REKLAMA

Reset programu "Mieszkanie Plus" w styczniu

2020-01-13 15:55
publikacja
2020-01-13 15:55

Będzie "nowe otwarcie" programu "Mieszkanie Plus" w styczniu - zapewniła w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

"Będzie >>reset<< >>Mieszkania Plus<< w styczniu (...). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia" - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wkrótce, jak powiedziała szefowa MR, resort zaprezentuje raport dot. rynku mieszkalnictwa w Polsce.

Zaznaczyła, że dotychczasowy program "Mieszkanie Plus" "nie był niewypałem". "Problem związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce realnie istnieje" - przyznała. Podkreśliła, że jeżeli "pulę poszukujących mieszkań określilibyśmy jako 100 proc., to ok. 40 proc. to jest ta populacja, do której skierowany jest program" - oceniła.

Emilewicz mówiła, że "wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie". Przypomniała, że nowelizacja prawa budowlanego zakłada "szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza".

W grudniu minister mówiła PAP, że prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce, po których oczekuje się, że staną się jednym z filarów realizacji tego programu. "Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy" - tłumaczyła.

W grudniu 2019 r. rząd przyjął pakiet zmian w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Mają one ułatwić i przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji oraz sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się np. "konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar".

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
A deweloperzy chętni na rządowe kontrakty, bo dla tego biznesu to doskonały sposób na przejście spowolnienia i pęknięcie bańki, bez hiper zysku ale i bez spektakularnych bankructw.
jasiek2017
Czyli chcą budować slumsy. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kupował mieszkania za gotówkę czy na kredyt jeśli w tej samej klatce czy budynku na zawsze zamieszka patologia.

Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają
Czyli chcą budować slumsy. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kupował mieszkania za gotówkę czy na kredyt jeśli w tej samej klatce czy budynku na zawsze zamieszka patologia.

Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy
antek10
Juz nie mogę sie doczekać aby mnie orżneli nowymi podatkami po to aby rozdać swoim wyborcom.
psokal
Tak na marginesie - czy zdjęcie na górze artykułu ma jakikolwiek związek z Mieszkaniem+ czy to przypadkowa inwestycja deweloperska? Bo to raczej nie jest dobre zobrazowanie programu który przez 4 lata wybudował 900 mieszkań i dla którego wygaszono wszystkie programy typu Mieszkanie Dla Młodych.
grzegorzkubik
Mieszkania plus nie są za darmo. Zdradzę wam pewną tajemnicę. Zajrzyjcie na mieszkania komornicze. Tak tak komornicze. Jest ich sporo w Polsce i są wycenione ceną najniższa i spodziewaną najwyższą. Przykładowo w Krakowie w Nowej Hucie było jakieś mieszkanie w niezłym stanie 37 metrów i cena szła od 68 tys a górna Mieszkania plus nie są za darmo. Zdradzę wam pewną tajemnicę. Zajrzyjcie na mieszkania komornicze. Tak tak komornicze. Jest ich sporo w Polsce i są wycenione ceną najniższa i spodziewaną najwyższą. Przykładowo w Krakowie w Nowej Hucie było jakieś mieszkanie w niezłym stanie 37 metrów i cena szła od 68 tys a górna jaką podali to 109 tys. Zatem najwyższa cena to niecałe 3000 zł za metr. Rzadko na takich aukcjach ceny przekraczają 3000 zł a starsze lokale do lekkiego remontu są często za 2500 zł za metr. Ktoś wyceni te mieszkania. Ktoś fachowo ocenił ile kosztują o podał cenę rynkową. Tak samo będzie z mieszkaniami plus. Będą po cenie rynkowej. Masz 2 możliwości. Wynajem z opcją wykupu lub sam wynajem. Taki zwykły wynajem będzie tańszy niż wynajem normalnej kawalerki lub garsoniery bo mieszkanie 30 metrów wynajmiesz za ok 700 zł. Prawdziwe normalne mieszkania dla normalnych ludzi a nie dla niewolników. TERAZ ZOBACZ CZŁOWIEKU. NAJNIŻSZY ZAROBEK W POLSCE 1920 NETTO. JA JUŻ MAM TROCH ULOKOWANE NA GIEŁDZIE I MOGĘ PRACOWAĆ ZA TAKA KASĘ I ŻYĆ W TAKIM MIESZKANIU BO JA NIE CHCĘ SIĘ PRZEPRACOWYWAĆ. CHCĘ ŻYĆ NORMALNIE.
anty12
Tobie jednak brakuje piatej klepki. Starcza CI 1920 pln ?! To ja sie nie widzie ze tak podniecas sie na socjalism pisowki. To jest smiech na sali. Aaaa i powiem CI Grzesiu, ze juz wszystkie uslugi sa drozsze o 20 % i ludzie stracili trace, wiec normalna sytuaja w ekonomii. Napisz Grzesiu, co Ty sobie kupisz za 1920 zl po oplaceniu Tobie jednak brakuje piatej klepki. Starcza CI 1920 pln ?! To ja sie nie widzie ze tak podniecas sie na socjalism pisowki. To jest smiech na sali. Aaaa i powiem CI Grzesiu, ze juz wszystkie uslugi sa drozsze o 20 % i ludzie stracili trace, wiec normalna sytuaja w ekonomii. Napisz Grzesiu, co Ty sobie kupisz za 1920 zl po oplaceniu rachunkow ?
psokal
Szkoda żeby ktoś tak zdolny jak pani Emilewicz marnował swój czas na Mieszkanie+ ... Same założenia tego programu były od samego początku całkowicie nierealne. Ten program to prywatny kaprys prezesa któremu marzy się że będzie drugim Gierkiem. Czy na prawdę nie ma w PiSie choć jednej normalnej osoby z jajami która Szkoda żeby ktoś tak zdolny jak pani Emilewicz marnował swój czas na Mieszkanie+ ... Same założenia tego programu były od samego początku całkowicie nierealne. Ten program to prywatny kaprys prezesa któremu marzy się że będzie drugim Gierkiem. Czy na prawdę nie ma w PiSie choć jednej normalnej osoby z jajami która powie mu to wprost?
karkses
Doskonale tak teraz wygląda sprawiedliwość społeczna. Część ludzi będzie kupowała mieszkania od developerów zadłużając się na 30 lat, a część z jakiś niewiadomych przyczyn będzie dostawała je za darmo bo np. lubią często wprowadzać się w stan upojenia alkoholowego i mają dużo wolnego czasu nie pracując.Doskonale tak teraz wygląda sprawiedliwość społeczna. Część ludzi będzie kupowała mieszkania od developerów zadłużając się na 30 lat, a część z jakiś niewiadomych przyczyn będzie dostawała je za darmo bo np. lubią często wprowadzać się w stan upojenia alkoholowego i mają dużo wolnego czasu nie pracując. Taka sytuacja np. z Poznania gdzie w jednej kamienicy w centrum miasta mieszka sobie Pani która kupiła mieszkanie zadłużając się, a obok identyczne mieszkanie otrzymała Pani która żyje z tego, że żyje i rzeczone mieszkanie otrzymała od miasta. Oczywiście nie na własność ale i tak jej nikt stamtąd nigdy nie wyrzuci, a jako że mieszkanie nie jest jej to też go za specjalnie nie szanuje, podobnie jak klatki urządzając regularnie sobie libacje. Bawi mnie też, że po tylu latach ktoś wpadł na to żeby przedsiębiorstwa komunalne płaciły kary za przekroczenie terminów. No naprawdę cóż za wspaniałe odkrycie.
kozey
Jaki limit PLN/m2? Hehe no tak...
anty12
Hahahha, jestescie posmiewiskiem :D Sleciliscie ponad 600 mieszkan z dykty i dumnie oglaszacie kontynuacje programu mieszaknie z dykty. To wina Tuska, ze jestescie nieudacznikami ?

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki