REKLAMA

Rząd chce wprowadzić pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy

2020-08-02 06:21
publikacja
2020-08-02 06:21
fot. MT-R / Shutterstock

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że rozwiązanie to zostanie skierowane do konsultacji ze stroną społeczną.

Jak zauważyła w rozmowie z PAP minister Maląg, "pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie sfery życia". Dotyczy to także - wskazała - pracy zdalnej, z której korzysta duża liczba pracodawców i pracowników. "Wprowadzona w specustawie możliwość pracy zdalnej została wykorzystana na szeroką skalę" - zauważyła minister.

Szefowa resortu rodziny poinformowała, że rząd, nakierowany dobrym odbiorem takiego rozwiązania, rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która "pozwoli na stałe wprowadzić instytucję pracy zdalnej do polskiego porządku prawnego".

Minister zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem i uregulowaniem zasad pracy zdalnej, aby zabezpieczyć interesy obu stron stosunku pracy.

"Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną - związki zawodowe oraz organizacje pracodawców - na drodze konsensusu stron" - dodała.

Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.

autor: Dorota Stelmaszczyk

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
onlyv8engine
rozczarują się pracobiorcy i pracodawcy ile z tego wyniknie problemów.
po_co
O tak jak ktoś chce coś uregulować to z góry wiadomo, że będzie to kosztować mnie i pracodawcę :)

Co do samej pracy to ja sobie chwalę, jeżdżę do biura wtedy kiedy potrzebuję, a w ciągu dnia mogę elastycznie dopasować zaangażowanie do potrzeb.
Co do zasad to przydała by się zdecydowanie deregulacja -
O tak jak ktoś chce coś uregulować to z góry wiadomo, że będzie to kosztować mnie i pracodawcę :)

Co do samej pracy to ja sobie chwalę, jeżdżę do biura wtedy kiedy potrzebuję, a w ciągu dnia mogę elastycznie dopasować zaangażowanie do potrzeb.
Co do zasad to przydała by się zdecydowanie deregulacja - w sytuacji gdy dużo współpracuje z zagranicą nie ma nic dziwnego w tym, że pracę zaczynam np. o 19:00. Niestety kłóci się to z kodeksem pracy bo zaczynając pracę następnego dnia np. o 8 lub 9 nie spełniam wymaganego odpoczynku dobowego etc.
eagleeye
Dodatkowo proponuje 100% pensji + premia + dodatki wypłacać no i pokrywać 50% opłaty za czynsz i prąd dla osoby wykonującej pracę zdalną. Widzę że coraz bardziej pokazuje się nam ze powstaje "urzednicza rasa panów"
onlyv8engine
nie martw się , pracę zdalna jest bardzo łatwo skontrolować i dopiero będzie jazda jak sie okaże że zamiast wypracowanych 168H będzie wypłacone za 130 albo ktoś podpisze wniosek że ma do odpracowania albo zejdzie z urlopu
wazne_pytania
Skorzystają małe miasta dobrze skomunikowane z dużymi. Część pracujących głównie zdalnie zamieni swe małe mieszkania w dużych miastach na duże domy w miastach małych. Zwłaszcza, że małe miasta nadrobiły ostatnio sporo zapóźnień infrastrukturalnych, a okoliczna przyroda, czyste powietrze i niskie koszty życia Skorzystają małe miasta dobrze skomunikowane z dużymi. Część pracujących głównie zdalnie zamieni swe małe mieszkania w dużych miastach na duże domy w miastach małych. Zwłaszcza, że małe miasta nadrobiły ostatnio sporo zapóźnień infrastrukturalnych, a okoliczna przyroda, czyste powietrze i niskie koszty życia sprawiają że można w nich dobrze żyć.
onlyv8engine
oby było tak jak piszesz choć szczerze w to wąptpie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki