzorowane na estońskim CIT. Zgodnie z projektem małe i średnie spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł i których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, będą mogły skorzystać z przesunięcia poboru podatku w postaci ryczałtu.

Przedsiębiorstwa te będą płaciły podatek CIT w momencie, gdy podjęta zostanie przez wspólników spółki uchwała o podziale zysków. Rozwiązanie ma zachęcać przedsiębiorców do tego, aby pozostawiali zysk w spółkach w celach reinwestycyjnych, czyli np. na dalsze inwestycje. Podatnik będzie mógł utworzyć specjalny fundusz na cele inwestycyjne utworzony z zysku.

Nowa formuła poboru podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie z projektem byłaby fakultatywna.

Rząd zajmie się także projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Projekt zakłada m.in. podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego z 1,2 mln euro do 2 mln euro uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc stawki podatku CIT oraz nadanie spółkom komandytowym statusu podatnika podatku dochodowego.

Zgodnie z projektem krajowe regulacje dotyczące źródeł dochodów mają zostać dostosowane do standardów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponadto projekt zakłada też wprowadzenie obowiązku sporządzania i podania do publicznej wiadomości polityki podatkowej za rok podatkowy przez podatników podatku CIT oraz wprowadzenie rozwiązania uprawniającego podatników do skorzystania ze zwolnienia z podatku od przychodów z budynków także w przypadku, gdyby po dniu 31 grudnia 2020 r. (koniec terminu obecnie obowiązującego zwolnienia), nadal obowiązywał stan epidemii.

Rząd będzie także rozmawiał o kolejnym projekcie rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Kolejne rozporządzenia w tym zakresie regulują siatkę połączeń lotniczych w związku ze stanem pandemii w poszczególnych państwach i kolejnymi restrykcjami wprowadzanymi w wyniku pandemii w różnych regionach świata. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bankroll
"W budżecie środków europejskich projekt zakłada dochody w wysokości 80,5 mld zł i wydatki w kwocie 87,3 mld zł. Deficyt budżetu środków europejskich ma wynieść 6,9 mld zł." - no jak to moliwe?!?!?!?! Przecie my z UE jestemy tylko beneficjentami i dostajemy kasę, a tu deficyt, jak to tak?!!!
carlito1
podatek Estoński w wykonaniu pisu to będzie karykatura nie powinien w ogóle nazywać się Estoński bo z nim nie wiele będzie miał wspólnego.
wektorwg
Się biznesmeny ucieszą.... Kiedy taki sam przywilej dla płacących PIT przedsiębiorców ???
ajwaj
Panstwa dlugów sie pozbywaja
PISy niedolegi tworza przemysl m.in. Act 447
zarzadu dlugu

Licza, ze kal-boje ich zabiora (jak "rzad" 17.09.1939 przez Zaleszczyki),
co wcale nie jest pewne
tysiak35
Trzeba tak zadłużyć ten kraj , aby nie dało się już utrzymywać młodych emerytów i zdolnych do pracy rencistów .
demeryt_69
KE chce bardziej równomiernej dystrybucji wszystkich ekspertów od fizyki nuklearnej przybyłych z Afryki i w tym celu zamierza płacić €10k za każdego przyjętego na socjal w krajach członkowskich, a za tych podających się za nieletnich nawet €12k.

Kraje, które nie zastosują się do tego planu dystrybucyjnego
KE chce bardziej równomiernej dystrybucji wszystkich ekspertów od fizyki nuklearnej przybyłych z Afryki i w tym celu zamierza płacić €10k za każdego przyjętego na socjal w krajach członkowskich, a za tych podających się za nieletnich nawet €12k.

Kraje, które nie zastosują się do tego planu dystrybucyjnego miałyby podlegać wysokim karom - kanclerz Austrii jako pierwszy publicznie to skrytykował.

https://www.breitbart.com/europe/2020/09/25/austrian-chancellor-speaks-out-against-eu-migrant-redistribution-policy/
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=DH7Db0-n_IM

.
anna_domagalczyk
Nowy program rządu: Dodruk+.
meryt
Pierwszy nowy program Dodruk+ był w rządzie z ministrem Balcerowiczem 1989-1991.

Programy covid-19:
"USA: 2 biliony dol."
"Niemcy: 814 mld dol. do 1,2 biliona dol."
"Wielka Brytania: 417 mld dol. (362 mld funtów)"
"Francja: do 330 mld dol. (ok. 300 mld euro)"
"Hiszpania:
Pierwszy nowy program Dodruk+ był w rządzie z ministrem Balcerowiczem 1989-1991.

Programy covid-19:
"USA: 2 biliony dol."
"Niemcy: 814 mld dol. do 1,2 biliona dol."
"Wielka Brytania: 417 mld dol. (362 mld funtów)"
"Francja: do 330 mld dol. (ok. 300 mld euro)"
"Hiszpania: 220 mld dol. (ok. 200 mld euro)"
"Kanada: 56,8 mld dol. (ok. 83 mld dolarów kanadyjskich)"
Japonia: 19 mld dol. (ok. 2 biliony jenów) do 515 mld dol."
"Korea Południowa: 80 mld dol. (ok. 100 bilionów wonów)" businessinsider
scuti1986 odpowiada meryt
silne gospodarki to łykną i nie odczują, a w Polsce z populistami u sterów będziemy mieli inflacja welcome to

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki