Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił do konsultacji społecznych projekt programu rozbudowy sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy - poinformował fundusz. Planowany budżet programu do 2029 r. wynosi do 3 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.


"O dotacje będą mogli ubiegać się operatorzy systemu dystrybucyjnego. Projekt programu przewiduje dofinansowanie do budowy i rozbudowy sieci elektroenergetycznej na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy. Celem jest zmniejszenie liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawa jakości powietrza" - napisano na stronie.
Co najmniej 80 proc. budżetu programu przeznaczone będzie na dofinansowanie budowy lub rozbudowy infrastruktury wzdłuż sieci bazowej TEN-T, a do 20 proc. budżetu - na wsparcie infrastruktury przy centrum logistycznym, bazie eksploatacyjnej lub terminalu intermodalnym.
"Sieci elektroenergetyczne doprowadzone do miejsc obsługi podróżnych (MOP) przy drogach TEN-T muszą zapewnić możliwość dostarczenia co najmniej 700 kW mocy. Natomiast sieci do centrum logistycznego (DEPOT), bazy eksploatacyjnej, terminalu intermodalnego muszą posiadać możliwość dostarczenia co najmniej 350 kW mocy" - podkreślono.
Jak wyjaśnił NFOŚiGW, dofinansowanie obejmie ponadto inwestycje w stacje transformatorowo-rozdzielcze, linie elektroenergetyczne, systemy pomiarowe, automatyzację sieci, systemy komunikacji i IT.
Projekt został poddany już wstępnym uzgodnieniom z przedstawicielami operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), a konsultacje społeczne potrwają do 19 sierpnia 2024 r.
Warunkiem uruchomienia naboru wniosków w programie priorytetowym funduszu jest uzyskanie pozytywnej decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) o finansowaniu inwestycji.
Fundusz Modernizacyjny (FM) to instrument finansowy zasilony środkami ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS.
Sprzedaż tych uprawnień jest dokonywana w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny. Szacuje się, że do Polski z Funduszu Modernizacyjnego w latach 2021-30 może trafić ok. 60 mld zł. Pieniądze z FM wspierają modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni NFOŚiGW. (PAP Biznes)
jz/ asa/