REKLAMA

Debata nad impeachmentem Donalda Trumpa

2021-01-13 15:25, akt.2021-01-13 19:19
publikacja
2021-01-13 15:25
aktualizacja
2021-01-13 19:19
fot. trekandshoot /

Bez większych zakłóceń przebiega w środę w Izbie Reprezentantów debata nad artykułem impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Wynik głosowania poznamy prawdopodobnie przed północą czasu miejscowego.

Po pierwszej części debaty Izba Reprezentantów większością głosów zadecydowała o dalszym procedowaniu. Rozpoczęła się właśnie druga część posiedzenia, po której - jak się oczekuje - nastąpi głosowanie nad artykułem impeachmentu, w którym prezydenta oskarża się o "podżeganie do powstania".

Porządku w okolicach Kapitolu pilnuje Gwardia Narodowa / fot. JOSHUA ROBERTS / Reuters

Z uwagi na przewagę Demokratów w Izbie Reprezentantów niemal pewne jest ponowne (poprzednio było to w grudniu 2019 roku) postawienie Trumpa w stan oskarżenia przez parlament. Nieoficjalnie mówi się, że do Demokratów dołączy od 10 do 20 kongresmenów Partii Republikańskiej (GOP).

Szef republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell nie poinformował jeszcze, kiedy dokładnie mógłby rozpocząć się prezydencki proces w izbie wyższej. Wszystko wskazuje na to, że nie ruszy on przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta 20 stycznia.

Debata w parlamencie trwa przy wyjątkowych, wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Kongres otoczony jest oddziałami Gwardii Narodowej, żołnierze przesiadują także na kongresowych posadzkach. Wiele ulic w centrum Waszyngtonu jest zamkniętych. Kongresmeni - z których wielu było ewakuowanych w trakcie szturmu 6 stycznia - są wzburzeni i podkreślają bezprecedensowość ataku na amerykańską "świątynię demokracji".

Spór przebiega o to, czy i jaką odpowiedzialność za szturm i przemoc ponosi Trump oraz czy wzywał do niego swoich sympatyków w poprzedzającym atak przemówieniu sprzed Białego Domu.

Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w środę nie miała co do tego wątpliwości. "Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych wzniecił to powstanie, ten zbrojny bunt przeciwko naszemu wspólnemu krajowi, musi odejść" - oceniła. Oskarżyła ustępującego przywódcę kraju o wielokrotne kłamanie na temat wyniku wyborów.

Jej zdaniem prezydent stanowi "wyraźne oraz aktualne zagrożenie".

Republikanie są podzieleni, wielu podkreśla, że wszczynanie procedury impeachmentu w ostatnich dniach kadencji Trumpa doprowadzi do wzmożenia politycznych emocji, a szybki tryb procedowania stanowi niebezpieczny pod względem prawnym precedens.

"Prezydent Trump za siedem dni odejdzie (z urzędu). Spróbujmy uleczyć ten naród. (...) To tylko wywoła nienawiść i ogień bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Miejmy sumienie. Ludzie są ważniejsi od polityki. Zjednoczmy ten kraj" - mówił kongresmen GOP z Missouri Jason Smith.

Polityk podkreślał, że w parlamencie nie przeprowadzono żadnych przesłuchań, nie wezwano żadnych świadków, a prezydentowi nie udzielono szansy na zaprezentowanie swojego stanowiska.

Republikanin Tom McClintock z Kalifornii powiedział natomiast, że gdyby skazywać każdego za "płomienne przemowy", to Waszyngtonie nie byłoby polityków.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pyton112
"Kordony funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostały przerwane" skąd ten redaktorek to tłumaczył??? Najbardziej strzeżony budynek na ziemi i garstka ludzi poprostu sobie weszła hahahaha moze 5-cio latek by uwieżł. A może by tak fakty: ochrona kapitolu nagle wyparowała a zidentyfikowane twarze to aktywni działacze "Kordony funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostały przerwane" skąd ten redaktorek to tłumaczył??? Najbardziej strzeżony budynek na ziemi i garstka ludzi poprostu sobie weszła hahahaha moze 5-cio latek by uwieżł. A może by tak fakty: ochrona kapitolu nagle wyparowała a zidentyfikowane twarze to aktywni działacze Antify i Black lives matter
warmiak007
U nas za to wezwanie do "obrony kościołów za wszelką cenę" jest i pewnie zostanie bezkarne.
grzegorzkubik
Trader 21. Po poglądach ktoś na tym forum powiedziałby, że Treder nie ma pieniędzy i nie zna się na inwestowaniu na giełdzie. A dlaczego? Nie popiera lewaków. Wystarczy?
https://www.youtube.com/watch?v=9mDQjZLzKws
grzegorzkubik
Demokraci po prostu się boją. Te wszystkie poblokowane konta w Internecie ta paranoja Pelosi i innych świrusów. I oni chcą rządzić USA? Nie będą mieli spokoju. Nie maja charyzmy i są lewackimi i tu zatrzymuje się przed brzydkim epitetem. Ja nie czekam na ruch Trumpa. Ja czekam na ruch 70 mln obywateli. Niech dadzą popalić Demokraci po prostu się boją. Te wszystkie poblokowane konta w Internecie ta paranoja Pelosi i innych świrusów. I oni chcą rządzić USA? Nie będą mieli spokoju. Nie maja charyzmy i są lewackimi i tu zatrzymuje się przed brzydkim epitetem. Ja nie czekam na ruch Trumpa. Ja czekam na ruch 70 mln obywateli. Niech dadzą popalić tym cwaniakom.
abcx
Mam dokładnie takie same wrażenie że są obsrani ze strachu. Podjęte środki są nie współmierne do sytuacji, co im obecnie może Donald zrobić? Niech sobie wygaduje co chce, co to zmienia?
mooooo
To wszystko jest robione pod publikę, totalna ściema
_merit
Impeachment? Freaking nitwits!
prs
"Jeśli nie będziecie walczyć jak diabli, nie będziecie już mieć kraju"

Tylko zdeprawowani lewacy moga probowac impeachmentu po tych slowach..

Powiązane: Impeachment Donalda Trumpa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki