REKLAMA

Rośnie liczba "frankowych" pozwów. 2021 rok ma być rekordowy

2021-08-16 17:30
publikacja
2021-08-16 17:30
Rośnie liczba "frankowych" pozwów. 2021 rok ma być rekordowy
Rośnie liczba "frankowych" pozwów. 2021 rok ma być rekordowy
fot. marekusz / / Shutterstock

Liczba postępowań sądowych przeciwko giełdowym bankom w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich w II kwartale 2021 roku wzrosła o 7,4 tys. do 38,1 tys., podczas gdy w I kwartale 2021 roku spraw tych przybyło 6,1 tys. - wynika z informacji zebranych przez PAP Biznes. Zdaniem analityków 2021 rok będzie rekordowym pod tym względem.

Najwięcej spraw sądowych dotyczących tych kredytów pod koniec czerwca 2021 roku toczyła się przeciwko mBankowi (10,6 tys.), PKO BP (9 tys.) oraz Bankowi Millennium (8,6 tys.)

W ujęciu liczbowym najwięcej nowych spraw przybyło w II kwartale w PKO BP - 2 tys., a także w Banku Millennium (1,76 tys.) i mBanku (1,59 tys.)

Z kolei w ujęciu procentowym największy wzrost pozwów w II kwartale dotyczył BNP Paribas Bank Polska (46 proc).

"W II kwartale liczba pozwów była większa, widać zwiększone zainteresowanie klientów pozywaniem banków, co jest pochodną korzystnych dla nich orzeczeń sądowych, przynajmniej w pierwszej instancji. W sądowych orzeczeniach coraz większy udział mają te, stwierdzające unieważnienie umów, co jest bardziej korzystne dla klientów banków" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Banku Michał Sobolewski.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W danych tych widać także rosnącą sprawność kancelarii prawnych. Osiągnęły one pewną powtarzalność - potrafią obecnie składać w imieniu swoich klientów dużo pozwów, które są często podobne w treści" - dodał.

Jego zdaniem III kwartał za względu na wakacje może być pod względem złożonych pozwów słabszy, co nie zmieni tego, że cały 2021 roku będzie pod tym względem rekordowy.

"Trzeci kwartał pod względem pozwów może być, ze względu na wakacje, trochę słabszy. Ten rok jeśli chodzi o pozwy bankowe będzie rekordowy i spodziewam się, że ten wysoki poziom będzie przynajmniej powtarzalny w przyszłych latach. Sytuację mogłoby zmienić wejście ugód na szersza skalę" - powiedział Sobolewski.

Liczba pozwów ws. kredytów CHF wg danych z raportów banków (dane zebrano z 8 giełdowych banków i nie obejmują m.in. Getin Noble Banku, który wyniki za I półrocze poda 19 września)
Liczba pozwów różnica kdk różnica kdk
na koniec II kw. '21 liczba spraw (proc.)
Millennium 8574 1758 26%
mBank 10568 1587 18%
Santander 6500 1185 22%
PKO BP 8968 2019 29%
BNP Paribas 1378 435 46%
Pekao 1043 246 31%
ING BSK 617 103 20%
BOŚ 488 92 23%
SUMA 38136 7425 24%

W ślad za rosnąca liczbą sądowych pozwów banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami. Podobnie jak w poprzednim kwartale podejście banków do tworzenia tych rezerw nie było jednak jednolite - część banków zawiązała ja na wysokim poziomie (m.in. BNP Paribas, Bank Millennium, mBank, Santander), a część w ogóle ich nie tworzyła (PKO BP, Pekao).

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
Nie przeciw PKOBP tylko przeciw NORDEA BANK, który został kupiony przez PO w 2014 roku, kiedy juz było wiadomo że franki to problem. To był CUD !!!! PO sprzedało 1000 przedsiebiorstw i kupiło tylko Nordea. Pewnie Sławek robił deal
men24a
Napisz jeszcze kto rozdawał te kredyty.
koperytko odpowiada men24a
znowu kolejna lemingoza ma problem mentalny ???
friedens
Przydałby się analizy prawników, jakie możliwości mają okradani inflacją i bezczynnością RPP obywatele? Czy mogą wytaczać procesy skarbowi państwa, NBP i RPP? Zapisy Konstytucji (m.in. art. 227) są, moim zdaniem, jednoznaczne. Frankowiczom się udało, a czy są kancelarię prawne gotowe bronić oszczędzających, którzy np. zamiast na Przydałby się analizy prawników, jakie możliwości mają okradani inflacją i bezczynnością RPP obywatele? Czy mogą wytaczać procesy skarbowi państwa, NBP i RPP? Zapisy Konstytucji (m.in. art. 227) są, moim zdaniem, jednoznaczne. Frankowiczom się udało, a czy są kancelarię prawne gotowe bronić oszczędzających, którzy np. zamiast na kredyt chcieli kupić mieszkanie lub dom za swoje, ale ceny mieszkań uciekły im w kosmos?
demeryt_69
BREAKIN' NEWS: Biedroń właśnie wylądował w Kabulu z delegacją LGBT :)

wrecker
Podaję namiary na głównego bankstera, który się wylansował na kredytach frankowych

https://www.gov.pl/web/premier/kontakt-dla-obywateli
greg2k
a Millennium przegrywa już w 6 miesięcy czyli to pokazuje jak uczciwe są te ich umowy na kredyt pesudo CHF. To nawet nie stało przy CHF !

https://www.franknews.pl/sady-bardzo-szybko-uniewazniaja-umowy-frankowe-banku-millennium-oraz-kredyt-bank-wyroki/
greg2k
a PIS dalej nie widzi powodu aby załatwić to ustawą.
men24a
W pierwszej instancji wygrywa 90 % ale to mało istotne. Czy ktoś się orientuje jak wygląda to w 2 instancji ? Z tego co ja wiem to sądy czekają na orzecznictwo sądu najwyższego ? A on zwleka i przedłuża.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki