REKLAMA

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Sprawdź, czy urząd naliczył ulgę na dziecko

2021-04-26 14:10
publikacja
2021-04-26 14:10
Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Sprawdź, czy urząd naliczył ulgę na dziecko
Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Sprawdź, czy urząd naliczył ulgę na dziecko
fot. shutt2016 / / Shutterstock

Już za kilka dni kończy się czas na złożenie formularzy PIT za 2020 r. Rodzice dzieci urodzonych w trakcie 2020 r. muszą samodzielnie wprowadzić ulgę podatkową zarówno w programie do rozliczania PIT-ów, jak i rządowej usłudze "Twój e-pit".

30 kwietnia 2021 r. jest ostatecznym dniem na wysłanie formularza podatkowego PIT za 2020 r. Tym samym to ostatni moment na zapłacenie podatku należnego. Jeżeli pracownik nie zapłaci, to urząd skarbowy naliczy odsetki ustawowe za każdy dzień zwłoki w zapłacie. Wprawdzie deklaracja PIT w usłudze rządowej automatycznie zostanie zatwierdzona 30 kwietnia, ale to podatnicy muszą samodzielnie wykonać przelew do skarbówki.

PIT 2021 – rozliczenie formularza

Nawet jeżeli liczymy na automatyczne zatwierdzenie druku PIT w platformie Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), to dobrze sprawdzić, czy system poprawnie wyliczył podatek należy lub do zapłaty. W szczególności powinni o tym pamiętać rodzice dzieci, które przyszły na świat w trakcie ubiegłego roku (2020). Muszą oni samodzielnie wprowadzić tzw. ulgę prorodziną do formularza podatkowego PIT niezależnie, czy jest to deklaracja w komercyjnym programie, czy w usłudze "Twój e-pit".

Rodzice mają możliwość skorzystania z ulgi na każde dziecko poniżej 18 roku życia, uczące się do 26 r.ż. oraz dzieci z niepełnosprawnościami niezależnie od wieku. Wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby posiadanych dzieci. Rodzice mogą odliczyć odpowiednio:

  • 1112,04 zł – ulga na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – ulga na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – ulga na czwarte i każde kolejne dziecko.

O czym warto również pamiętać, zanim wyślemy PIT za 2020 r.? Każdy podatnik ma możliwość przekazania 1 procent podatku dochodowego na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeżeli kwota nie zostanie przekazana podmiotowi z bazy OPP, to pieniądze trafią prosto do budżetu państwa. W ubiegłym roku Polacy przekazali ponad 876,7 mln zł w ramach 1 proc. podatku, wynika z danych resortu finansów.

E-pity cieszą się sporym zainteresowaniem

Polacy złożyli ponad 5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. w rządowej usłudze "Twój e-pit". Pandemia sprzyja wirtualnemu rozliczaniu formularzy PIT. To jedna z najbezpieczniejszych opcji w czasie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19, którą obserwowaliśmy na początku tego roku, podobnie jak wysyłka druków podatkowych za pośrednictwem komercyjnych programów - np. za pomocą e-pity.

Za pośrednictwem platformy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wysyłane są formularze PIT-37. W tym roku, w usłudze "Twój e-pit", rozliczono blisko 4,6 mln deklaracji PIT-37, to ponad 90 proc. wszystkich PIT-ów wysłanych online przez rządową platformę – podkreśla Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS.

DF

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki