Rosja: „poradzimy sobie bez SWIFT”

analityk Bankier.pl

W 2014 r. Wielka Brytania zaproponowała, aby w ramach sankcji za aneksję Krymu rozważyć wykluczenie Rosji z globalnego systemu wymiany informacji finansowej SWIFT. Chociaż groźba nie została spełniona, Rosjanie potraktowali sprawę poważnie. Jak donosi agencja TASS, tamtejsze banki są dziś gotowe, by poradzić sobie z ewentualną blokadą obsługi międzynarodowych rozliczeń.

Blokadę dostępu do utrzymywanej przez organizację SWIFT sieci wymiany danych nie bez przyczyny nazywa się „finansową bronią atomową”. W 2012 r. taki środek wypróbowano już na Iranie, co spowodowało poważne zawirowania w tamtejszej gospodarce. Ucierpiała przede wszystkim wymiana handlowa, a importerzy i eksporterzy oraz lokalne banki musieli wykorzystać inne mechanizmy dokonywania rozliczeń, sięgając po usługi zagranicznych pośredników.

(YAY Foto)

W 2014 r., wkrótce po wybuchu krymskiego konfliktu, pojawiła się promowana przez Wielką Brytanię propozycja odcięcia Rosji od systemu SWIFT. W październiku organizacja potwierdziła, że wywierano w tej sprawie polityczne naciski, ale podkreślono, że decyzja o nałożeniu sankcji leży w gestii „odpowiednich ciał rządowych i regulatorów”. Ostatecznie finansowa blokada pozostała tylko tematem medialnych spekulacji, a Unia Europejska, na terenie której znajduje się centrala SWIFT, nie zdecydowała się na drastyczne środki.

Rosja wyciągnęła wnioski z wydarzeń sprzed 4 lat. Sankcje wprowadzone przez organizacje kartowe zaowocowały przyspieszeniem prac nad lokalnym schematem „Mir”. Na początku 2015 r. rosyjski bank centralny uruchomił lokalny system pozwalający na wymianę komunikatów SWIFT bez pośrednictwa podmiotów zagranicznych.

Chociaż w ostatnim czasie temat rozszerzenia finansowych sankcji nie powracał, Rosja kontynuuje politykę uniezależniania się od zachodniej infrastruktury rozliczeniowej. Jak donosi „Russia Today”, rosyjskie banki są dziś gotowe na odcięcie od SWIFTNet. Taki pogląd wyraził wicepremier Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz. „Oczywiście byłoby to wydarzenie nieprzyjemne, utrudniające i spowalniające pracę przedsiębiorstw i banków. Konieczne byłoby wykorzystanie starszych technologii do przesyłania informacji i dokonywania obliczeń. Jednak firmy i instytucje finansowe są technicznie i psychologicznie przygotowane na odłączenie od sieci” – powiedział Dworkowicz, cytowany przez agencję TASS.

Eksperci od lat wskazują, że monopol SWIFT może nie przetrwać. Stworzeniem alternatywy wobec globalnej sieci „finansowego internetu” może być zainteresowana nie tylko Rosja, ale także Chiny i kilka innych krajów. Na razie Stany Zjednoczone i Unia Europejska, dzięki kontroli nad SWIFT, mają możliwość monitorowania przepływów pieniądza pomiędzy instytucjami finansowymi, co wykorzystywane jest m.in. w zapobieganiu finansowaniu terroryzmu.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 8 tindala

Skoro Imperium jest takie samowystarczalne to może przeniesie się na Marsa i tam już zechce łaskawie pozostać.

! Odpowiedz
11 6 niepelnosprawny_org

a bez budżetu sobie poradzicie?...

! Odpowiedz
10 31 prs

Czy ktos kiedys oblozy hegemona sankcjami?
Nikt na swiecie - uzywajac slowa "terroryzm" - tak fantazyjnie nie odwraca kota ogonem jak wlasnie "hamerykanie".
Strach pomyslec gdyby zawsze i wszedzie mogli robic to co chca...

! Odpowiedz
34 60 ajwaj

""Eksperci od lat wskazują, że monopol SWIFT może nie przetrwać."" VISA, Mas.Card podobnie > juz zostawiali klientów bez kasy, czesto daleko za granica.

I tak wychodzi Szydlo z worka.. Wesola teoria i smutna praktyka "sankcji" :)
Wymuszony wysilek intelektualny Ros. Fed. owocuje nie tak jak kal-boje & co. sobie wymarzyli
Dziesiatkl mld. € strat "zachodu" po KONTR-sankcjach Rosjan, niezadowolenie przemyslu, rolników itd. Utrata czesto NA ZAWSZE tradycjnych rynków Rosji i BRICS (inni nie czekaja na "swoje" sankcje). Program "zastepowania importu" Ros. Fed. dal niesmowity zaped rolnictwu, przemyslowi Rosji. Np. zaklady ANTONOW w UKR (pracowaly nawet w II w. swiat.) zamkniete. Kooperacja przeniesiona do Rosji itd. itp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 47 pomorzaninm

Putin rzucil zachod na kolana...
nic tylko sie przenosic do Rosji i brac udzial w tym ogromnym inwestycyjnym przedsiewzieciu ...

! Odpowiedz
17 33 ajwaj odpowiada pomorzaninm

Mólbys przyblizyc przeslanki logiczne, emocjonalne itd.,
które sklaniaja cie do przenoszenia sie do panstw ""o ogromnym inwestycyjnym przedsiewzieciu"" :):):)

! Odpowiedz
8 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 8 ajwaj odpowiada (usunięty)

to jest gryps, zeby agenci Putina nie kumali - ale nie mów nikomu :)

! Odpowiedz