Rosyjskie karty płatnicze trafią do Turcji

analityk Bankier.pl

Porozumienie rosyjsko-tureckie to kolejny krok w stronę międzynarodowej ekspansji systemu kart płatniczych Mir. Alians jest wynikiem rozmów, które odbyły się 10 marca pomiędzy prezydentem Erdoğanem a prezydentem Putinem. W Turcji można będzie płacić kartami rosyjskiego schematu, co ma wzmocnić dwustronne relacje gospodarcze i wspomóc sektor turystyczny.

Pierwsze karty płatnicze Mir pojawiły się na rosyjskim rynku pod koniec 2015 r. Operatorem schematu jest Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), który stworzono półtora roku wcześniej, wkrótce po zawieszeniu przez organizacje Visa i MasterCard przetwarzania transakcji w ramach sankcji wobec kilku rosyjskich banków.

Rosjanie będą mogli płacić kartami Mir w Turcji
Rosjanie będą mogli płacić kartami Mir w Turcji (http://mironline.ru/)

Jednym z głównych celów nowego schematu jest uniezależnienie rosyjskiego rynku od zagranicznych potentatów. Karty Mir wydawane są obecnie przez kilkadziesiąt banków, w tym największą instytucję na tamtejszym rynku – Sbierbank. Rosjanie aktywnie poszukują także możliwości nawiązania współpracy z zagranicznymi podmiotami tak, aby lokalny plastik stał się szerzej akceptowanym instrumentem płatniczym.

W kwietniu 2016 r. poinformowano o aliansie z chińską platformą e-commerce AliExpress, a w lipcu na rynku pojawiła się pierwsza karta dwusystemowa nosząca logo japońskiej organizacji JCB. Równocześnie, w oparciu o co-badging, rozpoczęto wydawanie kart ze znakiem Maestro.

Jak donosi agencja TASS, 10 marca po spotkaniu z prezydentem Turcji Władymir Putin poinformował, że w Turcji powstanie infrastruktura umożliwiająca akceptowanie kart Mir. O systemie kartowym wspomniano przy okazji środków, które mają zwiększyć udział narodowych walut w dwustronnych relacjach ekonomicznych.

Z kolei turecki dziennik „Daily Sabah” informuje, że prezydent Erdoğan wskazał, iż akceptowanie rosyjskich plastików pomoże odrodzić się sektorowi usług turystycznych, który przeżywa zapaść od czasu strącenia rosyjskiego samolotu w listopadzie 2015 r.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~plutarch

jestem juz
:)

! Odpowiedz
3 1 ~autor

Oczywiście Putin nie miał z Turcją nic wspólnego. A zestrzelenie samolotu to taka podpucha dla naiwnych.

! Odpowiedz
13 7 ~CzerwonyWiewior

Jak należy zachęcić Rosję do współpracy? Zestrzelić im parę samolotów

! Odpowiedz
1 6 ~jan

te - to jest portal ekonomiczny dla IQ > 50
wal na swoja bamder-prawde, tam cie zrozumiom

! Odpowiedz
1 3 ~bumbum

Czerwony wiewiór ale ta umowa jest bardziej na rękę Rosji niz Turcji. Może to cena za to zestrzelenie?

! Odpowiedz
16 9 ~Tyg

Jak to Prezes przeczyta to zaraz zarządzi stworzenie narodowej karty platniczej czyli PISKarty

! Odpowiedz
7 5 ~gorszy_sort

Tak, będzie się nazywać PiS-da

! Odpowiedz
11 9 ~n7

Car i Sułtan znów współpracują?

! Odpowiedz
3 14 ~xx

Car i sułtan nigdy nie współpracowali. Nastąpiło odwrócenie przymierzy. Unia zbyt długo wahała się z przyjęciem Turcji.

! Odpowiedz
5 14 ~salcia odpowiada ~xx

Turcja nigdy nie byla przeznaczona w UE do przymierza - a do skolonizowania. Erdogan o tym glosno mówi, a komsarzom to nie pasuje.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl