Rząd odpuszcza podatnikom

Fiskus nie będzie ścigał za podatki przez 10 lat. Resort finansów zrezygnował z groźnego pomysłu - pisze "Puls Biznesu".

Fiskus nie będzie ścigał za podatki przez 10 lat (fot. WOJCIECH STROZYK / WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Ministerstwo wycofało się z planu wydłużenia z 5 do 10 lat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Chodzi o te wynikające z tzw. "nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych".

Propozycję zawarto w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ordynacji podatkowej. Komitet Stały Rady Ministrów nie zaakceptował pomysłu resortu Mateusza Szczurka.

Minister finansów uwzględnił uwagi Rządowego Centrum Legislacji i Rady Legislacyjnej co do pozostawienia 5-letniego okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych - informuje rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.

Wprowadzenie 10-letniego okresu przedawnienia oznaczałoby, że polscy podatnicy ze względów bezpieczeństwa musieliby przez ten czas przechowywać dokumenty i dowody legalności uzyskanych dochodów oraz ich opodatkowania, by w razie czego wykazać fiskusowi niewinność. W przypadku braku dowodów groziłby im karny 75-procentowy podatek.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

Inforamcyjna Agencja Radiowa/IAR/"Puls Biznesu"/kd/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Madera

RZĄD ODPUSZCZA, ALE NIE POLAKOM !!!

! Odpowiedz
1 4 ~mk123

Prostym rozwiązaniem jest to co proponuje np. KNP tj. całkowite zniesienie podatku dochodowego. Nie będzie kary za pracę, ogromnych kosztów poboru tego podatku po stronie podatników i skarbu państwa i wszystkich tych problemów z udowadnianiem kosztów itd. itd. Przy okazji należałoby zmniejszyć wydatki państwa i przestać żyć na koszt przyszłych pokoleń (zrównoważony budżet, stopniowa spłata zadłużenia kraju) czyli zmniejszyć socjalizm. A to jest wybór, którego każdy z nas musi dokonać przy urnie wyborczej. Alternatywa dla obecnego 'sposobu myślenia' istnieje, trzeba się na nią tylko zdecydować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~as

To wcale nie oznacza, że rząd odpuszcza podatnikom. Nie twórzcie tytułów rodem z "faktu".

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 12 ~Ppp

W tych sprawach przedawnienie powinno wynosić pięć lat i to bez możliwości jego przedłużania.Jeśli sprawa jest poważna i urzędnicy się porządnie za nią biorą, to zdążą.Jeśli nie zdążą, to albo sprawy nie ma – zatem i tak trzeba ją skończyć, albo są niekompetentni – wtedy sami sobie są winni. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~wieslaw

Jeśli ktoś nie miał do czynienia z US w tym temacie to nie powinien się wypowiadać.Ja walczyłem z US przez 5 lat ,żona przez 3 lata.Wszystkie sprawy były na naszą niekorzyść.W trakcie tych postępowań ,żeby nie oskubał mnie komornik do końca musiałem bardzo dużo zmienić w swoim zyciu ,oraz z posiadanymi nieruchomościami ,domem ,ale tak musiałem zapłacić ponad 150 tys.Ale 18-07- 2013r Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ,że wszystkie działania fiskusa od 1997r są niezgodne z konstytucją /dotyczy nieujawnionych żródeł nie majacych pokrycia w dochodach/Po kilku miesiącach walki US zwrócił wszystko wraz z odsetkami od 2001r.Dlatego teraz mieli na uwadze ,że mogą przegrać z tym przedawnieniem wynoszącym ponad 10 lat w TK.Takich podatników było ponad 2500 objętych tym wyrokiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~CWR

połapali się, że sami mają takie nieujawnione dochody więc woleli odpuścić...

! Odpowiedz
2 23 ~zibi

Urząd skarbowy to jedyny twór przed którym trzeba udowodnić swoją niewinność... Czy to nie oni powinni udowodnić Ci winę...?? ;p

! Odpowiedz
1 8 ~jo44

gratulacje! super pomysł na rozruszanie gospodarki ...korporacji to tez dotyczy ..prawda ?

! Odpowiedz
1 12 ~lel

coś mi się wydaje że jedynym sukcesem tej doniosłej ustawy - jak do tej pory - było złapanie min Nowaka, że nie ujął zegarka w zeznaniu majątkowym. Na więcej nie pozwolił wrodzony nepotyzm i nieróbstwo naszej biurokracji

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.