Rząd szuka oszczędności. Ruszyły cięcia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o 60 proc. obcięło finansowanie placówkom dyplomatycznym. A dyplomatom grozi zwolnieniami - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

(fot. Nick Demou / Pexels)

Jak czytamy, z nieoficjalnych informacji, jakie docierają do "GW" od polityków PiS, wynika, że w związku z kryzysem gospodarczym, który wywoła epidemia koronawirusa, rząd przymierza się do wprowadzenia programu oszczędnościowego. "Wśród rozważanych propozycji jest m.in. zamrożenie płac w budżetówce, zawieszenie podwyżek płacy minimalnej czy rezygnacja z 14. emerytury" - pisze "Wyborcza".

Cięcia - według dziennika - dotkną też budżety ministerstw. Pierwszym resortem, o którym wiadomo, że będzie musiał oszczędzać, jest MSZ. Gazecie udało się dotrzeć do pisma, które Andrzej Papierz, dyrektor generalny służby zagranicznej, rozesłał do placówek zagranicznych, informując o wprowadzonych oszczędnościach.

"W związku z sytuacją kryzysową COVID-19, której jednym z efektów ubocznych jest nieoczekiwany, znaczny wzrost kursów walut (...), uprzejmie informuje, że konieczne jest zabezpieczenie środków finansowych na realizację niezbędnych wydatków MSZ, w tym uregulowanie podjętych zobowiązań przez Centralę, jak i placówki zagraniczne. W tym celu, na moje polecenie, Biuro Finansów dokona zmiany limitów wydatków na 2020 r., przyznanych poszczególnym komórkom organizacyjnym MSZ, do poziomu 40 proc. pierwotnie planowanego" - czytamy w dokumencie, który cytuje "GW".

Z pisma dyrektora Papierza - pisze "Wyborcza" - wynika, że zebrane pieniądze zostaną rozdysponowane na nowo, a placówki zagraniczne mają przygotować się do "ograniczenia wszystkich wydatków". "Działania mają na celu zapewnienie płynności finansowej MSZ i placówek zagranicznych w nadchodzących trudnych czasach" - pisze szef służby zagranicznej.

Rozmówcy "Wyborczej" obawiają się, że zapowiedziane w liście oszczędności będą oznaczać również zwolnienia personelu. "Taka groźba, sformułowana nie wprost, znajduje się na końcu listu dyrektora Papierza. +Każdego dnia wnikliwie oceniamy postawę i zaangażowanie każdego pracownika służby dyplomatyczno-konsularnej w tym kryzysowym okresie. Służba zagraniczna jest i jeszcze bardziej będzie dla tylko dla najlepszych+" - czytamy w "GW".

mkr/ robs/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 28 mknowak

460 posłów a i tak rządzą prezesi zwolnić 455 bo po co to w ogóle przyłazi do roboty i budynek też nie będzie potrzebny........

! Odpowiedz
2 17 aleks__

Normalni ludzie chodzą do pracy a tamci w większości już na zwolnieniach. Pusta sala obrad. Do kasy raczej nie zapomną pójść po pensje. Co by było gdyby wojna wybuchła toż oni wszyscy by zwiali za granicę w pół godziny.

! Odpowiedz
42 26 inic

To skandal. Z jednej strony rząd mówi: "nie zwalniajcie ludzi z pracy", a z drugiej strony swoich własnych pracowników chce wywalać na zbitą mordę - i jeszcze rzuca zawoalowane groźby. Obrzydliwe postępowanie, tym bardziej teraz, gdy każdy martwi się tylko tym, jak przetrwać. Może czas zacząć szukać oszczędności tam, gdzie one naprawdę są: 500+, przywileje górnicze, renty dla zdrowych nierobów, KRUS-y, przywileje emerytalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 21 znawca_wszystkiego

Tutaj tez zmasowana akcja pisowskiego centrum propagandy. Ile wam placą za to minusowanie?

! Odpowiedz
6 62 lelo1949

Słuchy do szczujni dochodzą?zależy gdzie ucho przykładają,obciąć to mogą im p...y

! Odpowiedz
116 63 gregzacha

Niestety zmarnowali najlepszy czas i przejedli 25 lat dorobku w 4 lata.

! Odpowiedz
40 108 katzpodola

A jaki to dorobek został po bandzie z PO? Moje pieniądze z OFE to gdzie?

! Odpowiedz
58 30 ziom80 odpowiada katzpodola

poszły na 500 +

! Odpowiedz
29 1 prawnuk odpowiada katzpodola

Jak ci przyjdzie list z ZUS, to poproś mamę, to ci wytłumaczy opis z tyłu. Dziwne - umiesz pisać - a prostego tekstu nie rozumiesz.
dodam - 31 września miałem w OFE ponad 81.000 zł. od tego czasu wpłaciłem do OFE ok 1500 zł. A stan konta 56.643 zł. Co ciekawe - giełda leci odkąd minister został Jacuś Sasin.
On czeka by w KH interes państwa był ważniejszy od interesu spółki.
Czyli chce wyzerować kursy.
Reasumując. Jeśli wybiorę IKE, to z 56.643 zł wezmą ok 8,5 tys. zł.
Czyli pis niczym antymidas z ok 82,5 tys - zrobi 48 tys. zł.
A ty się się zastanawiasz co się stało z zabranymi z OFE 55.663 zł, z których na rachunek ZUS trafiło 55.663 zł (i po okradło mnie z JEDNEJ waloryzacji na 3,99 % czyli z 2 tysięcy złotych).
Zapytaj się więc mamy co lepiej: stracić 2,2 tys. zł; czy 33,5 tys. zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
89 31 marianpazdzioch

Najwidoczniej państwo z kartonu zaczyna się walić skoro robią takie "oszczędności". I o ile to prawda, bo wiadomo że michnikoidy w kłamaniu nie gorsze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil