REKLAMA

Energia ze słońca da pracę. Zatrudnienie w fotowoltaice będzie rosło

Weronika Szkwarek2021-02-18 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-02-18 06:00
Energia ze słońca da pracę. Zatrudnienie w fotowoltaice będzie rosło
Energia ze słońca da pracę. Zatrudnienie w fotowoltaice będzie rosło
fot. M2020 / / Shutterstock

Handlowcy, instalatorzy, inżynierowie. W polskiej fotowoltaice zatrudnienie ma być trwałe i stale rosnąć.

W 2019 roku kraj nad Wisłą był piątym rynkiem fotowoltaicznym Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów - czytamy w raporcie „Mapy rozwoju przemysłu fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku”.

„Realne plany wskazują, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce wzrosną z niemal 1,5 GW w 2019 r. do około 7,8 GW w 2025 roku. Szybki wzrost mocy wywoła zapotrzebowanie rynku krajowego na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych oraz na stabilne miejsca pracy”, napisano w raporcie przygotowanym przez Instytut Energii Odnawialnej.

Według prognoz IEO w 2021 i w 2022 roku zostanie oddanych do eksploatacji około 2,8 GW farm PV, co będzie stanowiło szansę dla polskich zakładów produkcyjnych, firm wykonawczych i EPC na rozwój i, co się bezpośrednio wiąże, wzrost zatrudnienia w tym sektorze.

Członkowie Panelu Przemysłowego PV, czyli firmy produkcyjne, które zostały zrzeszone jako porozumienie, którego pracami koordynuje IEO, deklarują, że są w stanie do 2025 roku zwiększyć zatrudnienie o 1100 "nowych i trwałych miejsc pracy".

fot. / / Instytut Energetyki Odnawialnej

„Ważnym efektem planów inwestycyjnych jest stworzenie do 2025 roku, tylko w zakresie produkcji modułów i wspierających je konstrukcji nośnych, 1100 nowych miejsc pracy (w przeliczaniu na pełne etaty). Plany uruchomienia linii produkcyjnych do produkcji ogniw fotowoltaicznych zwiększą zatrudnienie o dodatkowe 200-300 osób (zależnie od stopnia dywersyfikacji wyrobów i skali automatyzacji). Wzrost zatrudnia wśród dostawców akcesoriów montażowych i elektrycznych można szacować na kolejne 200-300 etatów. Oznacza to, że firmy tworzące i wspierające „Przemysłowy Panel PV” mogą w okresie najbliższych 4-5 lat stworzyć 1500-1700 trwałych miejsc pracy”, podają autorzy raportu.

Instytut Energii Odnawialnej, który zgromadził dane od przedsiębiorców z branży PV, podaje, że firmy planują dalszy rozwój pomimo przejściowych trudności lub spowolnienia. Ponownie najczęściej wskazywanym kierunkiem jest wzrost zatrudnienia, które deklaruje 90 proc. zapytanych przedsiębiorstw.

fot. / / Instytut Energetyki Odnawialnej

Według Międzynarodowej Agencja Energii Odnawialnej zatrudnienie w sektorze energii odnawialnej wzrosło z 7,1 mln miejsc pracy w 2012 r. do około 10,3 mln w 2017 r. Do 2050 roku może się zwiększyć do niemal  29 mln.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (3)

dodaj komentarz
randomhero
Branżę bez dotacji czeka załamanie, stąd tyle płatnych artykułów i reklam PV wszędzie dookoła. Z Dotacja skracała czas zwrotu typowej instalacji domowej ~6kWh z 7 do 5 lat. Kolejny około rok dorzuca odliczenie od podatku.
dlaczego_nie
Na razie w branży mały kryzys. Koniec programu Mój Prąd spowodował ostry zjazd ilości umów na mikroinstalacje. Wiele firm zachwiały zniknie z rynku...,
niedorzeczny
Ta fotowoltaika jest rzeczywiście wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości, skoro "da pracę". Dawniej ludzie inaczej sobie wyobrażali przyszłość. Myśleli że będą tylko leżeć do góry brzuchem, a roboty będą wszystko robiły za nich. Ale jednak nie jest tak źle, bo oto mamy pełen optymizmu artykuł mówiący, że będzie praca. Pan Ta fotowoltaika jest rzeczywiście wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości, skoro "da pracę". Dawniej ludzie inaczej sobie wyobrażali przyszłość. Myśleli że będą tylko leżeć do góry brzuchem, a roboty będą wszystko robiły za nich. Ale jednak nie jest tak źle, bo oto mamy pełen optymizmu artykuł mówiący, że będzie praca. Pan premier jeszcze niech dopowie, że "za miskę ryżu". Zaskakujące, jak bardzo ludzkie dusze przesiąkły socjalizmem.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki