Rząd wprowadzi "prawie" darmowe konta dla każdego

analityk Bankier.pl

[Aktualizacja; godzina 11:30] Rząd przyjął projekt ustawy prowadzającej darmowe rachunki. Tak jak pisaliśmy już wcześniej, rachunek nie będzie w rzeczywistości całkiem bezpłatny. Projekt zostawia bowiem bankom otwartą furtkę. Będą mogły na przykład pobierać opłaty za obsługę kart płatniczych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który implementuje do naszego prawa unijne przepisy dotyczące tzw. rachunków podstawowych. Szeroko na ten temat pisaliśmy już we wcześniejszych publikacjach. Takie rachunki miałyby w założeniu ułatwić osobom nieubankowionym dostęp do oferty instytucji finansowych. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Zgodnie z przepisami ustawy, konta podstawowe będą musiały znaleźć się w ofercie wszystkich banków i SKOK-ów. Mają być oferowane osobom, które nie posiadają innych rachunków osobistych.

Powstanie darmowy, podstawowy rachunek płatniczy
Powstanie darmowy, podstawowy rachunek płatniczy (fot. Yellowj / YAY Foto)

Zgodnie z projektem nowelizacji, klient – w ramach dostępu do rachunku podstawowego – będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Nie będzie miał dostępu do żadnych produktów kredytowych (debetu czy karty kredytowej). Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

Przewidziano jednak pewne ograniczenia w dokonywaniu operacji na koncie. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych) – za kolejne dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych. Zdaniem ustawodawcy, limit 15 bezpłatnych transakcji wydaje się być w pełni wystarczający do zarządzania domowymi finansami, np. opłacania rachunków za czynsz, energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne.

Instytucje finansowe będą też mogły pobierać opłaty za obsługę karty płatniczej wydanej do konta. Taka opłata nie będzie mogła być wyższa niż w przypadku innych rachunków. Niestety jest to dla banków otwarta furtka do wprowadzenia dodatkowych opłat. W większości banków karta jest bowiem płatna, a opłaty można uniknąć wyłącznie wtedy, gdy aktywnie korzysta się z plastiku.

Teoretycznie nie trzeba brać karty do konta, ale wówczas ROR staje się półproduktem. Karta jest bowiem „kluczem” do gotówki zgromadzonej na rachunku. Za jej pomocą można nie tylko płacić sklepach, ale przede wszystkim wypłacać środki z bankomatów. Gotówkę można pobrać co prawda w placówce, ale mniejsze banki mają ograniczoną sieć oddziałów. Są też takie, które nie mają oddziałów w ogóle.

Tego, że banki wprowadzą opłaty za karty, możemy być niemal pewni. Od samego początku zgłaszały bowiem szereg zastrzeżeń do ustawy. Chciały na przykład zmniejszyć liczbę darmowych operacji do 3 w miesiącu i wprowadzić dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed migracją obecnych klientów na darmowe rachunki. Związek Banków Polskich uważa, że nałożenie na banki obowiązku oferowania usług za darmo jest w rzeczywistości naruszeniem zasady wolności gospodarczej.

Projekt noweli wprowadza także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u. Powinno to zwiększyć konkurencję między dostawcami usług płatniczych i w efekcie przełożyć się na wyższą ich jakość oraz spowodować większą presję na obniżenie ceny usług powiązanych.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~tosia

jeden komentarz chip w łeb i niewolnik gotowy....illuminaci sà wszędzie

! Odpowiedz
1 0 ~as

Jeszcze będziecie uciekać z tych banków. To celowa globalna polityka rządów dążąca do pełnej inwigilacji sfery finansowej (i nie tylko).

! Odpowiedz
2 4 ~yyyr

to o to chodzi ludzie , by przejąc kasę najbiedniejszych i móc nią spekulować , a to że w Polsce biednych nie brakuje to im trochę da , zedrzec skurę i pod kontrolą miec finanse tych najbardziej uciemierzonych finansowo chcą i tyle , a to co oferują to wiecej zyskują ludzie nie trzymając tych niewielkich kwot w banku , spujrzcie z tej strony . a może coś dostrzezecie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~32lata

Chce kupić mieszkanie i chce to sfinansować z kredytu w CHF w 50% i w 50% ze środków własnych . Niestety nikt mi nie chce pożyczyć kasy w CHF , POMIMO 50% WKŁADU WŁASNEGO . Oczywiście w 2008 nie było problemu jak CHF był po ca 2 pln .Dzisiaj jak to jest korzystne dla mnie to cicho sza . Gdzie sa ci co darli ryja w 2006 , ze to łamanie prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~gliza

Przecież to o to chodzi żeby emerytury wpływały na konto a nie noszone przez listonosza jak 100.lat temu.

! Odpowiedz
2 22 ~księgowy

Zamiar jest zupełnie inny - rząd chce aby starsi ludzie powyciągali oszczędności ze "skarpet"
i wpłacili do banku a tym samym na rynku pojawi się większa gotówka którą będzie można obracać.

! Odpowiedz
5 19 ~wolny

Ludzie nie dajcie się nabrać na żadne darmowe konta!!!!!! Jak tylko możecie to płacie gotówką!!!!!!!! Tak samo nie rejestrujcie żadnych kart prepaidowych, bo potem dowalą wam opłatę audiowizualną na reżimową TV.

! Odpowiedz
6 2 ~asd

rezimowa? Zatem wpłacam, na "rezimowa" tez dokonam wplaty aby zniszczyla rezimowa tvn

! Odpowiedz
3 22 ~glon

Darmowe rzadowe konta sa potrzebne by je pozniej znacjonalizowac, ot taka prawie robi roznice.
Prawda jest taka ze ten co nie wyjechal powinien rozwazyc ta opcje ponownie.
TU DOBREGO NIC NIE BEDZIE.

! Odpowiedz
5 11 ~PISowyborca

KOHAM RZONT!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne