REKLAMA

Rząd negocjuje z producentami szczepionek możliwość dodatkowych dostaw

2021-01-26 09:40, akt.2021-01-26 12:32
publikacja
2021-01-26 09:40
aktualizacja
2021-01-26 12:32
fot. Ekaterina 1525 / Shutterstock

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel potwierdził we wtorek, że przedstawiciele rządu negocjują z producentami dopuszczonych na rynku unijnym szczepionek przeciw COVID-19 możliwość dodatkowych dostaw. Chcemy, żeby do Polski dotarło jak najwięcej szczepionek - podkreślił.

O to, czy rząd szuka okazji do zakupu dodatkowych partii szczepionek poza unijnym systemem, Fogiel pytany był we wtorkowym programie "Tłit" w Wp.pl. "Oczywiście analizujemy tę sytuację i chcemy, żeby do Polski dotarło jak najwięcej szczepionek" - odparł polityk. "Niemcy zdecydowały się złamać europejską solidarność, zamawiać szczepionki niezależnie, w tej sytuacji również Polska podjęła takie starania i mamy nadzieję, że to się uda" - dodał.

Dopytywany, kto prowadzi negocjacje, Fogiel odpowiedział, że chodzi o przedstawicieli rządu, Ministerstwa Zdrowia oraz "agencji lekowych". Jak mówił, osoby te rozmawiają bezpośrednio z firmami, których szczepionka dopuszczona jest do obrotu na rynku unijnym.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.

Wicerzecznik PiS podkreślił, że szczepionek będzie coraz więcej również w ramach unijnego systemu. "Do połowy roku Pfizer zobowiązany jest dostarczyć 10 mln szczepionek, do końca roku - 15 mln. Ten wolumen będzie wzrastać" - mówił.

Niedzielski o zakupie dodatkowych szczepionek: analizujemy różne możliwości

Minister Niedzielski we wtorek był pytany o możliwość ewentualnego zakupu dodatkowych szczepionek poza mechanizmem europejskim.

"Proszę zwrócić uwagę, że oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują czy dopuszczają możliwości takich zachowań w przyszłości, to mamy również pewien poziom niewywiązywania się ze zobowiązań umownych Pfizera, dotyczy to również Moderny w zakresie przesunięcia ostatniej dostawy (...), więc tych powodów zaczyna się pojawiać w przestrzeni coraz więcej" - powiedział.

"Tak jak już wielokrotnie państwa informowaliśmy, my cały czas analizujemy różne możliwości - możliwości, które też były realizowane w innych krajach - ale ze względu na delikatność tej sprawy na razie szczegółów żadnych nie będziemy ujawniali, poza tą informacją, że tak, rzeczywiście analizujemy takie możliwości" - dodał Niedzielski.

Zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. "Co jakiś czas regularnie pojawiają się nowe propozycje, nowe oferty ze strony dostawców. Niedawno negocjowaliśmy dodatkową pulę zakupów Pfizera poprzez mechanizm europejski. Dzisiaj mamy kolejną propozycję dotyczącą Moderny, która przestawiła akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już bardziej intersujące" - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że "pojawiają się nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego, będziemy w najbliższym czasie podpisywali umowy". Podkreślił, że o podjętych decyzjach rząd będzie na bieżąco komunikował.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Zgodnie z zapowiedziami powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend.

autorka: Sonia Otfinowska, Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
secundus
oto wielka tajemnica pandemii euro złoto i dolary
zenonn
Jakim cudem jedyne 2 firmy produkujące mogą dostarczyć cokolwiek poza istniejącymi zbiorczymi zamówieniami? Nie zrealizują wcześniejszego zamówienia a dostarczą z dodatkowego, indywidualnego, droższego?
Kto weźmie w łapę?
Czy "negocjatorzy" zostaną rozstrzelani wraz z rządem i propagandzistami i
Jakim cudem jedyne 2 firmy produkujące mogą dostarczyć cokolwiek poza istniejącymi zbiorczymi zamówieniami? Nie zrealizują wcześniejszego zamówienia a dostarczą z dodatkowego, indywidualnego, droższego?
Kto weźmie w łapę?
Czy "negocjatorzy" zostaną rozstrzelani wraz z rządem i propagandzistami i kiedy?
Fuj

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki