REKLAMA

Roczna dopłata do raty i zamrożenie stawki WIBOR. Nowa Lewica pokazała projekt o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych

2022-03-12 12:57
publikacja
2022-03-12 12:57

Nowa Lewica zaprezentowała w sobotę w Łodzi projekt ustawy o dofinansowaniu do oprocentowania kredytów mieszkaniowych, która ma zrekompensować Polakom podwyżki stóp procentowych. Propozycja zakłada m.in. roczną dopłatę do raty kredytu i zamrożenie stawki WIBOR.

Roczna dopłata do raty i zamrożenie stawki WIBOR. Nowa Lewica pokazała projekt o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych
Roczna dopłata do raty i zamrożenie stawki WIBOR. Nowa Lewica pokazała projekt o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Lewica ma pomysł na pomoc osobom w trudnej sytuacji

Dokument i jego założenia na sobotniej konferencji prasowej w Łodzi zaprezentowali łódzcy działacze Nowej Lewicy – rzeczniczka prasowa lokalnych struktur Ismena Lechowska i poseł Tomasz Trela.

Lechowska podkreśliła, że z każdą podwyżką stóp procentowych pogarsza się sytuacja domowych budżetów osób i rodzin, które zaciągnęły kredyt w banku na zakup własnego mieszkania. Obecnie główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 3,5 proc., przy 0,1 proc. w październiku 2021 r. W tym tygodniu wzrosła ona o 75 pkt. bazowych.

Trela wskazał, że w związku z tym osoby, które zaciągnęły kredyt na 300 tys. zł na 25 lat, we wrześniu płaciły ratę w wysokości 1440 zł, a obecnie to już 2070 zł. Dodał, że rynek kredytów hipotecznych tylko w 2021 r. zwiększył się o 65 mld zł.

Pojawiające się w przestrzeni publicznej pomysły zamrożenia stóp procentowych uważam za chybione i szkodliwe - powiedział w trakcie wystąpienia na Forum Bankowym 2022 prezes NBP Adam Glapiński.

"To nie była ostatnia podwyżka stóp procentowych. Szacuje się, że raty kredytów wzrosną o 50-60 proc. Nie może być tak, że całe nasze wynagrodzenia będziemy wydawać na spłatę kredytów. Lewica ma jednak pomysł na to, w jaki sposób pomóc osobom dotkniętych trudną sytuacją" – powiedziała Lechowska.

"Ulga i wytchnienie dla kredytobiorców"

Trela podkreślił, że to propozycja dla mniej zamożnych Polaków, którzy zaciągnęli kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania. Ustawa ma częściowo zrekompensować podwyżki stóp procentowych. Dodał, że projekt został już złożony w Sejmie i zachęcił wszystkie ugrupowania polityczne do pracy nad nim.

"Projekt daje ulgę i wytchnienie kredytobiorcom. Pierwszym aspektem ustawy jest dopłata do kredytu na okres co najmniej 12 miesięcy, która będzie się wahała do 300 do 500 zł w zależności od wysokości raty. Drugi aspekt to zamrożenie wskaźnika WIBOR, na którym są oparte kredyty hipoteczne" – tłumaczył parlamentarzysta.

Poinformował, że szacowany koszt wprowadzenia ustawy w życie wynosi ok. 8 mld zł.

"Dziś tę ustawę trzeba przyjąć, tak jak przyjęliśmy w dwa dni ustawę o pomocy dla uchodźców. Oprócz pomagania uchodźcom, musimy też pomagać naszym obywatelom, bo jest bardzo dużo rodzin, które mają precyzyjnie określony preliminarz miesięcznych wydatków. I dla nich wyższa rata kredytu o 500 zł to wybór, czy kupić dziecku parę butów, czy zapłacić ratę" – zaznaczył Trela.

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (124)

dodaj komentarz
carlito1
To tylko potwierdza że w Polsce nie opłaca się myśleć i oszczędzać....
m00zyk
Ale oszczędzający będą zawsze tradycyjnie robieni w wała...
demeryt_69
Jedno jest pewne - Ismena powinna chodzić w masce ... nawet czarnej :)

shadowman83
Widać, że lewica już się brzytwy chwyta żeby tylko dostać się do sejmu na wyborach. Bardziej durnych pomysłów to nawet od partii rządzącej nie słyszałem. Dopłacić ludziom do kredytów, które brali świadomie.. brak słów. To ja poproszę dopłatę do moich oszczędności, które odkładałem latami a teraz mi inflacja zjada..
tomaszektoma
na Wegrzech sie dalo
to czemu nie u nas?
zosia3005
BEZMYŚLNOŚĆ ma się dobrze i jest nagradzana a rozsądni i myślący ludzie wychodzą jak zwykle na głupków !! No niestety , to wszystko musi skończyć się krachem i ogólną katastrofą finansową - świat polityków i bankierów nie chciał dopuścić do recesji - która jest normalnym elementem cyklu gospodarczego - więc fundują nam wielka katastrofę BEZMYŚLNOŚĆ ma się dobrze i jest nagradzana a rozsądni i myślący ludzie wychodzą jak zwykle na głupków !! No niestety , to wszystko musi skończyć się krachem i ogólną katastrofą finansową - świat polityków i bankierów nie chciał dopuścić do recesji - która jest normalnym elementem cyklu gospodarczego - więc fundują nam wielka katastrofę i załamanie finansów światowych . Pomysły takie jak ten Lewicy czy różne tarcze antyinflacyjne tylko ten proces przyspieszają - bo generują nowe zadłużenie coraz wyżej oprocentowane .
maniek_as
Ze swoich niech dofinansują. Wówczas nie widzę przeciwwskazań.
trolley
Lewica kawiorowa w ciężkich kredytach najwidoczniej hehe. Nie ma już polityków. Są tylko mniej i bardziej lewicowe pasożyty :)
lukaszslask
najpierw franki wywindowaly ceny nieruchomosci,potem programy typu rodzinka na swoim,singiel na bahamach:)itp itd i ani razu nikt nie wpadl na zadna korekte po drodze,albo np rozdawanie miejskich dzialek pod budownictwo jednorodzinne,jak juz jakis program ma wejsc,np pierwsza dzialka po preferencyjnych cenach...Kosciol moglby sie najpierw franki wywindowaly ceny nieruchomosci,potem programy typu rodzinka na swoim,singiel na bahamach:)itp itd i ani razu nikt nie wpadl na zadna korekte po drodze,albo np rozdawanie miejskich dzialek pod budownictwo jednorodzinne,jak juz jakis program ma wejsc,np pierwsza dzialka po preferencyjnych cenach...Kosciol moglby sie tu wykazac i odsprzedac mlody rodzinom,zeby dzieci plodzily i do Kosciola chodzily.....
lukaszslask
skonczcie mieszac w gospodarce,od trzech lat Ludzie myslacy czekaja na jakakolwiek korekte,a Wy znowu chcecie zrobic dobrze Deweloperom i Spekulantom.....
Firmy deweloperskie musza sie przestawic na nizsze marze....producenci materialow budowlanych tez....nie moga materialy drozec w ciagu roku o 100% i wiecej....
bez problemu
skonczcie mieszac w gospodarce,od trzech lat Ludzie myslacy czekaja na jakakolwiek korekte,a Wy znowu chcecie zrobic dobrze Deweloperom i Spekulantom.....
Firmy deweloperskie musza sie przestawic na nizsze marze....producenci materialow budowlanych tez....nie moga materialy drozec w ciagu roku o 100% i wiecej....
bez problemu da sie budowac mieszkania miedzy 4-6 tys w zaleznosci od lokalizacji....i niech sie wszyscy do tego dostosuja,no chyba,ze Panie w żabce,biedr zaczna zarabiac po 10 tys....ale to rozsadzi nasza gospodarke....
zadnych doplat,jak kogos nie stac to sprzedac i isc na mniejsze lub wynajmowac tj reszta,a nie ze jedni oszczedzaja,a drudzy kredyt na wszystko i teraz placz,ze nie ma na raty
a po czesci wina Bankow,bo rozdawaly te kredyty liczac np koszty zycia 600 zl na Osobe,gdzie dzisiaj to nie wystarczy nawet na jedzenie.....

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki