REKLAMA

Rosja: „poradzimy sobie bez SWIFT”

Michał Kisiel2018-02-14 10:22analityk Bankier.pl
publikacja
2018-02-14 10:22
Rosja: „poradzimy sobie bez SWIFT”
Rosja: „poradzimy sobie bez SWIFT”
/ YAY Foto

W 2014 r. Wielka Brytania zaproponowała, aby w ramach sankcji za aneksję Krymu rozważyć wykluczenie Rosji z globalnego systemu wymiany informacji finansowej SWIFT. Chociaż groźba nie została spełniona, Rosjanie potraktowali sprawę poważnie. Jak donosi agencja TASS, tamtejsze banki są dziś gotowe, by poradzić sobie z ewentualną blokadą obsługi międzynarodowych rozliczeń.

Blokadę dostępu do utrzymywanej przez organizację SWIFT sieci wymiany danych nie bez przyczyny nazywa się „finansową bronią atomową”. W 2012 r. taki środek wypróbowano już na Iranie, co spowodowało poważne zawirowania w tamtejszej gospodarce. Ucierpiała przede wszystkim wymiana handlowa, a importerzy i eksporterzy oraz lokalne banki musieli wykorzystać inne mechanizmy dokonywania rozliczeń, sięgając po usługi zagranicznych pośredników.

W 2014 r., wkrótce po wybuchu krymskiego konfliktu, pojawiła się promowana przez Wielką Brytanię propozycja odcięcia Rosji od systemu SWIFT. W październiku organizacja potwierdziła, że wywierano w tej sprawie polityczne naciski, ale podkreślono, że decyzja o nałożeniu sankcji leży w gestii „odpowiednich ciał rządowych i regulatorów”. Ostatecznie finansowa blokada pozostała tylko tematem medialnych spekulacji, a Unia Europejska, na terenie której znajduje się centrala SWIFT, nie zdecydowała się na drastyczne środki.

Rosja wyciągnęła wnioski z wydarzeń sprzed 4 lat. Sankcje wprowadzone przez organizacje kartowe zaowocowały przyspieszeniem prac nad lokalnym schematem „Mir”. Na początku 2015 r. rosyjski bank centralny uruchomił lokalny system pozwalający na wymianę komunikatów SWIFT bez pośrednictwa podmiotów zagranicznych.

Chociaż w ostatnim czasie temat rozszerzenia finansowych sankcji nie powracał, Rosja kontynuuje politykę uniezależniania się od zachodniej infrastruktury rozliczeniowej. Jak donosi „Russia Today”, rosyjskie banki są dziś gotowe na odcięcie od SWIFTNet. Taki pogląd wyraził wicepremier Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz. „Oczywiście byłoby to wydarzenie nieprzyjemne, utrudniające i spowalniające pracę przedsiębiorstw i banków. Konieczne byłoby wykorzystanie starszych technologii do przesyłania informacji i dokonywania obliczeń. Jednak firmy i instytucje finansowe są technicznie i psychologicznie przygotowane na odłączenie od sieci” – powiedział Dworkowicz, cytowany przez agencję TASS.

Eksperci od lat wskazują, że monopol SWIFT może nie przetrwać. Stworzeniem alternatywy wobec globalnej sieci „finansowego internetu” może być zainteresowana nie tylko Rosja, ale także Chiny i kilka innych krajów. Na razie Stany Zjednoczone i Unia Europejska, dzięki kontroli nad SWIFT, mają możliwość monitorowania przepływów pieniądza pomiędzy instytucjami finansowymi, co wykorzystywane jest m.in. w zapobieganiu finansowaniu terroryzmu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tindala
Skoro Imperium jest takie samowystarczalne to może przeniesie się na Marsa i tam już zechce łaskawie pozostać.
niepelnosprawny_org
a bez budżetu sobie poradzicie?...
prs
Czy ktos kiedys oblozy hegemona sankcjami?
Nikt na swiecie - uzywajac slowa "terroryzm" - tak fantazyjnie nie odwraca kota ogonem jak wlasnie "hamerykanie".
Strach pomyslec gdyby zawsze i wszedzie mogli robic to co chca...
ajwaj
""Eksperci od lat wskazują, że monopol SWIFT może nie przetrwać."" VISA, Mas.Card podobnie > juz zostawiali klientów bez kasy, czesto daleko za granica.

I tak wychodzi Szydlo z worka.. Wesola teoria i smutna praktyka "sankcji" :)
Wymuszony wysilek intelektualny Ros. Fed. owocuje nie tak
""Eksperci od lat wskazują, że monopol SWIFT może nie przetrwać."" VISA, Mas.Card podobnie > juz zostawiali klientów bez kasy, czesto daleko za granica.

I tak wychodzi Szydlo z worka.. Wesola teoria i smutna praktyka "sankcji" :)
Wymuszony wysilek intelektualny Ros. Fed. owocuje nie tak jak kal-boje & co. sobie wymarzyli
Dziesiatkl mld. € strat "zachodu" po KONTR-sankcjach Rosjan, niezadowolenie przemyslu, rolników itd. Utrata czesto NA ZAWSZE tradycjnych rynków Rosji i BRICS (inni nie czekaja na "swoje" sankcje). Program "zastepowania importu" Ros. Fed. dal niesmowity zaped rolnictwu, przemyslowi Rosji. Np. zaklady ANTONOW w UKR (pracowaly nawet w II w. swiat.) zamkniete. Kooperacja przeniesiona do Rosji itd. itp
pomorzaninm
Putin rzucil zachod na kolana...
nic tylko sie przenosic do Rosji i brac udzial w tym ogromnym inwestycyjnym przedsiewzieciu ...
ajwaj odpowiada pomorzaninm
Mólbys przyblizyc przeslanki logiczne, emocjonalne itd.,
które sklaniaja cie do przenoszenia sie do panstw ""o ogromnym inwestycyjnym przedsiewzieciu"" :):):)
ajwaj odpowiada (usunięty)
to jest gryps, zeby agenci Putina nie kumali - ale nie mów nikomu :)

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki