REKLAMA

Rząd nie poradził sobie z łataniem luki mieszkaniowej. NIK ostro o "Mieszkaniu Plus"

2022-03-23 12:37
publikacja
2022-03-23 12:37

Realizacja programu "Mieszkanie Plus" nie przyniosła oczekiwanych efektów. Rząd deklarował, że do końca 2019 r. wybuduje 100 tys. mieszkań – do użytku oddano nieco ponad 15 tys., a 20,5 tys. znajdowało się w budowie - stwierdziła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Rząd nie poradził sobie z łataniem luki mieszkaniowej. NIK ostro o "Mieszkaniu Plus"
Rząd nie poradził sobie z łataniem luki mieszkaniowej. NIK ostro o "Mieszkaniu Plus"
/ KPRM

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, odnosząc się do wniosków z kontroli NIK, wskazał, że 2021 r. wskaźniki i realizacja Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego elementem jest program "Mieszkanie Plus" "poszły do góry". Według Uścińskiego błędem było to, że NIK nie skontrolował realizacji całego programu, ale tylko jego wycinek. Dodał, że NIK używa kontroli do "ataku politycznego".

Raport dotyczący kontroli przeprowadzonej przez NIK od kwietnia do września 2021 r. był przedmiotem środowego posiedzenia połączonych sejmowych komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego.

Reklama

"Realizacja rządowego programu >>Mieszkanie Plus<< nie przyniosła oczekiwanych efektów, tym samym nie wpłynęła znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności" - stwierdzono w raporcie NIK. Dodano, że rząd deklarował, że do końca 2019 r. wybuduje 100 tys. mieszkań – "jednak do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. znajdowało się w budowie (stan na koniec października 2021 r.)".

Według kontrolerów głównymi przyczynami zmniejszającymi efektywność programu "Mieszkanie Plus" były: brak skutecznych i spójnych ze sobą rozwiązań prawnych, a także opieszałość we wdrażaniu aktów wykonawczych. NIK zwrócił uwagę, że podejmowane przez kolejnych ministrów inicjatywy legislacyjne, mające na celu usprawnienie funkcjonowania programu, "nie zawierały kompleksowych rozwiązań w zakresie zwiększenia podaży gruntów Skarbu Państwa i wykorzystania ich na cele mieszkaniowe, co z kolei miało negatywny wpływ na wzrost dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach".

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak mówił podczas obrad komisji Marek Maj z NIK, nierozwiązanym problemem pozostaje zapewnienie mieszkań gospodarstwom domowym, których dochody uniemożliwiają osiągnięcie zdolności kredytowej i zakup mieszkania. "Dotychczas kierowana pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca, co wynika ze zbyt małego udziału budownictwa społecznego czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla gospodarstw domowych o średnim i niskim poziomie dochodów" - stwierdził.

Z raportu wynika, że w ostatnich ośmiu latach udział mieszkań, które służyłyby potrzebom osób o przeciętnych i niskich dochodach, stanowił średnio 2,5 proc. nowych zasobów mieszkaniowych. W 2020 r., w porównaniu do 2018 r., wzrosła liczba osób deklarujących problemy mieszkaniowe (z 44 proc. w 2018 r. do 63 proc. w 2020 r.). "W Narodowym Programie Mieszkaniowym zakładano likwidację kolejki po mieszkania komunalne do 2030 r. Żeby tak się stało do użytku powinno zostać oddane ponad 136 tys. mieszkań (stan na koniec 2020 r.)" - stwierdzono. Dodano, że oznacza to, że co roku powinno być wybudowanych minimum 13,6 tys. mieszkań w ramach społecznego budownictwa czynszowego. "Tymczasem 13,5 tys. mieszkań oddano do użytku w ramach realizacji części społecznej programu >>Mieszkanie Plus<< przez cały dotychczasowy okres jego funkcjonowania" - wskazali kontrolerzy.

W ocenie NIK sprawowany przez kolejnych ministrów nadzór nad Krajowym Zasobem Nieruchomości był nierzetelny. Dodano, że kontrola NIK wykazała, że w dwóch spośród ośmiu skontrolowanych gmin diagnozowano potrzeby mieszkaniowe w różnych grupach zamożności gospodarstw domowych, podejmując działania w zakresie zaspokojenia tych potrzeb. "Problemy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o umiarkowanych dochodach nie były ujmowane w dokumentach strategicznych, czy planach i programach rozwoju tych gmin" - wskazano. Zwrócono uwagę, że spośród ośmiu skontrolowanych gmin, "jedynie trzy z nich (Dębica, Katowice, Kępice) odnosiły się do tych zagadnień w opracowanych i przyjętych gminnych strategiach lub programach".

Uściński wskazał na jeden z głównych celów Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) - zwiększenie dostępności mieszkań dla Polaków, gdzie "cel określony na 2030 r. to 435 mieszkań na 1 tys. mieszkańców". "W 2015 r. ten wskaźnik wynosił 367. Po siedmiu latach jesteśmy grubo powyżej połowy realizacji tego wskaźnika. Na początku tego roku wskaźnik ten przekroczył ponad 400 mieszkań na 1 tys. mieszkańców" - mówił.

Jak stwierdził, "nie można powiedzieć, że ten wskaźnik nie jest realizowany, bo jest realizowany nawet lepiej niż statystycznie by wynikało jakby to podzielić rok do roku". "Dzięki kompleksowo prowadzonej polityce przez rząd w różnych zakresach w ostatnich sześciu latach zostało w Polsce wybudowanych i oddanych do użytku ponad 1 mln mieszkań" - mówił. Uściński. Zwrócił uwagę, że zeszły rok był pod tym względem "wyjątkowy w całym okresie III Rzeczpospolitej (...) - ponad 234 tys. mieszkań zostało oddanych do użytku". Stwierdził, że "dostępność mieszkań dla Polaków została bardzo zwiększona i dalej się zwiększa".

Według Uścińskiego "dobrze realizowany" jest też inny cel NPM - zwiększenie dostępu do mieszkań zasobu gminnego, mieszkań socjalnych, komunalnych. "Nie było w historii III RP też tak dużego spadku ilości osób oczekujących w kolejce na mieszkanie komunalne". Powiedział, że w 2015 r. było to prawie 164 tys. rodzin, a do 2020 r. ta kolejka zmniejszyła się o 17 proc. - wynosiła 136 tys.

Luka mieszkaniowa zniknie za 20 lat?

Jak z kolei wynika z danych zebranych przez Deloitte, pod względem liczby istniejących mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców Polska ze współczynnikiem 392,9 plasuje się bowiem dopiero na 13. miejscu w Europie. W tym względzie najlepszy wynik zanotowano w Portugalii (581,9), a na podium znalazły się jeszcze Bułgaria (575,3) oraz Francja (548,8).

Tymczasem, żeby Polska osiągnęła współczynnik 500 lokali mieszkalnych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, w naszym kraju musiałoby powstać dodatkowe 4,7 mln mieszkań. Żeby poprawić wynik liderującej Portugalii, w Polsce powinno istnieć 22,9 mln mieszkań, czyli o blisko 8 mln więcej niż obecnie. Nawet utrzymując rekordowe tempo oddawania domów i mieszkań z 2021 r. (238,4 tys.) pierwszy próg udałoby się przekroczyć w 2040 r., a drugi w 2054 r.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (28)

dodaj komentarz
pawel_korolko
Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c., zamiast 620 zł. (gdy taki zasiłek pobierają). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu. Zapraszam do kontaktu: 602 799 853
demeryt_69
Ten osobnik na zdjęciu ma znacznie większego farta do inwestycji w grunty - cyrk to mało powiedziane!

andregru
"Rząd deklarował, że do końca 2019 r. wybuduje 100 tys. mieszkań – do użytku oddano nieco ponad 15 tys., a 20,5 tys. znajdowało się w budowie" ale rozkradli kasy pewnie tyle ile obiecywali na 100tyś mieszkań .
marekpoznan
4.7mln mieszkań to jakby zbudować ze 5-6 Warszaw.
trolley
Nie rozumiem o co chodzi? Dzięki działaniom PISuarów niedługo będzie pełno wolnych mieszkań...po kredyciarzach których PISuary wykończą hehe.
marekpoznan
Nie trzeba aby PISuary cokolwiek robiły, zakredytowane golasy same się wykończą.
1a2b
Jakby rząd radził sobie z rynkiem żywności tak jak z mieszkaniówką to by w Polsce była wojna.
eglantyna
Jeśli chodzi o mieszkalnictwo, to jesteśmy na szatym końcu Europy. Do tej pory władza mówiła, że nie stać nas na ściąganie polskich repatriantów, bo trzeba w nich inwestować, a znajomość języków słaba. Teraz mamy miliony obcych, nie znających języka, a rząd topi w nich rzekę pieniędzy z dodruku.
Ach Ta Polska. Jedno pokolenie
Jeśli chodzi o mieszkalnictwo, to jesteśmy na szatym końcu Europy. Do tej pory władza mówiła, że nie stać nas na ściąganie polskich repatriantów, bo trzeba w nich inwestować, a znajomość języków słaba. Teraz mamy miliony obcych, nie znających języka, a rząd topi w nich rzekę pieniędzy z dodruku.
Ach Ta Polska. Jedno pokolenie zniszczyła wojna. Potem 50 lat sowieckiej okupacji po jankeskiej woli. Potem jankeskie sankcje i hiperinflacja. Kolejne pokolenie - moje - zniszczyła bandycka tranformacja i emigracja zarobkowa. Wydawało się, że w końcu najmłodsze pokolenie będzie miało w miarę normalnie - gdzie tam. Ci sami PO-PiS-acy od bancyckiej transofrmacji i ci sami Jankesi, uwielbiający toczyć wojny z dala od siebie - zaserwowali nam kryzys migracyjny, jakbyśmy mieli ciut za dużo...

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/05/15/czy-nowy-lad-naprawi-rynek-mieszkaniowy-analiza/
drzaraza
Jeżeli polityk dwa razy obieca to jest tak samo jakby raz zrobił.
drzaraza
A ja musiałem wszystko własnymi rękoma i nigdy nie dostałem od „rządu” nawet złamanego grosza a wręcz przeciwnie doją mnie ba lewo i prawo dodatkowo od kilku lat mam na utrzymaniu dodatkowe nie moje dziecko 500+ i nie mam żadnego wpływu na jego wychowanie.

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki