REKLAMA
PIT 2023

SESJA NA GPWRemis ze wskazaniem na WIG20. Wzrosty biotechnologii i polityka na spółkach Skarbu Państwa

Michał Kubicki2023-12-04 17:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-04 17:50

Konsolidacja na WIG20 i dalszy marsz w górę średnich i małych spółek to najogólniejszy obraz poniedziałkowej sesji na GPW. W szczegółach rzucało się w oczy ożywienie na akcjach spółek biotechnologicznych. Sporo działo się kontekście CD Projektu, wobec którego pojawiła się aktualizacja rekomendacji, a fundusz zmniejszył pozycję krótką. Znów echem pobrzmiewały słowa polityków o spółkach Skarbu Państwa. 

Remis ze wskazaniem na WIG20. Wzrosty biotechnologii i polityka na spółkach Skarbu Państwa
Remis ze wskazaniem na WIG20. Wzrosty biotechnologii i polityka na spółkach Skarbu Państwa
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

WIG20 spadł o 0,22 proc. WIG był wyżej o 0,03 proc. Z kolei mWIG40 zyskał 0,76 proc., a sWIG80 był o 0,61 proc. wyżej. Obroty wyniosły 879 mln zł, z czego 680 mln dotyczyło WIG20.

W tym tygodniu głównym punktem uwagi inwestorów będą piątkowe dane z rynku pracy w USA. Raport NFP może być kluczowym wydarzaniem ustawiającym narrację rynków w najbliższym czasie. Twarde dane z gospodarki mogą mieć większy wpływ na decyzję inwestorów, którzy nie reagują już na werbalną komunikację szefa Fedu Jerome’a Powella, o której więcej w artykule „Powell mówi, a rynek się śmieje”.

W myśl powiedzenia, że koszula bliższa ciału, należy przypomnieć, że w piątek późnym wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej został potwierdzony przez agencję S&P na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Na rynkach obserwowane było pogorszenie nastrojów co do akcji, częściowo tłumaczone wznowieniem operacji Izraela w Strefie Gazy oraz informacji o nieudanym ataku dronów na znajdujący się na Morzu Czerwonym amerykański niszczyciel. Umacniał się dolar, co - jak zazwyczaj - nie było łaskawe dla kursów akcji największych polskich spółek. WIG20 słabszy szeroki sentyment przeczekał w konsolidacji pod szczytem hossy przy obniżonych obrotach. Więcej do powiedzenia miały średnie i małe spółki, których indeksy są już o kilka procent od historycznych szczytów. Odpowiednio ok. 3 proc. oraz 1 proc.

Najwięcej w WIG20 oddały ceny akcji CD Projektu (-3,87 proc.), wobec którego analitycy Jefferies obniżyli rekomendację do "poniżej rynku" z "kupuj".  Do zakupów inwestorów nie przekonała aktualizacja rejestru krótkich sprzedaży KNF, według której Marshall Wace zmniejszył pozycję na CD Projekcie z 0,91 proc. do 0,88 proc. akcji netto. Jednoczenie zszedł poniżej progi na akcjach Grupy Kęty (0,13 proc.).

Wyraźnie gorzej radziły sobie największe spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, co wiązano z wywiadem Pauliny Henning-Kloski, typowanej na minister klimatu, która w wywiadzie dla Polsatu powiedziała, że te spółki powinny dostarczać rozwiązania i służyć obywatelom, a wypracowany zysk przeznaczać na ważne cele społeczne.

Do CD Projektu i spółek Skarbu Państwa dołączyły jeszcze Allegro i mBank. W sumie WIG20 podzielił się po równo na 10 spółek ze wzrostami kursów i 10 ze spadkami. Do góry poszły przede wszystkim notowania Cyfrowego Polsatu (3,68 proc.) i Pepco (3,01 proc.), a więc firm, które jeszcze niedawno były notowane na swoich historycznych minimach.

Na szerokim rynku uwagę zwracała przede wszystkim branża biotechnologiczna, która od dłuższego czasy była jednym z outsiderów na GPW i nie uczestniczyły w fali wzrostów, jaka od kilku miesięcy przetacza się przez polski parkiet.  Bez nowej informacji o wielkiej umowie partnerigowej, która mogłaby by służyć za „trigger” wzrostów czy przełomie w badaniach, sentyment poprawił się na spore ilości spółek. Być może uwagę inwestorów zwrócił upubliczniony w poniedziałek raport z klikoma rekomendacjami dla spółek z sektora wydany przez mBank 28 listopada.

Od jakiegoś czasu wzrosty notuje Mabion (5,21 proc.), dołoączyła też Celon Pharma (3,1 proc.), ale także Captor (3,7 proc.), Medinice (5,3 proc.), Molecure (7,92 proc.), Urstete (8,43 proc.) czy Pure Biologics (8,61 proc.), o którego akcjach przy okazji warto wspomnieć jako składowych portfela Sławomira Mentzena z Konfederacji.

Najwięcej z szerokiego rynku wzrósł kurs akcji Warimpexu (29,31 proc.), po nowej rekomendacji w raporcie od East Value Research, zamówionym przez spółkę.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
didier93
Witam Pana/Pani


Jestem indywidualnym ekspertem finansowym, który jest w stanie udzielić Ci szybkiej pożyczki w wysokości od 2 000 do 8 000 000 EUR ze stopą procentową 1% na warunkach, które ułatwią Ci życie.

Jeśli więc jesteś w potrzebie, nie wahaj się z nami skontaktować poprzez e-mail:

E-mail: didierdf93@gmail.
Witam Pana/Pani


Jestem indywidualnym ekspertem finansowym, który jest w stanie udzielić Ci szybkiej pożyczki w wysokości od 2 000 do 8 000 000 EUR ze stopą procentową 1% na warunkach, które ułatwią Ci życie.

Jeśli więc jesteś w potrzebie, nie wahaj się z nami skontaktować poprzez e-mail:

E-mail: didierdf93@gmail.com

E-mail: didierdf93@gmail.com
simonsoft8
Jarząbek pokazała podbijacz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki