REKLAMA
PILNE

Repolonizacja wódki. Maspex przejmuje producenta Żubrówki i Soplicy

Michał Żuławiński2021-11-02 11:26analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-02 11:26
Repolonizacja wódki. Maspex przejmuje producenta Żubrówki i Soplicy
Repolonizacja wódki. Maspex przejmuje producenta Żubrówki i Soplicy
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

Grupa Maspex podpisała warunkową umowę z Roust Corporation na zakup jej spółki zależnej CEDC. Znane marki wódki znów mają być produkowane przez polskie przedsiębiorstwo.

- W wyniku planowanej transakcji Maspex stanie się liderem rynku wódki w Polsce i powiększy swoje portfolio o kolejne kultowe polskie marki – Żubrówkę, Soplicę, Absolwent oraz Bols. Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. To już 20 przejęcie firmy, w tym 9 w Polsce. Warunkiem wejścia w życie umowy jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - czytamy w komunikacie Maspeksu.

CEDC to obecnie lider na polskim rynku wódki, posiadający 47 proc. ilościowego udziału. Firma jest także największym importerem zagranicznych alkoholi do Polski. Poza produkcją Żubrówki, Soplicy, Absolwenta i Bolsa, CEDC dystrybuuje także wina (Carlo Rossi, Barefoot i Gancia) oraz alkohole kolorowe (Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol, czy Remy Martin). W 2020 r. spółka uzyskała obrót ze sprzedaży na poziomie 5,7 mld zł. Niespełna 10 proc. sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów.

- Długo czekaliśmy na taki projekt. Mocno wierzyliśmy, że kiedyś uda nam się zrealizować przejęcie, które w sposób skokowy zwiększy skalę naszego biznesu – podwoi nasze obroty. Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy nasze portfolio o kolejne kultowe polskie marki w tym Żubrówkę – legendarną polską wódkę, znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa – pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach to kolejne atrybuty transakcji. To już nasza 20 akwizycja – piękne zwieńczenie 30 lat historii Maspeksu - powiedział Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i prezes Grupy Maspex.

CEDC prawa do produkcji Żubrówki nabył w 2005 r., gdy przejął od Skarbu Państwa kontrolny pakiet akcji Polmosu Białystok. CEDC to nazwa znana także inwestorom giełdowym - do 2013 r. spółka była notowana na GPW. Decyzja Sądu Upadłościowego Dystryktu Delaware sprawiła jednak, że wszystkie istniejące akcje CEDC, które zostały wcześniej zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zostały anulowane. Fakt ten wywoływał i po latach wywołuje nadal kontrowersje wśród inwestorów - wystarczy zajrzeć na forum poświęcone spółce. Następnie CEDC trafił pod skrzydła holdingu Russian Standard, na czele którego stał Roustam Tariko. 4 lata później w kłopotach znalazł się także nowy właściciel, o czym pisaliśmy w artykule "Właściciel Żubrówki znów w tarapatach".

- Dzisiejsze CEDC jest wynikiem ciężkiej pracy przez ostatnie 7 lat i niezwykle udanej rewitalizacji biznesu CEDC. Przejmując firmę w 2013 roku startowaliśmy z pozycji nr 2 (22,7% udziału ilościowego w rynku), aby do 2021 roku podwoić nasz udział (47%) i osiągnąć pozycję niekwestionowanego lidera w Polsce. Po tych 7 latach, w których z sukcesem istotnie zwiększyliśmy wartość Spółki, Roust Corporation zgodziła się przyjąć ofertę na sprzedaż CEDC inwestorowi strategicznemu, firmie Maspex - dodał Roustam Tariko, główny akcjonariusz i prezes CEDC.

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Dzięki współpracy Finax z portalem Bankier.pl przygotowaliśmy promocję dla czytelników. Każdy czytelnik może otrzymać dwie zniżki:

  1. Zniżkę polegającą na darmowym zarządzaniu kwotą 1000 EUR przez rok.
  2. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.

Aby skorzystać z promocji (zniżek), w okresie od 25 października do 7 listopada (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 100 zł).

W informacji prasowej Maspeksu czytamy, że w 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła ponad 39 mld zł, z czego sprzedaż wódki odpowiadała za 34 proc. rynku i miała wartość powyżej 13 mld zł.

Grupa Maspex z siedzibą w Wadowicach jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce. W portfolio firmy znajdują się m.in. takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz.

Maspex to też jedna z największych polskich firm prywatnych, która wciąż nie zadebiutowała na GPW (choć od lat chciałoby tego wielu inwestorów). W 2018 r. prezes Krzysztof Pawiński stwierdził, że „Giełda jest miejscem, gdzie Maspex na pewno zaparkuje i trwają systematyczne prace nad przygotowaniem struktury spółki pod ewentualne upublicznienie spółki”. Jako horyzont, Pawiński wyznaczył wówczas okres „5 lat plus”.

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
pstrzezek
Czytałem gdzieś że cena wódki nie rośnie. Ona wstaje z kolan!! :) Podobnie jak benzyna energia i wszystko inne. Gonimy zachód w cenach. W zarobkach jeszcze długo nie.
jas2
Akurat w zarobkach gonimy zachód szybciej niż w cenach.
jangcy
I dobrze. Od kiedy Soplica zaczęła zarabiać dla Rosjan przestałem ją kupować. Teraz będę z czystym sumieniem mógł wrócić.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Stachu, tu też wklejasz ten SPAM ??

antek10
i znalazła sie praca dla pisiej rodziny . Każdy z nich chce być dyrektorem.
300_pala odpowiada przemek_opinia
Prezesa już mają…

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki