REKLAMA

Rząd Tuska weźmie się za PPK? Oto czego możemy się spodziewać

2023-11-27 15:15
publikacja
2023-11-27 15:15

Rząd Donalda Tuska ma zamiar wprowadzić kilka zmian w sztandarowym projecie rządu PiS. PPK czekają zmiany - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Rząd Tuska weźmie się za PPK? Oto czego możemy się spodziewać
Rząd Tuska weźmie się za PPK? Oto czego możemy się spodziewać
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały wprowadzone w 2018 roku i nigdy nie osiągnęły spektakularnego sukcesu zakładanego przez twórców tego pomysłu.

Z danych wynika, że w programie uczestnicy 3,37 miliona osób, a partycypacja wzrosła do 45 proc. Jednak wciąż w ramach programu oszczędza mniej niż połowa uprawnionych. Rządowi nie udało się zachęcić do niego większej liczby obywateli.

Rząd Donalda Tuska, który obejmie władzę w grudniu, ma plan na wprowadzenie zmian w tym programie. "Gazecie Wyborczej" udało się ustalić, co to będą za zmiany.

Co się zmieni w PPK

Po pierwsze ma się zmienić sposób inwestowania środków z PPK. "Fundusze PPK powinny być inwestowane w te instrumenty, które są najbardziej opłacalne dla uczestników, a nie polityków" - mówi w rozmowie z wyborcza.biz jeden z polityków Platformy Obywatelskiej. Tymczasem PiS postawił na inwestowanie w państwowe spółki. Zgodnie z obecnymi przepisami w tzw. części akcyjnej środki ulokowane w PPK w co najmniej 40 proc. są lokowane w akcjach spółek z WIG20. A przecież 8 na 20 spółek to podmioty państwowe, w których zarządzają ludzie z nadania władzy. Z tego powodu rząd Tuska planuje ograniczenie obowiązkowych limitów inwestowania w spółki z WIG20.

Druga sprawa to autozapis. Co cztery lata od nowa system automatycznie zapisuje do PPK wszystkich tych, którzy dotąd się wypisali. Po raz pierwszy stało się to w marcu 2023, kolejne autozapisy planowane są na 2027 i 2031 rok. W marcu w programie zostało 3,3 mln Polaków, a aż 7 mln ponownie się z niego wypisało. Informator "GW" wskazuje, że decyzja o zmianach w autozapisie nie została jeszcze podjęta, a ewentualna reforma będzie wymagała rozmów z koalicjantami.

Eksperci pytani przez "Wyborczą" nie są jednoznacznie przeciw autozapisowi. Dr Marcin Wojewódka z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy mówi:

- Mam mieszane uczucia. Z jednej strony ostatni autozapis do PPK z wiosny tego roku to trochę groteskowe chwalenie się przez rządzących, że 10 proc. efektywnie nowo zapisanych do PPK (czyli tych, którzy nie złożyli deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK) to sukces. A z drugiej strony, gdyby autozapisu do PPK nie było, to z pewnością liczba uczestników PPK byłaby niższa. A na tym nam przecież nie powinno zależeć.

Za pozostawieniem autozapisu jest Oskar Sobolewski z Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy w firmie HRK. - Tego rodzaju rozwiązanie pozwala z jednej strony przypomnieć o PPK, przypomnieć o konieczności budowania oszczędności na przyszłość, a z drugiej strony zachęcić nowe osoby do uczestnictwa w PPK - mówi.

Polski system emerytalny w ogonie Europy. Co trzeba poprawić?

Polski system emerytalny znów spadł w najnowszym rankingu porównującym inne rozwiązania z blisko 50 krajów świata. Co prawda jesteśmy wyżej od Austrii czy Włoch, ale ustępujemy takim krajom jak choćby Kazachstan, Kolumbia czy kraje arabskie. Prezes polskiego oddziału firmy stojącej za zestawieniem tłumaczy Bankierowi, co można poprawić.

KWS

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (87)

dodaj komentarz
ferenc
to wygląda na zmianę na plus ale na wszelki wypadek cieszę się że w każdej chwili można z ppk kasę wypłacić bo 11 tys piechotą nie chodzi, byłoby szkoda takiej kasy
jas2
"Rząd Tuska weźmie się za PPK?"

Polecam przemyśleć "wypisanie się".
gosc17
Zrobią zmiany aby znowu zapieprzyć i powiedzieć że to nie nasze pieniądze
welsandar
Daj rządzącym dostęp do pieniędzy z emerytury a na pewno przepuszczą gdzieś na boku. Dlatego każdy powinien sam odkładać tak by rządzący nie mieli dostępu do tego.
grzegorzkubik
PPK funkcjonuje inaczej niż OFE to to są realnie pieniądze Polaków.
welsandar
i dla władzy więc dlatego opłaca im się je przytulić.
emeryt_giełdowy
OFE - kapitalizacja około 160 mld zł, liczba uczestników około 14,8 mln, liczba podmiotów prowadzących OFE to o ile mnie pamięć nie zawodzi 9 szt.
PPK to około 20 mld zł kapitalizacji, ponad 3,5 uczestników oraz 4-5 podmiotów w których koncentracja kapitału wynosi 75%.
Łącznie nie więcej niż 15 podmiotów dysponuje i decyduje
OFE - kapitalizacja około 160 mld zł, liczba uczestników około 14,8 mln, liczba podmiotów prowadzących OFE to o ile mnie pamięć nie zawodzi 9 szt.
PPK to około 20 mld zł kapitalizacji, ponad 3,5 uczestników oraz 4-5 podmiotów w których koncentracja kapitału wynosi 75%.
Łącznie nie więcej niż 15 podmiotów dysponuje i decyduje o alokacji kapitału zgodnym z benchmarkiem, a nie kryterium najwyższej rentowności inwestycji ponad 17 mln uczestników OFE i PPK.
Nie widzę, różnicy w działalności OFE i PPK, gdyż te same podmioty i osoby zarządzające decydują, kształtowania i tworzą warunki, które obecnie widzimy na GPW.
Zniesienie 40% inwestowania w benchmark WIG20 nie rozwiąże problemu, do czasu gdy utrzymane zostaną przepisy i osoby odpowiedzialne za zamianę GPW w Kasyno.
ssmentek
Tak jak mieszkania w Niemczech są "realnie własnością prywatną"? Ale jak rząd nie miał co zrobić z zaproszonymi przez siebie gośćmi to zakwaterował ich tam i tyle.
gosc17
Zrobią tak zmiany że nie będą Polaków

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki