REKLAMA

Rusza dwudniowy wideoszczyt Unii Europejskiej

2021-03-25 06:29
publikacja
2021-03-25 06:29
Rusza dwudniowy wideoszczyt Unii Europejskiej
Rusza dwudniowy wideoszczyt Unii Europejskiej
/ Unia Europejska

W czwartek rozpocznie się dwudniowy wideoszczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim walki z pandemią i szczepionek. Liderzy poruszą jednak również kwestie związane z unijną gospodarką i relacjami z Turcją.

Główne tematy rozmów to szczepienia przeciw Covid-19, polityka przemysłowa, sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego i relacje z Turcją.

Jeśli chodzi o Covid-19, priorytetem jest przyspieszenie kampanii szczepień w całej UE. Przywódcy mają dyskutować o tym, jak zintensyfikować trwające prace nad zwiększeniem produkcji szczepionek i ich dostaw oraz zapewnieniem większej przejrzystości i przewidywalności tych ostatnich. Ponadto zajmą się kwestią wprowadzania certyfikatów Covid-19.

W kwestii relacji z Rosją szef Rady Europejskiej Charles Michel ma przedstawić sprawozdanie ze swojej niedawnej rozmowy z prezydentem tego kraju Władimirem Putinem. Michel zapowiedział, że "bardziej strategiczne" rozmowy na temat Rosji odbędą się podczas kolejnej Rady Europejskiej.

W kontekście wschodniej części Morza Śródziemnego przywódcy mają rozmawiać o problematyce relacji Wspólnoty z Turcją. W ostatnich latach stosunki między Ankarą a unijnym stolicami uległy pogorszeniu. Powodem są m.in. tureckie wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu na wodach terytorialnych Cypru.

Rozmowy przywódców mają dotyczyć również tego, jak tworzyć odporny przemysł europejski. "(Kryzys) po raz kolejny pokazał nam, jak ważny jest jednolity rynek dla naszych gospodarek. (...) W dziedzinie cyfrowej chcemy wzmocnić nasze ambicje. Naszym celem jest znalezienie właściwej równowagi między budowaniem naszej suwerenności cyfrowej, a utrzymaniem otwartej gospodarki, przy jednoczesnym zapewnieniu, że nikt nie zostanie w tyle" - napisał Michel w liście do przywódców UE.

Wideokonferencja rozpocznie się w czwartek o godz. 13 wymianą poglądów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Następnie europejscy przywódcy zajmą się Covid-19 oraz relacjami z Rosją i Turcją. Tego samego dnia wieczorem do spotkania dołączy - za pośrednictwem połączenia wideo - prezydent USA Joe Biden.

W piątek wideokonferencja rozpocznie się o godz. 9.30. Tematy, które zostaną omówione drugiego dnia obrad, to gospodarka i cyfryzacja.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki