REKLAMA

Ruszyły konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

2016-08-31 15:59
publikacja
2016-08-31 15:59

W środę ruszyły konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma ona spowodować rozwój polskiej gospodarki głównie z wykorzystaniem innowacyjności - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Według jego zastępcy przyśpiesza kontraktowanie środków unijnych.

fot. Lukasz Dejnarowicz /

W środę ruszyły pierwsze z dwunastu zaplanowanych w całej Polsce konferencji konsultacyjnych dotyczących projektu Strategii. Przedstawiciele władz resortu rozwoju w ich trakcie będą rozmawiać o proponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju Polski. Każde ze spotkań będzie poświęcone innemu aspektowi zapisanemu w projekcie.

"Rozpoczynamy konsultacje tego dokumentu po to, żeby nie był on dokumentem hipotetycznym, czy teoretycznym. To, co jest takim znakiem firmowym naszej strategii rozwoju, to jej głębokie zakorzenienie w rzeczywistości gospodarczej" - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie, podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jest nowoczesny rozwój gospodarki, oparty na cyfryzacji. Według niego najbardziej istotne jest wyrwanie się z gospodarki peryferyjnej, co będzie możliwe dzięki wzrostowi gospodarczemu w innowacyjnych sektorach. Szczególne znaczenie będzie miał "komponent informatyczny we wszystkich możliwych kryteriach doboru branż i wsparcia gospodarczego".

Morawiecki wyjaśnił, że strategia ma zagwarantować przedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą "paletę regulacji", czy ustaw służących ich działalności.

"Ta strategia to jest zarówno solidarność społeczna, to co chcemy kultywować i wzmacniać, ale też jest to strategia na rzecz wolności gospodarczej. To nie jest strategia etatyzmu, to nie jest strategia powrotu do jakiś absurdalnych idei, które niektórzy nam zarzucają. To jest strategia wolności gospodarczej" - powiedział wicepremier.

"Nie wiemy co będzie za dwa lata. Dobry biznesmen, przedsiębiorca zawsze ma nie tylko plany awaryjne, ale ma również specjalne dodatkowe scenariusze,. Tak samo i my chcemy, żeby te scenariusze były zawarte w immanentnej elastyczności, plastyczności tej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju żeby różne branże mogły się rozwijać" - zaznaczył Morawiecki.

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, przekazał, że strategia stawia na politykę rozwojową bardzo silnie proaktywną, opartą na innowacjach i na rodzimym przemyśle. Dodał, że efekty tej polityki będą widoczne za rok, półtora.

"Mamy spowolnienie gospodarcze (...)końcówka zeszłego roku to był bardzo silny finisz (). W tym roku inwestycje się zatrzymały, bo inwestycje z nowej perspektywy są silnie opóźnione. Większość ma opóźnienie rzędu roku, a w przypadku np. kolei opóźnienie jest 2-letnie" powiedział. Przypomniał, że pod koniec 2015 roku resort przygotował plan zwiększenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. "Pierwsze efekty tego planu już zaczynamy widzieć. Znacząco przyspieszyło kontraktowanie środków unijnych. W ślad za tym, zacznie to czuć gospodarka już pod koniec III kwartału" - dodał wiceminister.

Resort rozwoju chce, aby w konsultacjach dotyczących Strategii wzięło udział jak najwięcej osób dlatego, zaprasza samorządowców, naukowców, przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane do dyskusji. Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa.

Prace nad Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, będącego bazą Strategii, rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym br. Plan został przyjęty przez rząd, a następnie ruszyły - prowadzone wspólnie z innymi resortami - prace nad uszczegółowieniem dokumentu. W konsekwencji, w lipcu powstał projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaś w sierpniu i wrześniu dokument będą prowadzone szerokie konsultacje społeczne. W październiku finalna wersja dokumentu zostanie przedłożona Radzie Ministrów. (PAP)

aop/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Połącz pożyczki lub kredyty z innych banków. Spłacaj jedną wygodną ratę.

Połącz pożyczki lub kredyty z innych banków. Spłacaj jedną wygodną ratę.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~kot-alik
bla, bla, mistrz pustosłowia w akcji, slajdy rób pinokio
~drit
Takie sobie morawieckie bajeczki.
Mam nadzieję że choć jedna agenda rządu RP pracuje nad strategią na rzecz państwa polskiego po rozpierdalaciu ZSRE.
Po za tem miast kombinować niezdrowo nad jakimiś ONZetowskimi ogólnymi planami uszczęśliwiania pariasa lepiej zmienić preambułę konstytucji na - "RP jest
Takie sobie morawieckie bajeczki.
Mam nadzieję że choć jedna agenda rządu RP pracuje nad strategią na rzecz państwa polskiego po rozpierdalaciu ZSRE.
Po za tem miast kombinować niezdrowo nad jakimiś ONZetowskimi ogólnymi planami uszczęśliwiania pariasa lepiej zmienić preambułę konstytucji na - "RP jest państwem ludzi młodych, zdrowych, bogatych. Reszta niech z dala speirda la la la."

~Crokodillo
Stawiamy na gre w szachy wodne i miecze swietlnr do kolejnej sagi o gwieznych wojnach i tajemniczym ukladem
~nowy
zajmijcie sie kopertami bo ludzie robia a wypłata w koperty ile na tym tracicie . 80 procent prywaciarzy tak płaci. Wprowadzcie kwote zus do 4000 zł potem do 10000zł a nie od kwoty .
~niepelnosprawny_org
ważne, żeby nie było lub aby były nikłe poprawki
~prawda
No proszę. Brocha mówiła, że są już pierwsze efekty planu Morawieckiego.
A on dopiero idzie do konsultacji.

Cuda, cuda dojna zmiano
~przeżartyKACZOR
Czy ktokolwiek o IQ wyższym, niżIQ taboretu, ewentualnie IQ krzesła, traktuje jeszcze poważnie to co mówi Morawiecki? Drony, satelity, elektryczne auta, doliny krzemowe w każdym powiecie...

Nawet Kaczyński podobno już tego nie łyka.
~500plus-na-wódkę
tak, będą negocjacje społeczne tak jak 500 zeta miało być na KAZDE dziecko.
PISowi można ufać, bo zawsze dotrzymuje słowa :-)
~sranie-w-banie
srały muchy, będzie wiosna
~jaro-zawsze-dziewica
tak, będą negocjacje między godzina 23 a 4 rano na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki