REKLAMA

Rząd przyjął projekt noweli ustaw wprowadzających kasy online

2018-04-05 11:54
publikacja
2018-04-05 11:54

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo o miarach, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Według nowych przepisów, wprowadzone zostaną kasy online, które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni - danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (szef KAS). Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie podatku VAT. 

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

"Proces wymiany kas rejestrujących starego typu na kasy online będzie rozłożony w czasie, przy czym niektóre branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online. Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie podatku VAT" - czytamy w komunikacie.

Nowe rozwiązania pozwolą na stosowanie do ewidencji sprzedaży kas rejestrujących posiadających funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium Kas, a zgromadzone dane służyć będą do celów analitycznych i kontrolnych.

"System analizy przekazywanych danych stanowić będzie jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczyni się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców" - podkreślono w komunikacie.

Wprowadzenie nowego systemu kas rejestrujących będzie rozłożony w czasie, przy czym niektóre branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online, podano także.

Przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy. 

"Zgodnie z projektem, dopuszczono stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży kasy rejestrujące dotychczas używane przez podatników, tj. kasy z papierowym zapisem kopii oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii. Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy nadal będą mogli nabywać do prowadzenia ewidencji kasy rejestrujące 'starego' rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 31 grudnia 2018 r., natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.). Kasy 'starego' rodzaju będą funkcjonowały obok kas online, aż do momentu wyeksploatowania się. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjonować nawet kilka lat.

Zaproponowano, aby nowe rozwiązania weszły w życie 1 października 2018 r.

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
oko1
skoro online to niech na wsiach w sklepikach zakładają gratis darmowe sieci internetowe wifi itp.w całej PL.
Bo niby z jakiej racji mam mieć internet z przymusu abonament i płacić operatorom prywatnym?? skoro fiskus chce kontrolować i uważa wszystkich za oszustów to niech płaci za to.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
londonern
Pamietam jaka to radosc - trzeba kupic, dostaje sie pieczatke w US, ze sie ma. Potem przeglad co jakis czas obowiazkowy. Nabijanie na kase, potem do ksiegowej z fakturami i z tymi swistkami, cos sie popsuje, znowu placic...
Ale tak jest jak rzad kazego traktuje jako potencjalnego oszusta. Pewnie sadza po sobie.
pkc
co przyczyni się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców" - podkreślono w komunikacie. Ktoś kogoś ma za idiotów

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki