Rząd upomni się o 2,5 mld euro odszkodowania, jeśli KE nie zmieni zdania w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej

2,5 mld euro odszkodowania będzie się domagać od Komisji Europejskiej polski rząd, jeśli Bruksela doprowadzi do zaprzestania działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej - pisze w czwartek "Nasz Dziennik".

(fot. Ludwig Schneider / Wikipedia)

Taka kwota znajdzie się w odpowiedzi ministra środowiska prof. Jana Szyszki na wniosek KE złożony do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zaprzestania przez Lasy Państwowe wycinania i usuwania z puszczy chorych i obumarłych drzew zaatakowanych przez korniki.

Odpowiedź musimy wysłać najpóźniej 4 sierpnia. Minister zapewnia, że termin zostanie dotrzymany. Skąd tak wysoka kwota potencjalnego odszkodowania? Minister Szyszko tłumaczy w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że są to wyliczenia wynikające z wyceny strat, jakie spowodowałoby zaprzestanie działań ochronnych w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o to, że proces przed Trybunałem Sprawiedliwości może potrwać nawet 2-3 lata, a może i dłużej. Przez ten czas przyrodą poniesie ogromne straty.

Minister Szyszko ma nadzieję, że nasze argumenty, także te finansowe, przekonają Komisję Europejską do zmiany swojego nastawienia. "Jestem pewien, że wygramy proces z Komisją Europejską przed unijnym Trybunałem, więc Bruksela powinna już teraz zabezpieczyć w swoim budżecie środki na odszkodowania dla Polski" - podkreśla minister środowiska.

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 12 antypropaganda

I bardzo dobrze. Skoro chcą nam zniszczyć las, to niech płacą grubą kasę. Trudno podejrzewać urzędasów z Brukseli o dbanie o interes Polski i jej lasów. Oni dbają tylko o swoje stołki albo o zlecenia od Angeli.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 and-owc

Tak sobie myślę (jak o przemyśle).
Pewni nieznajomi nie lubią mojego "dosrówania" (komentarzy)- moderator.
Powinni zmienić pracę (w naszym fach, nie ma "strachu").
Komentarz "powędrował" w świat (blokada niczego nie zmienia Banker.pl).
Lubię usuwać, nie "posuwać" (kobiety)- "mężczyzni" (słowo wklejone z wyszukiwarki).
Bankier bankrutuje ?
Cenzura "wyszła" z mody.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 6 samsza

W wiki Park Narodowy Harzu, w piśmiennictwie, opis 10 letniego "eksperymentu": stwierdzono, że w zupełnie zniszczonym przez kornika lesie młode drzewka rosną szybciej! I tyle, cały sukces. Wniosek - wycinanie zakażonych kornikiem drzew opóźnia wzrost młodych drzewek więc jest złe. Czyli zamiast lasu dostajemy od "obserwujących las przez 10 lat (!) fachowców" solenne zapewnienie, że tu odrośnie las czyli to co kiedyś mieliśmy i mogliśmy próbować chronić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 17 vorg

Tak, na tym między innymi polegają naturalne procesy przyrodnicze. Dziewiczy las właśnie tak powinien wyglądać: pełno połamanych gnijących drzew na których miejscu wyrastają nowe, dziupl, mnóstwo dzikiego zwierza, chrząszczów, grzybów, porostów, mchów i spokój lasu, a nie dymiące maszyny i piły łańcuchowe i umięśnieni robole bijący ludzi z kamerą, pozostawiający za sobą tylko totalne zniszczenie i pustkę. Czy wiesz ile gatunków stworzeń, nie tylko korników może zasiedlać jedno dorosłe drzewo? A w czym ty (albo ja) jesteś lepszy od takiej wiewiórki, czy pszczoły? Bo umiesz chlapać w klawiaturę z pretensjami że Puszcza nie wygląda tak jak być sobie tego życzył? To jedź oglądać przyrodę do lasu gospodarczego, z resztą wątpię żeby Puszcza cię tak na prawdę interesowała, albo żebyś kiedykolwiek tam postawił stopę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 samsza odpowiada vorg

Jedno jest pewne, kornik stoi wyżej wg Twojej wizji świata wyżej niż drzewo, a starsze drzewo w szczególności. Ba!, wyżej niż ja, bo ON może się dobrać do drzewa. Ingerencja człowieka w drzewo to nie naturalny proces przyrodniczy? Według mądrości ludowej im bardziej ktoś umięśniony tym reaguje naturalniej; takiego to bić nawet nie trzeba uczyć. Ha, cieszmy się, że jako naturalny przyrodniczy predator nie zabił. Przez ostatnie 1000 lat puszcza wyglądała tak jak las, a nie cmentarzysko; za PO przyszedł kornik i ekolodzy i zmieniła się nie do poznania. 10 letnia obserwacja niczego nie gwarantuje, ani nie udowadnia, w skali długości życia lasu jest śmieszna i tylko o tym był wcześniejszy wpis.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 80 vorg

Drodzy komentatorzy, wiem że większość na pewno chce dobra naszego dziedzictwa narodowego jakim jest m.in. Puszcza Białowieska. Ale nie obrażając Was, pleciecie bzdury bo nie znacie sytuacji. Szyszko i Lasy Państwowe są osamotnieni w swoich przekonaniach. Puszcza to ostatni prawdziwy nizinny las w Europie, to cudo przyrody na skalę światową, więc nie można powiedzieć że Polski rząd który na chwilę sobie przejął władzę (bo kilka lat w skali kilkudziesięciu tysięcy lat to jest mało), może sobie poczyniać jak chce. Szyszce nie chodzi o zachowanie naturalności lasu, ale o szmal ze sprzedarzy drewna i polowań. Przecież on sam jest myśliwym i kolesiem leśników, którzy zarabiają na wycince lasu. UNESCO, świat nauk biologicznych, w tym liczne organizacje przyrodnicze, a teraz także Trybunał Europejski (któremu jeszcze rzaden kraj się nie przeciwstawił!) jasno i wyraźnie mówią że kornika nie zwalczy się przez wycinkę drzew. W miejscu martwych drzew powstaje odnowa w postaci innych drzew i roślin, które za kilkanaście lat będą zastępowały teraźniejsze umierające drzewa iglaste. Populacje zwierząt żywiących się kornikiem zwiększają się kiedy owada tego jest więcej (np. dzięcioły). Puszcza dawała sobie rady bez ingerencji ludzi przez tysiące lat (formami ochrony były już za czasów królów zakazy polowań i ścinania drzew, a nawet zakazy wstępu). Teraz, decyzją prawdziwego szkodnika (Szyszki) używa się ogromnych, silnych maszyn (harwesterów) które wyrywają drzewa z korzeniami, niszcząc ściółkę, inne rośliny, mikoryzę, zanieczyszczając las spalinami i płoszą zwierzęta. To co się tam dzieje, to mówiąc w przenośni wielki kopniak w głowę Puszczy Białowieskiej która przebywa krótkotrwałą chorobę w postaci kornika. Puszcza powinna być zostawiona sama sobie, martwe drzewa gnić żeby wzbogacić glebę o związki mineralne, żeby potem powstały silniejsze drzewostany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 57 mmm1212

Brawo, naprawdę świetna wypowiedź. Należy zrozumieć, że żaden proces w przyrodzie nie jest przypadkowy i wszystko ma swój cel. Nawet takie gnijące drzewo przechodzi to w jakimś celu. Naprawdę brawo :)

! Odpowiedz
33 30 vorg odpowiada mmm1212

Dzięki :) w końcu skończyło się studia przyrodnicze w Wielkiej Brytanii :)

! Odpowiedz
51 47 piterro1980

Drewno z drzewa opanowanego przez korniki jest tyle samo warte co Twoja wypowiedź czyli zero, (chyba że na opał). Posądzanie ministra i wszystkich leśników że kręcą wały na pozyskiwaniu drewna to już się obija o pozew sądowy. No ale oczywiście przedstawiłeś niepodważalne dowody więc nie ma problemu. Bo jeżeli nie to sam pleciesz bzdury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil