Rubel zastąpił żelazną kurtynę

Rekordowy spadek wartości waluty narodowej Rosji sprawił, że wielu jej obywateli musiało zrezygnować z tradycyjnego wyjazdu za granicę na Nowy Rok i Boże Narodzenie. Dziennik "Wiedomosti" zauważył nawet, że taniejący rubel skutecznie zastąpił żelazną kurtynę.

Rosjan nie stać na zagraniczne wojaże (EastNews)

Operatorzy ruchu turystycznego szacują, że zainteresowanie wśród Rosjan zagranicznymi wyjazdami na święta jest o ponad 30 proc. mniejsze, niż przed rokiem. Natomiast o 20 proc. wzrósł wśród nich popyt na wypoczynek w Rosji.

Soczi, które w 2013 roku było poza pierwszą "10" miast najchętniej odwiedzanych przez obywateli Rosji w okresie Nowego Roku i prawosławnego Bożego Narodzenia, w tym roku przebojem wdarło się na pierwsze miejsce, wyprzedzając Bangkok, Pragę, Berlin i Tel Awiw. Dużą popularnością cieszy się też Stambuł. Natomiast z pierwszej "10" wypadły Paryż, Mediolan i Wiedeń.

Wśród krajów pierwszą "10" najpopularniejszych kierunków turystyki świątecznej dla Rosjan tworzą Tajlandia, Hiszpania, Turcja, Meksyk, Indonezja, Malezja, Kuba, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael i Wietnam.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podpowiada rodakom, że jeśli jednak zdecydują się na spędzenie świątecznych dni w Europie - a w tym roku Kreml zafundował im aż 11 dni wolnych od pracy: od 1 do 11 stycznia - to najbardziej korzystne mogą być wyjazdy do krajów, które zachowały własną walutę: lewy, forinty, korony i leje. Złotego w tym gronie moskiewski dziennik nie wymienia...

Soczi, stolica ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich, przygotowuje się już na turystyczny boom na przełomie grudnia i stycznia. Na ferie świąteczne wszystkie miejsca w hotelach Krasnej Polany zostały wyprzedane jeszcze w listopadzie. Prognozuje się, że w pozostałej części sezonu, który w tamtejszych górach trwa do końca marca, hotelowe obłożenie wyniesie 75-80 proc.

W Roza Chutor, największej z miejscowych stacji narciarskich, na okres od 1 do 10 stycznia ograniczono nawet sprzedaż karnetów narciarskich - do 9,5 tys. dziennie. O prawie 50 proc. podniesiono też ich cenę - w noworoczno-bożonarodzeniowym szczycie całodzienny skipass ma kosztować 2650 rubli (47 dolarów). Ograniczenia obejmą też sprzedaż karnetów przez internet.

Trasy narciarskie w Roza Chutor obliczone są na 12 tys. zjeżdżających dziennie. Gospodarze liczą się jednak z tym, że w szczycie świątecznym na stoki może wyjść nawet 20 tys. osób dziennie. Trasy w pozostałych stacjach - Laura i Gornaja Karuzel - mogą przyjąć odpowiednio 8 tys. i 7 tys. amatorów białego szaleństwa.

W przeszłości Soczi było kurortem letnim. Po olimpiadzie stało się również zimowym. Miejscowe władze spodziewają się, że w tym sezonie zimowym wypoczywać tam będzie ponad 800 tys. turystów, w tym około 340 tys. w części górskiej.

Dawniej wielu Rosjan jeździło na narty w Alpy, jednak po obecnym gwałtownym wzroście kursu euro nawet stosunkowo drogie Soczi stało się dla nich atrakcyjne. Tym bardziej, że pod względem jakości tras, obsługi i bazy hotelowej zasadniczo nie odbiega od poziomu europejskiego.


Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)


mal/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Przewrotny

Polakom też nie do śmiechu, kiedy traci złotówka... A leci ona na łeb, na szyję...

! Odpowiedz
0 1 ~lump

moge wyjechac do Londynu za zasiłek z Mopsu 500zł -cena 113 zł ale nie jestem durniem aby wydawac na kibel 11 zł.i .Istota wolnosci jest rozsadek którego zabrakło 4 mld ludzi na swiecie.

! Odpowiedz
1 19 ~piotr

Rewolucja bolszewicka i dojscie siepaczy do wladzy bylo tragedia dla Rosji i trwa do dzisiaj.Putin , Stalin brzmi podobnie co ich laczy...to durnie .Rosja miala potencjal by byc jednym z najbogadszym panstwem swiata ,a tam bieda i nedza a garstka frajerow sra na zlotych sedesach

! Odpowiedz
11 8 ~Jan

Nie bardzo potrafię zrozumieć tą szyderczą histerię portali na temat taniego rubla. Przecież jeśli surowce eksportowane przez Rosję tanieją to jedyną rozsądną decyzją jest zdewaluowanie własnej waluty co Rosja czyni. Gdyby kraje eurokołchozu miały własne narodowe waluty zamiast euro dewaluowały by własne waluty by nie brnąć w bagno w które brną będąc w euro. Św. Tomasz powiedział że jedynym grzechem jest głupota. I zdaje się miał racje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Tomasz

Przeczytaj sobie co to jest dewaluacja a deprecjacja, od razu Ci powiem że kurs rubla nie jest sztywny.

! Odpowiedz
11 12 ~tutejszy

Bardz mądre posunięcie Rosjan ,pieniądz należ y zostawiać w kraju

! Odpowiedz
7 17 ~tg

to nie ma nic wspólnego z madrością :) z powodu osłabienia rubla dużą grupę rosjan już nie stac na wyjazdy za granicę

! Odpowiedz
7 7 ~Skiman

Gdzie tam Rozie Chutor do Kitzbuchel albo Les 2 Alpes , Gatka-szmatka dla ubezwłasnowolnionych moskwian

! Odpowiedz
14 14 ~kaza8

W pięknej Soczi w tiomnoj noczi Grisza w kiblu nogi moczi. Do Swietłany tak powiada: - To jakuzi jest nie lada. A Jewgienij prosto z baru pije wodę z pisuaru. I zachwala aromaty -Łuczsze od ruskoj herbaty. (Chociaż chyba tak dla jaj herbatę tam nazwali czaj).

! Odpowiedz
11 17 ~semperparatus

Bardzo nieładnie tak obrażać ludzi bez powodu...czy miło by ci było,gdyby np.jakiś bydlak z Ameryki obrażał ciebie tylko dlatego,że jesteś Polakiem.? ..Przypominam niektórym,że takie "polish jokes"są bardzo popularne w Stanach...szerzone zresztą przez określoną nację...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil