REKLAMA

Ropa mocno w dół w przededniu posiedzenia OPEC

2016-11-29 22:17
publikacja
2016-11-29 22:17
Ropa mocno w dół w przededniu posiedzenia OPEC
Ropa mocno w dół w przededniu posiedzenia OPEC
fot. Ibraheem Al Omari / / FORUM

Dzień przed środowym posiedzeniem naftowego kartelu ceny czarnego surowca spadły o ponad 3%. Podobno najważniejsi członkowie OPEC nie są w stanie porozumieć się do co indywidualnych limitów produkcji.

Dwa miesiące temu podczas roboczego posiedzenia w Algierii kraje zrzeszone w OPEC zadeklarowały zamiar ustalenia limitu wydobycia na poziomie 32,5 mln baryłek dziennie (bpd). To ok. 1,3 mln bpd mniej, niż wyniosła faktyczna produkcja w październiku. Problemy pojawiły się, gdy limit dla całego kartelu trzeba było rozdzielić na poszczególne kraje.

Jednakże według nieoficjalnych doniesień porozumienia wciąż nie ma. Na ograniczenie produkcji nie chcą się zgodzić ani powracający na światowy rynek Iran, ani prowadzący wojnę z Państwem Islamskim Irak. W takiej sytuacji na jednostronne ustępstwa musiałaby pójść Arabia Saudyjska – największy polityczny wróg i rywal Teheranu na Bliskim Wschodzie.

Niektórzy eksperci wierzą jednak w to, że porozumienie zostanie zawarte na ostatnią chwilę. Spotkanie przedstawicieli państw OPEC rozpocznie się w Wiedniu w środę o 11:00

Analitycy są jednak podzieleni co do skutków ewentualnego porozumienia lub jego braku. W przeszłości państwa OPEC regularnie przekraczały przyjęte limity wydobycia. Wciąż nie jest też jasne, czy do ograniczenia – lub choćby „zamrożenia” produkcji – dołączy Rosja. Według ekspertów z Macquarie Capital przy braku spadku produkcji w OPEC ceny mogą spaść nawet poniżej 40 dolarów za baryłkę.

Tymczasem o we wtorek o 22:00 europejska ropa Brent taniała o 3,4%, do 47,33 USD za baryłkę. Amerykański surowiec typu Crude kosztował 45,24 USD za baryłkę i był o 3,6% tańszy niż dzień wcześniej.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~pit
Ropa solidarnie w górę na polskich stacjach benzynowych. Waściciele wyżej wymienionych obiecują że powoli kończą im się zapasy paliw kupionych kilka lat temu po 150$ za baryłkę i możemy na święta spodziwać się 1 goszowej obniżki.
~kk
ropa tanieje dolar drozeje stad tak to wyglada na stacjach - niemniej mam wrazenie ze orlet robi jakas ustawke - bo jak ropa taniaa i dolar tez to ceny poprostu nie rosly...
~observer
A wszystkim steruja amerykanie i sie smieja z zakapturzonych szejkow.
~automaniak
Ropa po 20 dolców za baryłkę
Już niedługo jak rynek zapełnić się autami elektrycznymi
Wtedy będzie jazda za friko
He he he
~drit
@automaniak
Wątpliwe że za friko. Bandyci z rządu wprowadzą wysoki
zamiennik akcyzy na prąd do aku i będą się jak zwykle śmiać ostatni, cyt. dosłowny - hua hua hie hie hie.
~Reporter
„Ropa mocno w dół w przededniu posiedzenia OPEC” Wyobraźcie sobie jak jest źle, tak - olbrzymi zapas oraz małe zużycie, że nawet nieustanne „interwencje” nie mogą utrzymać upragnionego poziomu przez banksterów ceny za ropę!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki