Rząd odpuszcza podatnikom

Fiskus nie będzie ścigał za podatki przez 10 lat. Resort finansów zrezygnował z groźnego pomysłu - pisze "Puls Biznesu".

Fiskus nie będzie ścigał za podatki przez 10 lat (fot. WOJCIECH STROZYK / WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Ministerstwo wycofało się z planu wydłużenia z 5 do 10 lat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Chodzi o te wynikające z tzw. "nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych".

Propozycję zawarto w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ordynacji podatkowej. Komitet Stały Rady Ministrów nie zaakceptował pomysłu resortu Mateusza Szczurka.

Minister finansów uwzględnił uwagi Rządowego Centrum Legislacji i Rady Legislacyjnej co do pozostawienia 5-letniego okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych - informuje rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.

Wprowadzenie 10-letniego okresu przedawnienia oznaczałoby, że polscy podatnicy ze względów bezpieczeństwa musieliby przez ten czas przechowywać dokumenty i dowody legalności uzyskanych dochodów oraz ich opodatkowania, by w razie czego wykazać fiskusowi niewinność. W przypadku braku dowodów groziłby im karny 75-procentowy podatek.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

Inforamcyjna Agencja Radiowa/IAR/"Puls Biznesu"/kd/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Madera

RZĄD ODPUSZCZA, ALE NIE POLAKOM !!!

! Odpowiedz
1 4 ~mk123

Prostym rozwiązaniem jest to co proponuje np. KNP tj. całkowite zniesienie podatku dochodowego. Nie będzie kary za pracę, ogromnych kosztów poboru tego podatku po stronie podatników i skarbu państwa i wszystkich tych problemów z udowadnianiem kosztów itd. itd. Przy okazji należałoby zmniejszyć wydatki państwa i przestać żyć na koszt przyszłych pokoleń (zrównoważony budżet, stopniowa spłata zadłużenia kraju) czyli zmniejszyć socjalizm. A to jest wybór, którego każdy z nas musi dokonać przy urnie wyborczej. Alternatywa dla obecnego 'sposobu myślenia' istnieje, trzeba się na nią tylko zdecydować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~as

To wcale nie oznacza, że rząd odpuszcza podatnikom. Nie twórzcie tytułów rodem z "faktu".

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 12 ~Ppp

W tych sprawach przedawnienie powinno wynosić pięć lat i to bez możliwości jego przedłużania.Jeśli sprawa jest poważna i urzędnicy się porządnie za nią biorą, to zdążą.Jeśli nie zdążą, to albo sprawy nie ma – zatem i tak trzeba ją skończyć, albo są niekompetentni – wtedy sami sobie są winni. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~wieslaw

Jeśli ktoś nie miał do czynienia z US w tym temacie to nie powinien się wypowiadać.Ja walczyłem z US przez 5 lat ,żona przez 3 lata.Wszystkie sprawy były na naszą niekorzyść.W trakcie tych postępowań ,żeby nie oskubał mnie komornik do końca musiałem bardzo dużo zmienić w swoim zyciu ,oraz z posiadanymi nieruchomościami ,domem ,ale tak musiałem zapłacić ponad 150 tys.Ale 18-07- 2013r Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ,że wszystkie działania fiskusa od 1997r są niezgodne z konstytucją /dotyczy nieujawnionych żródeł nie majacych pokrycia w dochodach/Po kilku miesiącach walki US zwrócił wszystko wraz z odsetkami od 2001r.Dlatego teraz mieli na uwadze ,że mogą przegrać z tym przedawnieniem wynoszącym ponad 10 lat w TK.Takich podatników było ponad 2500 objętych tym wyrokiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~CWR

połapali się, że sami mają takie nieujawnione dochody więc woleli odpuścić...

! Odpowiedz
2 23 ~zibi

Urząd skarbowy to jedyny twór przed którym trzeba udowodnić swoją niewinność... Czy to nie oni powinni udowodnić Ci winę...?? ;p

! Odpowiedz
1 8 ~jo44

gratulacje! super pomysł na rozruszanie gospodarki ...korporacji to tez dotyczy ..prawda ?

! Odpowiedz
1 12 ~lel

coś mi się wydaje że jedynym sukcesem tej doniosłej ustawy - jak do tej pory - było złapanie min Nowaka, że nie ujął zegarka w zeznaniu majątkowym. Na więcej nie pozwolił wrodzony nepotyzm i nieróbstwo naszej biurokracji

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.