REKLAMA

Rekordowe rezerwy walutowe Polski

2021-03-08 08:00
publikacja
2021-03-08 08:00
Rekordowe rezerwy walutowe Polski
Rekordowe rezerwy walutowe Polski
fot. NBP / / Flickr

Rezerwy walutowe Polski nie przestają rosnąć. Na koniec lutego NBP dysponował aktywami rezerwowymi o wartości przeszło 160 mld dol. To najwięcej w historii.

Na koniec lutego polski bank centralny zgromadził aktywa rezerwowe o wartości 163,4 mld dol., o 6,1 mld dol. więcej niż miesiąc wcześniej. Zdecydowaną większość stanowiły rezerwy walutowe, które wzrosły w ciągu miesiąca o blisko 7 mld dol., do 148,6 mld dol. Ich poziom również był najwyższy w historii. Spadła za to wycena złota zgromadzonego przez polski bank centralny - na koniec grudnia było ono warte 13 mld dol. Ponadto, do aktywów rezerwowych należą także SDR-y i transza rozrachunkowa w MFW, wynoszące łącznie blisko 2 mld dol.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych NBP

Na rekordowe poziomy wspięły się także rezerwy wyceniane w euro - po wzroście o niemal 5 mld sięgnęły 134,7 mld euro. Podobnie było z wyceną w złotych – wartość aktywów rezerwowych przekroczyła 600 mld zł.

Wzrostowi rezerw walutowych sprzyja utrzymującą się nadwyżka w handlu zagranicznym - towarowym oraz usługowym. W 2020 r. Polska odnotowała rekordowe 18,4 mld euro nadwyżki na rachunku bieżącym - wynika z szacunków NBP. Jak wskazują analitycy Banku Pekao, stanowiło to aż 3,5 proc. PKB. Ponadto, do Polski nadal płyną potężne środki z Unii Europejskiej, które władze wymieniają w banku centralnym na polskie złote. Natomiast w grudniu NBP interweniował bezpośrednio na rynku - czyli skupował dewizy w zamian za PLN - w celu osłabienia polskiej waluty.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70%) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - pisze NBP.

Z danych NBP wynika, że w 2019 r. w polskich rezerwach walutowych dominowały aktywa dolarowe - stanowiły 51 proc. Na dalszych miejscach znalazły się euro (20 proc.), funt (12 proc.), dolar australijski (8 proc.), korony norweskie (6 proc.) i dolary nowozelandzkie (3 proc.).

Aktywa rezerwowe wzmacniają wiarygodność finansową państwa, obniżają koszty zaciągania nowych długów i ograniczają ryzyko gwałtownego odpływu kapitału. W razie pojawienia się zagrożenia dla własnej waluty, władze mogą wysłać w bój "armię walutową" i próbować powstrzymać spadek wartości krajowego środka płatniczego. Jednak przykłady ostatnich lat (Chiny, Rosja czy wcześniej Wielka Brytania) pokazują, że w takich warunkach tego typu oddziały są raczej nieskuteczne (lepsze są jednostki specjalne), a służą raczej wczesnemu odstraszaniu potencjalnych agresorów.

MKa

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
adrian76
160 mld USD to FED w jeden weekend drukuje. Nie wiem skąd zachwyt, że wymieniamy towary za inflację. Jakbyśmy zwiększyli rezerwy złota o kolejne 200 ton, to rozumiem. No, jakbyśmy jeszcze skupili 100 mln uncji srebra z rynku - to bym powiedział, że wreszcie ktoś poszedł po różnym do głowy. A tak?!
ssmentek
"Jednak przykłady ostatnich lat (...) pokazują, że w takich warunkach tego typu oddziały są raczej nieskuteczne"

To się pojawia w tekstach bankier.pl raz przy każdym tekście w tym temacie. Zawsze brakuje autora i argumentów. NBP może wydrukować dowolną ilość złotego, tym samym osłabiać go bez limitu.
"Jednak przykłady ostatnich lat (...) pokazują, że w takich warunkach tego typu oddziały są raczej nieskuteczne"

To się pojawia w tekstach bankier.pl raz przy każdym tekście w tym temacie. Zawsze brakuje autora i argumentów. NBP może wydrukować dowolną ilość złotego, tym samym osłabiać go bez limitu. Więc dlaczego miało by to być "nieskuteczne"?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Banki to banki żyją w swoim zachłannym na mamonę bez względu na wszystko świecie.
remo87
Wyobraź sobie, że większość ludzi żyje czymś więcej niż tylko urojoną pandemią
remo87 odpowiada (usunięty)
Ta choroba jest tak straszna, że aż musiano zmienić definicję pandemii, bo się w starą nie łapała :-)
Dajcie sobie już spokój z tą psychozą strachu, bo to już jest nie tylko groteskowe, ale staje się szkodliwe!
sel
Rekordowe ceny prądu, paliw ,gazu itd przy najniższej cenie surowców od 1945roku .Ropa 3 razy tańsza niż za PO, a paliwa na stacjach nawet droższe, gdyby nie degręgokada, kolesiostwo
z beznadziejnym zarządzaniem i szemrane inwestycje
zyski byłyby kilka razy wyższe .To samo prąd najdroższy w Europie , gaz najdroższy
Rekordowe ceny prądu, paliw ,gazu itd przy najniższej cenie surowców od 1945roku .Ropa 3 razy tańsza niż za PO, a paliwa na stacjach nawet droższe, gdyby nie degręgokada, kolesiostwo
z beznadziejnym zarządzaniem i szemrane inwestycje
zyski byłyby kilka razy wyższe .To samo prąd najdroższy w Europie , gaz najdroższy w Europie , woda śmieci itd..a do tego praktycznie całkowicie zatrzymane inwestycje drogowe i kolejowe..
andrew_
A do tego kot szczeka a pies miauczy...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki