REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Rząd chce znieść pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych na własne potrzeby. Bez ograniczeń powierzchni

2022-06-23 14:38, akt.2022-06-23 19:12
publikacja
2022-06-23 14:38
aktualizacja
2022-06-23 19:12
Rząd chce znieść pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych na własne potrzeby. Bez ograniczeń powierzchni
Rząd chce znieść pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych na własne potrzeby. Bez ograniczeń powierzchni
fot. Yurii Andreichyn / / Shutterstock

MRiT pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych, bez ograniczenia powierzchni – powiedział w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Resort poinformował także, że w internecie są już dostępne darmowe projekty domów do 70 m kw.

Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m kw. Aby ułatwić proces budowlany, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Od czwartku można korzystać z darmowych projektów - podał resort rozwoju w komunikacie.

„Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, cytowany w komunikacie resortu.

Resort rozwoju podał, że projekty są dostępne na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie budowlanym mające na celu likwidację pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych, niezależnie od ich powierzchni.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„Dziś, konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej.(…) Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej” – powiedział minister Buda, cytowany w informacji.

Dodał, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

„Potrzeba +zakotwiczenia+ i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania” – powiedział Buda. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (53)

dodaj komentarz
ddaamm
„Przekazujemy projekty”
„Dajemy nadzieje”
„Zarysowujemy marzenia”

Warto być opodatkowanym łącznie na 80% ;)
mariuszs75
Na WŁASNE potrzeby. Czyli takiego domu nigdy nie będzie można sprzedać?
zbyszek_
I to dzien po smierci Golebiewskiego
prawnuk
lepiej byłoby uznać wszystkie dokumenty na czas trwania budowy nie dłużej niż 5 lat...... chodzi np o geodezję
--__hubert__---__--__--__--__-
Zapomnieli tylko powiedzieć że na przyłącze energetyczne czeka się ponad rok !
pozhoga
Polska już wygląda jak śmietnik przez ,,róbta co chceta" w budowlance, a teraz ma być jeszcze większa fawela?
moravietz
Kto to slyszal, zeby przez caly dzien obywatel mial prawo zrobic cokolwiek inaczej niz zaplanowala dla niego najjasniejsza wladza przewodnia. Kto to slyszal, zeby cokolwiek sprawialo mu radosc innego niz to co zaplanowala dla niego partia? Kto to slyszal, zeby sikal dluzej niz przewiduje to limit wyznacozny przez jaśnie oświecony Kto to slyszal, zeby przez caly dzien obywatel mial prawo zrobic cokolwiek inaczej niz zaplanowala dla niego najjasniejsza wladza przewodnia. Kto to slyszal, zeby cokolwiek sprawialo mu radosc innego niz to co zaplanowala dla niego partia? Kto to slyszal, zeby sikal dluzej niz przewiduje to limit wyznacozny przez jaśnie oświecony rząd? Albo w ogóle chodził sikać bez złożenia wniosku i uzyskania pozwolenia? Ha tfu zamordystom.
artur_wu
nie rozumiem gdzie tu jest oszczednosc? Pozwolenie na budowe jest darmowe, trzeba tylko troche poczekac, jedyna oszczednosc jaka widze to na kierowniku budowy, czy serio te kilka tysiecy w porownanu do budowy domu jest jakos odczuwalne? Budujac dom chcialbym miec pewnosc ze jest bezpiecznie zbudowany a nie z g*wna i patykow, bo bez nie rozumiem gdzie tu jest oszczednosc? Pozwolenie na budowe jest darmowe, trzeba tylko troche poczekac, jedyna oszczednosc jaka widze to na kierowniku budowy, czy serio te kilka tysiecy w porownanu do budowy domu jest jakos odczuwalne? Budujac dom chcialbym miec pewnosc ze jest bezpiecznie zbudowany a nie z g*wna i patykow, bo bez kierownika budowy to bedzie budowane z byle czego byle bylo
adam.1983
Głownie oszczędność czasu bo pewnie pozostałe koszty itak zostaną, nie sądzę żeby z ramach braku pozwolenia zwolnili inwestora z projektu budowlanego, adaptacji projektu do działki, geodety i warunków przyłączeń do sieci. Różnica pewnie będzie polegać tylko na ty że nie dostaje się decyzji.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki