Rząd wprowadził w błąd opinię publiczną ws. OFE

Dwa tygodnie temu na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu i zarządzaniu Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Choć nie był doskonały, z pewnością dawał szansę na poprawienie efektywności OFE.

Na zmianach mieli skorzystać przede wszystkim przyszli emeryci. Zróżnicowanie strategii inwestowania środków w zależności od wieku członka OFE, a także czasu jaki pozostał mu do emerytury, dawał nadzieję osiągania całkiem przyzwoitych stóp zwrotu w długim terminie. Tym samym istniała duża szansa na wyższe świadczenia emerytalne.

Niestety rząd po raz kolejny nie dotrzymał wcześniejszych ustaleń. Pomysł minister Fedak, aby środkami z OFE łatać dziurę budżetową, ujrzał światło dzienne, mimo że wydawał się być mało prawdopodobny. Więc zamiast dywersyfikować ryzyko i w różnych miejscach odkładać na emeryturę, podatnik zmuszony zostanie do przekazywania całości środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z punktu widzenia budżetu państwa to świetne rozwiązanie. Wpływy z OFE to ok. 23,5 mld złotych, które miałby zasilić kasę państwa już w przyszłym roku. Takie rozwiązanie nie niesie też żadnego ryzyka dla partii rządzącej, bo któż dziś będzie przejmował się tym, co będzie (a raczej czego nie będzie) za dwadzieścia lat.Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby państwowy system emerytalny był funkcjonalny i spełniał swoje zadanie. Wtedy w działaniach rządu nie byłoby nic złego, wszak sytuacja budżetowa wielu krajów UE jest bardzo trudna.

Jednak ZUS zadłuża się z każdym rokiem, a wstrzymanie przekazywania środków do OFE tylko chwilowo poprawi jego sytuację. Potrzebny jest długoterminowy plan i gruntowna reforma. Niestety takiego rozwiązania trudno oczekiwać na rok przed wyborami parlamentarnymi.

Co można poradzić przyszłym emerytom? Tylko tyle, żeby zapomnieli o państwowym systemie emerytalnym i sami odkładali pieniądze. Nie ma innego wyjścia, bo jak pokazuje rzeczywistość, łatwiej politykom sięgać po pieniądze podatników, niż szukać oszczędności.

Szymon Matuszyński
Bankier.pl

Szymon Matuszyński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Janek

Tylko pierwszy Rząd Mazowieckiego z głównym reformatorem Balcerowiczem nie kłamał i dotrzymał danego słowa. Później było tylko co Rząd to gorzej. Gabinet nieudacznika Tuska i super kłamcy Rostowskiego ze swoją wulgarną /spierd....aj czarną dziurą z PSL Fedak bije wszelkie rekordy w nierealizowaniu obietnic, prymitywnym kłamstwie, bezczelności w traktowaniu inaczej myślących obywateli, niszczeniu szans Polski na skok cywilizacyjny...itd
właściwie trudno powiedzieć o nim cokolwiek pozytywnego!!!!!!
Dlaczego więc utrzymuje wysokie poparcie ?????? Obudźcie się Polacy!!!!! "Czy Wam
Jod na mózg siod"?????????????????
Jeszcze pół roku temu byliśmy "zieloną wyspą" a dziś PSL -owska czarna dziura Fedak wszystko wyssała i jest krach. Kłamca zawsze zostanie kłamcą. Chcecie być rządzeni przez elegancika i drewnianego chłopka, którzy dla zatrzymania władzy nie cofną się przed żadnym kłamstwem i żadną obietnicą????????
Czas nauczyć niedouczonych kacyków tych i przyszłych, że słów nie wolno rzucać na wiatr, że obietnice trzeba traktować poważnie. Trzeba udowodnić że nie jesteśmy potulnym,bezwolnym stadem baranów.!!!!!!!!
Szansa na głębokie zmiany jest !!!!!!!!! w trudzie tworzą się nowe partie zwłaszcza Janusza Palikota. Ja zagłosuję za zmianami. Nowa miotła lepiej zamiata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~nie-lubie-piramid

wdyr35, naiwniaku, Madoff dawał 12%

! Odpowiedz
0 0 ~111

REFORMA OFE TO JEST WYMYSł BALCEROWICZA ZA LUDZKIE PIENIĄDZE
OFERUJE .TO JEST JEDNO BAGNO .
PIENIĄDZE Z OFE POWINNY BYĆ W KRAJU A NIE SZWĘDAĆ ZAGRANICZNĄ
BEZ GWARANCJI
ING
I WIELE INNYCH
NIECH PAN BALCEROWICZ ILE JEGO STAN WYNOSI

! Odpowiedz
0 0 ~2+2=4

Na czym miałby polegać? To przeciez oczywiste. W posiadaniu OFE znajdują się obligacje skarbowe na ponad 100 mld zł. Skoro ZUS jest pewniejszy niż OFE, i przede wszystkim tańszy (bo nie ma żadnej prowizji za zarządzanie obligacjami), to nie trzeba się bać i zrobić drugi krok - unieważnić obligacje znajdujące się w posiadaniu OFE.
W ten sposób dług publiczny Polski (ten zaksięgowany) z dnia na dzien cudownie zmniejszyłby się o około 7,5% PKB! Oczywiście Sejm może powziąć odpowiednią ustawę, w której zobowiąże państwo, do zrekopmenowania obywatelom tego uszczerbku poprzez wypłacenie odpowiednio wyższych świadczeń z ZUS. W przyszłości ma się rozumieć.
Trzeci etap reformy może natomiast obiąć konfiskatę akcji posiadanych przez OFE i rozwiązanie ich jako zbędnych. Państwowy urzędnik może zarządzać również tymi akcjami o wiele taniej.
Z kolei czwarty etap reformy emerytalnej może objąć konfiskatę oszczędności obywateli w celu zapewnienia im (w przyszłości, ma się rozumieć) godziwej emerytury.
Etap piąty polegający na konfiskacie mienia ruchomego i nieruchomego może juz nie dojść do skutu z powodu ucieczki obywateli z tej oazy dobrobytu w kierunku krajów o niższych standardach socjalnych.
Zapraszam równiez na mój blog: http://dwaplusdwa.blog.onet.pl/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wdyr35

wpłaciłem do OFE ( Generali) w ciągu 10 lat 50 036,39 zł. aktualnie moje aktywa wynoszą trochę ponad 67 tys. zł. gdzie jest to 190% wzrostu. i niech ktoś nie pisze bzdur.

! Odpowiedz
0 0 ~hgjjjjkjhg

a kampanie wyborcze to z czego zrobili. Ofe pewnie nie chce dać tuskowi na PR i teraz z a to zapłaci. W PL ustawy są pod polityków a jak ktoś nie chce współpracować to zwija interes

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~oszukany

głosowałem na PO bo obiecali pomoc dla przedsiębiorców i co?
I zostałem wyd...nym frajerem

! Odpowiedz
0 0 ~michacel

Rzad a zwlaszcza Tusk z Rostkowskim nieszczesciem dla Polski powoduja tylko letarg gospodarczy i niepokoje w narodzie, wraz z POplecznymi mediami dziela i POdsycaja wojny polsko-polskie, obwiniajac PiS
Wybory samorządowe Puck
Drodzy wyborcy, zwlaszcza Obywatele gminy Puck, jesli uczciwie chcecie oddac swój glos dodam glos sumienia, to glosujcie tylko na kandydatów PiS, z mysla i w trosce o rodziny oraz nasze dzieci. Zawsze lepszy uczciwy radny czy wójt z PiS niz cwaniak rekomendowany z Platformy mianujaca sie bezwstydnie Obywatelska. Zwracam uwage, ze Tusk na swojej zielonej wyspie z wielka dziura budzetowa i gigantycznym długiem publicznym obecnie już nawet siega po nasze fundusze inwestycyjne OFE do latania dziury kosztem naszych dzieci czy wnuków.
Change -Time - Normality nadszedł najwyższy czas zmiany na normalnosc z zakończeniem perfidnej tuskowej wojny polsko-polskiej. Nasi uczciwi oraz sprawdzeni zalecani kandydaci z PiS:
Adam Sliwicki, Zygmunt Wisniewski czy Romuald Orzel lub kazdy inny, byle nie Platforma Obłudników rzadzacych aferalnych rozbójników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~j.w

Ciekawe co z tego wyniknie?.Wydaje mi się że następnym krokiem będzie budowa partii.Czy zdobędą
poparcie społeczne?,zobaczymy.Moim zdaniem mają jakąś szansę.W przyszłym roku nastąpi znaczne
niezadowolenie z rządów PO.Jest szansa że wielu rozczarowanych tymi rządami,a niecierpiących
Kaczyńskiego i PiS-u, oraz SLD,będzie miało wreszcie alternatywę.Ostatnio PO też strzeliło sobie
gola,wyskakując z propozycją przejęcia wyrzuconych z PiS-u dwóch wiadomych pań.Komorowski też
pozytywnie się wypowiadał o Kluzik-Rostkowskiej.Od kilku dni brylują w TVN-ie.Są przedstawiane jako
uczciwe,rozsądne,godne zaufania.Zobaczymy kiedy TVN i PO stwierdzą że już można je opluwać,bo za
bardzo urosły w siłę?.Może to już nie da się odkręcić?.Jak te całe stowarzyszenie przekształci się
w partię,to będzie współpracować z PiS-em,a nie z PO.To nie PiS jest tutaj przegranym,tylko partia
ściemniaczy z PO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne