REKLAMA

Rząd przyjął projekt zawieszający podatek handlowy do 1 stycznia 2018 r.

2016-10-18 17:07
publikacja
2016-10-18 17:07

Projekt ustawy zawieszający podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r. przyjął we wtorek rząd - poinformowano w komunikacie CIR. Oznacza to, że potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 r.

Rząd przyjął projekt zawieszający podatek handlowy do 1 stycznia 2018 r. / fot. stokkete / YAY Foto

Jak napisano w komunikacie, w projekcie nowelizacji zaproponowano, aby przepisy ustawy o sprzedaży detalicznej były stosowane do przychodów ze sprzedaży osiągniętych od l stycznia 2018 r., a w konsekwencji nie miały zastosowania do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych w okresie od września 2016 r. do grudnia 2017 r.

"Oznacza to, że nastąpi wstrzymanie stosowania ustawy, a potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli składać deklaracji podatkowych o jego wysokości oraz obliczać i wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 r. Proponowany okres, w którym ustawa nie będą stosowana, pozwoli Komisji Europejskiej wydać ostateczną decyzję w tej sprawie" - poinformowało biuro prasowe rządu.

Według rządu dzięki przyjętym zmianom - w sytuacji ewentualnego stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z rynkiem wewnętrznym - nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej, którą trzeba by zwrócić wraz z odsetkami. W projekcie zaproponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Komunikat przypomniał, że Komisja Europejska, na podstawie decyzji z 19 września 2016 r., wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami.

Jednocześnie KE zobowiązała Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Zgodnie z komunikatem KE, nie kwestionuje ona prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania, ani celów poszczególnych podatków i opłat. Wskazuje jednak, że system podatkowy powinien być zgodny z prawem unijnym, w tym z zasadami pomocy państwa.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, uchwalona 6 lipca 2016 r., wprowadziła do polskiego systemu podatkowego podatek od sprzedaży detalicznej. Nowe rozwiązanie - które miałaby zawiesić planowana nowelizacja - weszło w życie l września 2016 r. i ma zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od tego dnia. Według obowiązującego jeszcze prawa podatnicy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł, muszą składać deklarację podatkową o wysokości podatku oraz obliczać i wpłać podatek na rachunek urzędu skarbowego. Po raz pierwszy obowiązek ten powstanie za wrzesień w terminie do 25 października 2016 r. (PAP)

mww/ pad/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~autor
Kolejny obiecany i nieudany "sukces" pisu. A tak się wydzierało w kampanii ale jak biznes zagroził odcięciem gotówki to pała zmiękła. Choć sądzę, że to było planowane od początku. Frazes dla ciemnego ludu by głosowali a potem bujajcie się leszcze.
~Dżejms
Zwolnić obcy kapitał ze wszystkich podatków a wprowadzić opłatę za korzystanie z rynku. Taki udział w rynku - tyle miliardów do zapłaty. Wasze koszty nas nie interesują. Jak pozwolimy im mieć koszty to zawsze będzie 150 tryliardów opłaty za logo i działalność "charytatywna" bez zysku dla dobra Polaka. Zwolnić obcy kapitał ze wszystkich podatków a wprowadzić opłatę za korzystanie z rynku. Taki udział w rynku - tyle miliardów do zapłaty. Wasze koszty nas nie interesują. Jak pozwolimy im mieć koszty to zawsze będzie 150 tryliardów opłaty za logo i działalność "charytatywna" bez zysku dla dobra Polaka. Jak im się nie opłaci to pójdą i też dobrze - sami możemy handlować.
Kto jest za? Dlaczego nie?
~podatnik
Nic z tego. Świat niestety zmierza w kierunku rządu wielkich kroporacji (np. CETA). Od wielu lat rządy wolą dać zwolnienia z podatku wielkim firmom niż ulżyć tzw. small businesowi (patrz ostatnie propozycje dla Mercedesa). W sumie jest to patologia.
~Robert
Pis i poseł Kaczyński trzęsie portkami przed Brukselą,tak ma wyglądać wstawanie z kolan ? Jesteście mocni tylko w gębie ,przed wyborami było damy radę,widzimy jak dajecie radę,z hipermarketami nie daliście radę,ale suwerena dacie radę jeszcze bardziej wydoić,bo te brakujące miliardy ktoś musi wpłacić do budżetu,Pis i poseł Kaczyński trzęsie portkami przed Brukselą,tak ma wyglądać wstawanie z kolan ? Jesteście mocni tylko w gębie ,przed wyborami było damy radę,widzimy jak dajecie radę,z hipermarketami nie daliście radę,ale suwerena dacie radę jeszcze bardziej wydoić,bo te brakujące miliardy ktoś musi wpłacić do budżetu,tak jak w życiu skoro nie można dokopać silniejszemu-markety-dokopie się słabemu -suwerenowi
~pirx
Równie dobrze mogli to zrobić od 2018 roku. Działania pozoranckie
~endi
i zobaczcie czas stracony , pieniądze podatnika stracone , a przecież mogli w tym czasie zająć się jakąś inną ważną sprawą na którą ludzie czekają całymi latami . Jeśli posłowie z PIS mają za grosz honoru powinni zwrócić swoje pensje , które dostali za " pracę " nad tą ustawą
~klientka
A kto na tym wszystkim najbardziej ucierpi? - a no klient. Już ceny wszystkiego poszły do góry i na pewno nie spadną a po wprowadzeniu kolejnej odsłony podatku handlowego w 2018 roku znowu pójdą w górę!!!!!!!!!!!! Dojnej zmiany ciąg dalszy...
~jo44
nie ma woli na wprowadzenie podatku. Jak by chcieli to obniżyli by limit z 17 mln na 1 mln i wprowadzili od ręki. ot
~kamil
dobra zmiana. Jeszcze nie wprowadzili a już zawiesili. Nieudacznicy
~mx
no i co z tego pisuary skoro wszystkie sklepy i hurtownie podniosły ceny i jak pokazuje życie to na 100% ceny nie spadną

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki