Rosja zwodowała kolejny atomowy lodołamacz

W stoczni Zakłady Bałtyckie w Petersburgu uroczyście zwodowano w sobotę atomowy lodołamacz Ural. Jest to trzecia jednostka klasy Arktika, zaprojektowanej dla zapewnienia całorocznej żeglugi na Północnej Drodze Morskiej.

(fot. Lev Fedoseyev / TASS)

W ceremonii wzięli udział między innymi wicepremier Rosji Jurij Borisow i prezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Naibullina, która jako matka chrzestna statku rozbiła o jego burtę butelkę szampana. Ural ma wejść do służby w 2022 roku, po poprzedzających go w serii atomowych lodołamaczach Arktika i Sibir, które także budowane są obecnie w Zakładach Bałtyckich. Armatorem wszystkich trzech okrętów będzie rosyjska państwowa spółka energetyki jądrowej Rosatom.

Północna Droga Morska, nazywana poza Rosją Przejściem Północno-Wschodnim, łączy atlantyckie Morze Barentsa z Morzem Beringa na Oceanie Spokojnym. "Ural i jego siostrzane jednostki odgrywają centralną rolę w naszym strategicznym projekcie otwarcia Północnej Drogi Morskiej dla całorocznej żeglugi" - powiedział dyrektor zarządzający Rosatomu Aleksiej Lichaczow.

Pod względem swego tonażu i mocy urządzeń napędowych lodołamacze te nie mają sobie równych w świecie i będą mogły torować statkom drogę w lodzie nawet trzymetrowej grubości. Ułatwi to eksport węglowodorowych surowców energetycznych z rosyjskich złóż w rejonie półwyspów Jamał i Gydan na rynki państw Azji i Pacyfiku - zaznacza agencja TASS.

Rosyjski prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w kwietniu rozbudowę floty dużych lodołamaczy w celu wyraźnego zwiększenia przepustowości Północnej Drogi Morskiej. Rosja ma mieć w roku 2035 co najmniej 13 takich jednostek, w tym dziewięć o napędzie atomowym

dmi/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 35 ajwaj

Droga Pólncna jest wazna i bezpieczna.
Omija zadymiarzy z kal-boj-landu na Bliskim Wschodzie. Skraca droge do liderów swiatowego rozwoju w Azji.
Nikt im nie przeszkadza czy grozi, bo nikt na swiecie na 3 metrowy lód np. nie wjedzie i nie polamie :)

A skad LNG ? JAMAL LNG m.in.
To konsorcjum Novatek (50.1%), Total (20%), CNPC (20%) and Silk Road Fund (9.9%)
2 ostatnie to ChRL > panstwo
CNPC = China National Petroleum Corporation
Novatek to oligarch Leonid Viktorovich Mikhel'son. Otwwieraja regularnie nowe terminale i sa liderem sprzedazy (Rosja) LNG w Europie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 16 ajwaj

Sa oczywiscie problemy jak np. niedzwiadki tu biale.
Zadaja dzialki za przejazd. A "gora z góra sie nie zejdzie, a czlowiek z ruskim niedzwiedziem zawsze"

Z nimi zartów nie ma . Maja do 3,35 m (sufit w mieszkaniach 2,5 m), waza do 700 kg. No i dostaja lapówki ze statków i jest cacy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil