
Handlowcy, instalatorzy, inżynierowie. W polskiej fotowoltaice zatrudnienie ma być trwałe i stale rosnąć.
W 2019 roku kraj nad Wisłą był piątym rynkiem fotowoltaicznym Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów - czytamy w raporcie „Mapy rozwoju przemysłu fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku”.
Przeczytaj także
„Realne plany wskazują, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce wzrosną z niemal 1,5 GW w 2019 r. do około 7,8 GW w 2025 roku. Szybki wzrost mocy wywoła zapotrzebowanie rynku krajowego na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych oraz na stabilne miejsca pracy”, napisano w raporcie przygotowanym przez Instytut Energii Odnawialnej.
Według prognoz IEO w 2021 i w 2022 roku zostanie oddanych do eksploatacji około 2,8 GW farm PV, co będzie stanowiło szansę dla polskich zakładów produkcyjnych, firm wykonawczych i EPC na rozwój i, co się bezpośrednio wiąże, wzrost zatrudnienia w tym sektorze.
Członkowie Panelu Przemysłowego PV, czyli firmy produkcyjne, które zostały zrzeszone jako porozumienie, którego pracami koordynuje IEO, deklarują, że są w stanie do 2025 roku zwiększyć zatrudnienie o 1100 "nowych i trwałych miejsc pracy".

„Ważnym efektem planów inwestycyjnych jest stworzenie do 2025 roku, tylko w zakresie produkcji modułów i wspierających je konstrukcji nośnych, 1100 nowych miejsc pracy (w przeliczaniu na pełne etaty). Plany uruchomienia linii produkcyjnych do produkcji ogniw fotowoltaicznych zwiększą zatrudnienie o dodatkowe 200-300 osób (zależnie od stopnia dywersyfikacji wyrobów i skali automatyzacji). Wzrost zatrudnia wśród dostawców akcesoriów montażowych i elektrycznych można szacować na kolejne 200-300 etatów. Oznacza to, że firmy tworzące i wspierające „Przemysłowy Panel PV” mogą w okresie najbliższych 4-5 lat stworzyć 1500-1700 trwałych miejsc pracy”, podają autorzy raportu.
Instytut Energii Odnawialnej, który zgromadził dane od przedsiębiorców z branży PV, podaje, że firmy planują dalszy rozwój pomimo przejściowych trudności lub spowolnienia. Ponownie najczęściej wskazywanym kierunkiem jest wzrost zatrudnienia, które deklaruje 90 proc. zapytanych przedsiębiorstw.

Według Międzynarodowej Agencja Energii Odnawialnej zatrudnienie w sektorze energii odnawialnej wzrosło z 7,1 mln miejsc pracy w 2012 r. do około 10,3 mln w 2017 r. Do 2050 roku może się zwiększyć do niemal 29 mln.
