REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Kto przejmie grunty?

2023-03-29 13:37, akt.2023-03-29 13:48
publikacja
2023-03-29 13:37
aktualizacja
2023-03-29 13:48

Umożliwienie m.in. firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskania na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym, umożliwia ustawa, której projekt przyjął rząd - wskazał w środę PAP minister rozwoju Waldemar Buda. Eliminujemy użytkowanie wieczyste w Polsce - dodał.

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Kto przejmie grunty?
Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Kto przejmie grunty?
/ Shutterstock

Chodzi o przyjęty w środę przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Nowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu

Projekt ustawy wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Pozwoli on wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym" - wyjaśnił Buda. Dodał, że w Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym.

Według Waldemara Budy nowe przepisy wyeliminują "obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa".

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej reformy użytkowania wieczystego wprowadzonego w okresie PRL. Po uwłaszczeniu w 2019 r. mieszkańców i spółdzielni na gruntach pod budynkami mieszkalnymi, teraz czas na biznes oraz na inne grunty" - podkreślił szef MRiT.

Kto będzie płacił?

Zgodnie z projektem nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył: przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza); osób fizycznych np. właścicieli garaży; spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe); mieszkańców osiedli – np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

Jak wyjaśniono, zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych, "ale na wniosek – nie chcemy zmuszać do nabycia gruntu użytkownika, który nie chce płacić za własność, bo ma inne plany inwestycyjne".

Przewiduje się, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., "będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży". W takim wypadku organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. Termin złożenia takiego wniosku będzie wynosił rok od wejścia ustawy w życie.

Organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu

"Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy" – zaznaczył Waldemar Buda.

Wyjątek dotyczy przede wszystkim gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. "W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat" - zauważył.

Resort zwrócił uwagę, że spod roszczenia wyłączone zostaną także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, parkom narodowym, Wodom Polskim, a także grunty na terenie portów i przystani morskich – "są to grunty istotne z punktu widzenia gospodarki narodowej, niezbędne jest więc zapewnienie Skarbowi Państwa nadzoru nad sposobem ich wykorzystywania". Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego - dodano.

Nowy model odpłatności

Projektowane przepisy mają wprowadzić nowy model odpłatności za grunt: cena wykupu przy jednorazowej wpłacie ma wynieś 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste; a cena za grunt docelowo to równowartość 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu.

Przewiduje się też możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat – wtedy cena to 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej, czy bonifikatę dla grup szczególnie wrażliwych społecznie np. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. "Samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie" - zaznaczono. Natomiast dla przedsiębiorców zaproponowano preferencje w ramach limitu pomocy de minimis.

Odnosząc się do korzyści z nowych przepisów resort wskazał m.in. na "spójny i sprawiedliwy mechanizm płatności za grunt", stabilność prawa i bezpieczeństwo inwestowania, motywację dla przedsiębiorców do inwestowania na gruntach, które staną się ich własnością.

Nowe przepisy mają być też impulsem inwestycyjnym dla JST – spowodują większy jednorazowy wpływ do budżetu. MRiT wskazał też na "oszczędność pieniędzy i poczucie bezpieczeństwa – brak opłat rocznych za użytkowanie wieczyste i podwyżek z tym związanych oraz nieograniczone w czasie prawo, jakim jest własność".

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (34)

dodaj komentarz
anty12
Polskojezyczne gorale w panice wprowadzaja ulatwienia do przesiedlenia goralom z zagranicy, sasiadom Palestyny. I tak Wolska ma zniknac z mapy swiata.
zgadujzgadula
Zle? Zle bo Kaczynski! Niewazne ze 450000 nieruchmodci przejdzie na wlasnosc prywatna a zostanie zlikwidowane uzytkowanie wieczyste co bylo tworem KOMUSZYM.
podatnik-
To jest już sprawdzona metoda rodem z PRLu, było jednym z głównych elementów uwłaszczenia się elit PRL'owskich. Polecenie partyjnę, że wszyscy ci co mają na 99 lat mają wykupić za grosze. I tak ziemia w Pyrach (część W-wy) była dla pracowników MSW po 5 groszy za metr kwadratowy! Np. Jaruzelskiemu trafiło się siedlisko pruskie To jest już sprawdzona metoda rodem z PRLu, było jednym z głównych elementów uwłaszczenia się elit PRL'owskich. Polecenie partyjnę, że wszyscy ci co mają na 99 lat mają wykupić za grosze. I tak ziemia w Pyrach (część W-wy) była dla pracowników MSW po 5 groszy za metr kwadratowy! Np. Jaruzelskiemu trafiło się siedlisko pruskie a po drugiej stronie jez. Omulew miał działkę Kiszczak a miedzy nimi a jakże opozycja np. Agnieszka i Andrzej Wróblewscy akt. właściciel red. Tomasz Wróblewski czyli jest sąsiadem Moniki Jaruzelskiej i tak się ten bajzel zwany PRLem bis kręci się wokół tych co dostali w ramach uwłaszczenia rachunki do zapłacenia np. pracownicy PGR'ów! Tak więc zgadnij Misiu kto teraz się uwłaszczy skoro rządziła PZPR(plus dwa kwiatuszki ZSL i SD) i uwłaszczyła się PZPR i dwa kwiatuszki to teraz skoro rządzi P.. i również dwa kwiatuszki tylko tym razem już nie dają się zepchnąć na pozycję ozdoby do futerka?
dawid_gmyrek
"Kaczyński kontroluje majątek, który w samych nieruchomościach wart jest ok. 50 mln zł. Bez tych czterech postkomunistycznych adresów w centrum stolicy nie byłoby nic. To od nich wszystko się zaczęło"

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2202266,1,jaroslaw-wielki-szu-i-landlord-od-tych-czterech-adresow-sie-
"Kaczyński kontroluje majątek, który w samych nieruchomościach wart jest ok. 50 mln zł. Bez tych czterech postkomunistycznych adresów w centrum stolicy nie byłoby nic. To od nich wszystko się zaczęło"

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2202266,1,jaroslaw-wielki-szu-i-landlord-od-tych-czterech-adresow-sie-zaczelo.read
aszkenazyjski
Czy Kaczynski je rowniez dzieci i miesza ich krew z maca. Demeryt omnibusie oswiec mnie .
ministerprawdy
Uwłaszczenie 2.0. Kolejny mega skok na publiczne.
andregru
Przygotowania do podatku katastralnego ?
dawid_gmyrek
Aj-waj, to wygląda tak jak wygląda: "Wasze ulice, nasze kamienice" w kolejnej odsłonie!
dawid_gmyrek
"Dziennikarze "Wirtualnej Polski" dotarli do 24 ksiąg wieczystych, w których znajduje się nazwisko Iwony i Mateusza Morawieckich. Wartość szacunkowa ich majątku wynosi ok. 40 mln zł"

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8172028,majatek-mateusz-morawiecki-iwona-morawiecka-mieszkania.html
dawid_gmyrek
Miliony, hektary, wille, pałace czyli nieruchomości żymskiego rodu Obajtków!

"35 milionów złotych w samych nieruchomościach, w tym blisko 30 hektarów ziemi, dwa hotele, jeden pałac, jeden apartament, sześć domów, dwa mieszkania i osiem domków letniskowych"

https://wiadomosci.wp.pl/miliony-hektary-wille-palace-
Miliony, hektary, wille, pałace czyli nieruchomości żymskiego rodu Obajtków!

"35 milionów złotych w samych nieruchomościach, w tym blisko 30 hektarów ziemi, dwa hotele, jeden pałac, jeden apartament, sześć domów, dwa mieszkania i osiem domków letniskowych"

https://wiadomosci.wp.pl/miliony-hektary-wille-palace-podliczylismy-nieruchomosci-rodu-obajtkow-6698762466458336a?amp=1

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki