REKLAMA
WEBINAR

Rekordowo tanie truskawki. Plantatorzy w popłochu

Katarzyna Wiązowska2023-05-30 11:28redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-30 11:28

W tym roku ceny truskawek pozytywnie zaskoczyły. Są niższe nawet od tych ubiegłorocznych. W dodatku ich cena może jeszcze spaść. Zapowiada się, że będzie to rekordowo tani sezon. Niestety nie są to dobre wiadomości dla plantatorów.

Rekordowo tanie truskawki. Plantatorzy w popłochu
Rekordowo tanie truskawki. Plantatorzy w popłochu
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

W ciągu ostatnich dni truskawki wyraźnie potaniały. Jak podała Gazeta.pl, jeszcze dwa tygodnie temu w podwarszawskich Broniszach ceny tego owocu wahały się między 16 a 25 zł za kilogram. Tymczasem obecnie owoce te kosztują od 6 do 8 zł za kilogram. W dodatku delikatnie obite truskawki na przetwory można kupić już za 2,99 zł.

Według cytowanego przez portal byłego ministra rolnictwa Janusza Piechocińskiego ceny doszyły do "porażająco niskiego poziomu", gdyż na Targowisku w Nowym Przybojewie spadły one do 12 zł za łubiankę.

Zagraniczne truskawki konkurują z polskimi

Według Gazeta.pl w maju średnio za truskawki płacimy 23,4 zł za kilogram. To mniej niż w zeszłym roku, gdy kosztowały 25,3 zł/kg. Jednak więcej niż we wcześniejszych latach. Na cenę tych owoców wpływa przede wszystkim ich podaż na rynku, która stale rośnie.W dodatku plantatorzy muszą konkurować jeszcze z bardzo niską ceną truskawek przywożonych z Maroka, Hiszpanii czy Ukrainy.

Aktualnie w Polsce można kupić truskawki uprawiane w szklarniach, choć w pierwszych dniach czerwca na lokalnych i hurtowych rynkach pojawią się truskawki uprawiane na polu. Wiele wskazuje na to, że przełoży się to na dalszą obniżkę cen tych owoców.  

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Plantatorzy żyją w strachu

Z takiej sytuacji nie cieszą się rolnicy. Cytowany przez Onet, Adrian Woźniak, właściciel gospodarstwa rolnego w okolicach Kutna, powiedział, że "plantatorzy żyją w strachu, jak skończy się ten sezon". Według niego truskawek jest na rynku tak dużo, że ich cena spada. W dodatku ludzie też kupują coraz mniej, bo mają mniej pieniędzy w portfelach.

Obecnie truskawki są sprzedawane głównie na targowiskach, do dużych sklepów czy klientów indywidualnych, natomiast wkrótce powinna ruszyć sprzedaż do przetwórni owocowych. Plantatorzy obawiają się jednak, że stoiska przepełnione owocami nie będą w stanie przyjąć kolejnych truskawek, co sprawi, że na koniec sezonu mogą zostać z dużą ilością owoców i trzeba będzie je sprzedawać prawie za darmo.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Trzeba było posiać zboże - do zboża są dopłaty, albo nasadzić ziemniaków - one nie stanieją, bo nie uprawia się ich na ukrainie :) Tak tak chłopki roztropki zakosztujcie teraz i wy pisiego raju na który tak chętnie głosowaliśta w wyborach powtarzam wam już od roku wolacy że

ZOSTALISCIE ZDRADZENI O ŚWICIE! 24.02.2022
niederfurzdorf
Oj, Kaczor z Obajtkiem znowu mieszają. Tym razem obniżyli ceny.
fifik
Już tak raz było potem przyjeżdżali ze Słowacji kupować u nas i cena szybko poszła w górę więc wolny rynek zweryfikuje a po za tym dziwna nagonka w mediach na temat truskawek malin jeszcze nie urosły a już wróżą
zgadujzgadula
Dobre sa nasze Polskie truskaweczki...
jkl777
Taa... dobre... zamiast kwasku cytrynowego.
emerytpl
Jeżeli w Hiszpanii 1 kg truskawek kosztuje 1,30€ i im się opłaca. To dlaczego w Polsce ma kosztować więcej niż 6zł.
no_comment
Bo u nas jest taka mentalność, że ma się z sezonu wyżyć cały rok. To samo nad morzem - gorf będzie niedługo 50 zł kosztował bo w 2 miechy chcą zarobić na kolejne 10. Z reszą górnikom i rolnikom nigdy mało - przyzwyczaili się, że wszyscy mają ich dotować.
erj007
Jako konsument jestem zadowolony. Co mnie obchodzi plantator, liczę się ją jako konsument. Ja nie chce płacić drogo albo dopłacać w podatkach by dotować nierentowne działalności.
grzegorzkubik
Jest git. Posiałem poziomki na balkonie i niebawem będę miał.
dziadekjarek
Hodować poziomki na balkonie w Gliwicach....

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki