REKLAMA

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych

2021-07-12 05:52
publikacja
2021-07-12 05:52

Ruszył nabór wniosków o dotację dla osób fizycznych do zakupu samochodów elektrycznych z programu "Mój elektryk". Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Dopłata dla osób z Kartą Dużej Rodziny to 27 tys. zł, bez limitu ceny.

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych
Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych
fot. Nacho Doce / / Reuters

W poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)uruchomił program "Mój elektryk", z którego osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Budżet programu sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych.

Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację będą mogły liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

Według NFOŚiGW cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online przy minimum formalności. Dofinansowanie dla osób fizycznych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta - w tym celu wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny.

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji. W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek, po złożeniu przez wnioskodawcę podpisu elektronicznego, będzie stanowił umowę z Funduszem - podał NFOŚiGW.

Zmiany w dopłatach na ogrzewanie i fotowoltaikę. W większości bolesne

Na wymianę starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne budownictwo czy prąd ze słońca można otrzymać dofinansowanie. W ostatnich tygodniach zmieniły się jednak zasady dotowania inwestycji. Bankier.pl wyjaśnia, jak skorzystać z poszczególnych programów i co się zmieniło.

Jak zapowiedział przed tygodniem wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, w ciągu kilku tygodni możliwość ubiegania się o dopłaty do zakupu elektryków otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.

Realizację programu przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lampeduza
Program, dotacja, media podniecone a politycy dumni. Realia: podatnicy składają się na te wszystkie genialne dotacje i dopłaty. Warto o tym nieustannie pamiętać, bo media i politycy nakręcają bezmyślny tłum, łykający te wszystkie programy +.
damamad
Wszystkie dopłaty tak naprawdę są transferem środków do firm produkujących produkt dotowany. Kowalski nic na tym nie zyskuje. Jest to koszt podatników ponoszony na popularyzację pewnego produktu. Jak dla mnie osoby, których nigdy nie będzie stać na taki produkt nie powinny ponosić kosztu jego popularyzacji.
rpudlo
Na teraz najlepsza jest hybryda, ale taka bez ładowania z gniazdka, to najlepsza optymalizacja dla jazdy mieszanej z odpowiednim zasięgiem i dużym bakiem paliwa + oszczędność na jeździe w mieście...
ptokbentoniczny
Ekstra. Czyli wszyscy (zwłaszcza biedni i średniacy) dopłacą do tego żeby ktoś bogatszy od nich miał zniżkę na nowego elektryka. A nie prościej było zlikwidować VAT na elektryki? No nie bo wtedy rząd nie mógłby powiedzieć, że coś daje.
rpudlo
Serio?, auta elektryczne są średnio 30 - 50% droższe od ich benzynowych odpowiedników...
Prąd z węgla, chyba że kupować będą osoby z własną fotowoltaniką na działce ...
Poczekam jeszcze trochę na zrównanie cen,... wszystko zależy od baterii...
mrbeast
Ciekawe który fraje da się ubrać w ten elektryczny gadżet?

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki