Rosja ucieka do złota

główny analityk Bankier.pl

Bank Rosji podkręcił tempo w „złotym wyścigu”, tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2018 roku kupując ponad 40 ton królewskiego metalu. Warto zwrócić uwagę także na to, co ze swoimi złotymi rezerwami robi Kazachstan.

O „Rosji zbrojącej się w złoto” na łamach Bankier.pl pisaliśmy już wielokrotnie. Ostatni raz ponad miesiąc temu, gdy według oficjalnych statystyk Bank Rosji przegonił Ludowy Bank Chin w ilości posiadanego kruszcu. Raport MFW za luty pokazał, że Rosja nie tylko nie spuściła z tonu, ale jeszcze zwiększyła zakupy złota.

W lutym Bank Rosji zwiększył swoje rezerwy „barbarzyńskiego reliktu” o 22,8 ton po tym, jak w styczniu zakupił 18,9 ton. Łącznie to 41,7 ton w dwa miesiące. To mniej więcej tyle, ile wynoszą całkowite rezerwy złota Boliwii czy Jordanii. I 40% wielkości rezerw złota Narodowego Banku Polskiego.

W ten sposób Rosja będąca w posiadaniu 1880,5 ton złota umocniła się na szóstej pozycji w „złotym wyścigu”. Większymi zasobami żółtego metalu dysponują jedynie Francja (2 436 t), Włochy (2 451,8 t), MFW (2 814 t), Niemcy (3 373,6 t) oraz Stany Zjednoczone (8 133,5 ton). Polska niezmiennie raportuje 103 tony złota.

(Międzynarodowy Fundusz Walutowy.)

Drugim - obok Rosji - krajem, który dokonuje regularnych zakupów złota, jest Kazachstan. W lutym kazachski bank centralny zwiększył rezerwy kruszcu o cztery tony i dysponuje już 307 tonami złota. To tylko o nieco ponad trzy tony mniej niż ma Wielka Brytania. Zatem za miesiąc lub dwa może się okazać, że Kazachstan przegoni pod tym względem dawne mocarstwo, które pod koniec XX wieku lekkomyślnie wyprzedało znaczną część swych zasobów żółtego metalu.

Teoretycznie wielkość rezerw złota nie ma większego znaczenia we współczesnej gospodarce. Przy obecnej cenie (ok. 1340 USD za uncję) tona złota warta jest blisko 41 mln dolarów. Zatem rosyjskie rezerwy złota są wyceniane na 81 mld dolarów, co stanowi tylko 17,6 proc. całości rezerw walutowych Rosji. W przypadku Chin udział złota w rezerwach walutowych wynosi oficjalnie zaledwie 2,4 proc.

Dlaczego zatem Rosja od lat „zbroi się w złoto”? Zakup złota jest jednoznacznym wotum nieufności wobec dolara i współczesnego systemu monetarnego opartego o amerykańską walutę. Można tylko spekulować, że Moskwa, kupując złoto, zwiększa swoje udziały w przyszłym systemie monetarnym, który wyłoni się po upadku obecnego. Złoto mogłoby stanowić brakujący element uwiarygodniający nową globalną walutę rezerwową, którą mogą stać się specjalne prawa ciągnienia (SDR) emitowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 open_mind

Wygląda jak Niemcy mają kłopot z niby całkowitą repatriacją złota do kraju. Udowadniają im że foty zostały przerobione nieudolnie foto-shopem. I punktują im powtarzające się numery seryjne an fotach. To jest to co podejrzewałem od początku. Bo skąd w US miało by wziąć tyle złota.

! Odpowiedz
1 3 rttyuiop

Nemcy jakoś mocno się tego nie obawiają, tyle co oni u jankesów mają złota to nawet nie drobne, ułamek procenta ich PKB, 1000 ton to mogli by sobie kupić za nadwyżkę budżetu jaką mieli w 2017, a tak apropos od K.Kolanego - może chociaż raz zrobił by wykres rezerw złota per capita, 1 była by z pewnością Szwajcarja drugie pewnie Niemcy, USA nie wiem czy zmieściło by się w pierwszej dziesiątce a Chiny były by gdzieś na końcu stawki daleko za Polską...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 open_mind

Wczoraj odnotowano upadek irańskiego Riala do rekordowo niskiego poziomu 60 000 za 1 US Dolara na nieuregulowanych rynkach,
A wszystko to dzieje się, podczas gdy sam dolar…….. traci na wartości ...
Wyobraźcie sobie, jak by ci ludzie trzymali trochę złota zamiast swoich narodowych walut. To nie było by paniki. Mniej więcej to czeka świat za „chwilę” Bo o „ sile” Fiat money nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Tymczasem USA uderzy w Syryjskie magazyny broni chemicznej, ci to mają wywiad, ale co za „chwile” stanie się z dolarem to nie mają pojęcia? Przypominam: Wszystkie waluty mają odniesienie do dolara – dolar cyklicznie był korygowany do cen złota. Obecnie tej możliwości nie ma, bo teraz dług to prawdziwy pieniądz i dlatego to światowe totalne zagrożenie upadkiem finansowym można uznać za pewnik bo obecne Fiat money wrócą do swej wartości realnej czyli zera.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 28 ajwaj

Co do goldu > „barbarzyńskiego reliktu” :) Barbarzyniec to ma dobrze :)

Rosja zlota nie musi kupowac, po prostu nie sprzedaje wydobycia, zostawia dla swoich 200+ narodów, czesciowo takze i Chiny Ludowe.
Zasoby w Fort Knox w tym niemieckie sa malo wiarygodne, a dla tego i owego FAKE.. Na uprzejme, wielokrotne prosby Niemiec "bitte, bittte...x 500+" dostali czesc nieswoich, przetopionych sztabek na pocieche.
Zloto hamerykanskie podlegalo kontroli i "fizycznemu" sprawdzeniu ponad 60 lat temu :)
A tu madrosc: "patrz szulerowi na rece" nie ma zastosowania - bo tenze mówi "a nie pokaze... bo nie"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 17 ajwaj

Za "prawdziwym-namacalnym" metalem (w przeciwienstwie do wirt. $$$) przemawia aluminium, RUSAL - przy obrocie ca 8,6 mld. $ > dochód oper. 1,4 mld $ , czysty 0,5 mld $
sprzedaz gl. do Chin przejdzie z ALU-dolarów , póki co na alu-€

! Odpowiedz
2 4 silvio_gesell

Nie ma rady by nadrobić straty.

! Odpowiedz
10 23 oklahoma_kid

nikt do bitcoinów nie chce uciekać, co za zacofany świat ;)

! Odpowiedz
53 28 talmud

uwielbiamy krzysia i jego spiskowe teorie buahahah haaah ha
wszyscy moga sie "zbroic" w "zolty metal" ale to i tak nic nie zmieni - najwazniejsza jest gospodarka inwestycje i patenty - a tu jest tylko jeden zwyciezca

United States of America

! Odpowiedz
15 41 lelo1949

USA i jej system monetarny polegający na ciągłym drukowaniu $ chyli się ku upadkowi papieru coraz więcej a ilośc złota wymierna zwycięzcą będzie Chajna i złoto w perespektywie 20lat ,może wcześniej

! Odpowiedz
13 61 sel

Chiny Arabowie nałykali się tyle obligacji USA że spokojnie kilka razy starczyłoby na całe światowe złoto tylko że tyle to go nie ma.. i nie będzie a śmieciowe obligacje sa..

! Odpowiedz
ZŁOTO 0,29% 1 312,90
2019-03-22 21:59:00
USD/PLN 0,87% 3,7983
2019-03-22 22:00:00
EUR/PLN 0,20% 4,2920
2019-03-22 22:01:00
EUR/USD -0,67% 1,1300
2019-03-22 21:59:00
CHF/PLN 0,67% 3,8222
2019-03-22 22:01:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil