REKLAMA
WEBINAR

Rekordowa strata szwajcarskiego banku centralnego

2023-01-10 10:00
publikacja
2023-01-10 10:00

W minionym roku Szwajcarski Bank Narodowy zanotował największą stratę w swojej przeszło stuletniej historii. Fatalny wynik jest efektem spadku cen akcji i obligacji, w które zainwestowali Helweci, a także umocnienia franka.

Rekordowa strata szwajcarskiego banku centralnego
Rekordowa strata szwajcarskiego banku centralnego
fot. Pascal Lauener / / FORUM

Aż 132 mld franków wyniosła strata banku centralnego Szwajcarii w 2022 r. - wynika ze wstępnych szacunków. To najbardziej ujemy wynik w sięgającej 1907 r. historii banku. Poprzedni rekord to raptem 23 mld franków pod kreską w 2015 r. W 2021 r. SNB zanotował 25 mld franków zysku.

Warto przy tym pamiętać, że mowa o wyniku księgowym - zeszłoroczna strata w większości pozostaje niezrealizowana, lecz widoczna "tylko" w bilansie. Szwajcarski Bank Narodowy nie zamknął bowiem pozycji na zniżkujących inwestycjach. Strata banku centralnego jest także zupełnie czymś innym niż strata zwykłej firmy czy nawet banku komercyjnego. SNB jest emitentem franka szwajcarskiego, nie doskwierają mu więc problemy z płynnością czy kapitałami ani nie grozi bankructwo.

Wynik jest przede wszystkim efektem spadku cen akcji i obligacji, w które zainwestowali Helweci, a także umocnienia szwajcarskiej waluty. W pierwszych 9 miesiącach roku na papierach dłużnych SNB zanotował stratę w wysokości przeszło 70 mld CHF, natomiast na udziałowych - blisko 55 mld CHF. Aprecjacja franka przełożyła się na prawie 25 mld CHF strat. Z kolei dywidendy i odsetki zasiliły SNB kwotą w wysokości 8,5 mld CHF. Łączny wynik wyniósł -142 mld CHF, zatem w samym ostatnim kwartale roku SNB zanotował zysk w wysokości ok. 10 mld CHF.

Szczegóły za cały miniony rok poznamy 6 marca. Na razie SNB poinformował, że na aktywach denominowanych w walutach obcych odnotował stratę rzędu 131 mld CHF, a na frankowych - miliarda CHF. Z kolei rezerwy złota zyskały na wartości 0,4 mld CHF.

Wynik nie ma większego wpływu na działanie samego SNB, ale negatywnie odczują go władze federalne oraz kantonów, do których - dopiero po raz drugi w historii - nie trafi dodatkowy zastrzyk środków z banku centralnego.

Według stanu na koniec listopada w posiadaniu banku centralnego Szwajcarii były aktywa o wartości niespełna 860 mld franków szwajcarskich. Ponad 90 proc. stanowiły rezerwy walutowe, Helweci zgromadzili również m.in. 1040 ton złota wycenianego na ponad 55 mld franków. Na koniec III kwartału aż 25 proc. rezerw walutowych stanowiły akcje. W portfelu SNB znajdowały się m.in. walory globalnych gigantów technologicznych - Apple'a, Microsoftu, Amazona, Alphabetu czy Tesli.

W czerwcu Szwajcarski Bank Narodowy podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 7 lat, zaskakując inwestorów ruchem o 50 pb. w górę, we wrześniu zdecydował się na podwyżkę o kolejne 75 pb., a w grudniu dorzucił kolejną "pięćdziesiątkę". To odpowiedź Helwetów na przyspieszający wzrost cen - Szwajcaria jest co prawda jednym z ostatnich na świecie bastionów niskiej inflacji, ale i tam dynamicznie wzrosła, po raz pierwszy od blisko 30 lat dobijając do 3,5 proc. Od sierpnia dynamika cen jednak znów zwalnia i w grudniu sięgała 2,8 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
men24a
Oj dopuścić do takiego skarbca zjednoczoną prawicę, od razu wiek emerytalny dla wszystkich obniżyli by do 35 lat i zlikwidowali bezrobocie. A ZUS by z 5 tys wynosi a masło 35 zł
zoomek
Wszystko wirtual. Liczy się to co jest fizycznie. Kruszce, budynki, fabryki, itd.
Tryumf banksterki to zmuszenie ludzi najpierw do szanowania papieru a teraz zapisu na dyskach.
To dlatego mogą być tymi półbogami.
Klik i już są miliardy na wykup realnych dóbr, całych rynków wraz z pracownikami i konsumentami.
To jest wręcz
Wszystko wirtual. Liczy się to co jest fizycznie. Kruszce, budynki, fabryki, itd.
Tryumf banksterki to zmuszenie ludzi najpierw do szanowania papieru a teraz zapisu na dyskach.
To dlatego mogą być tymi półbogami.
Klik i już są miliardy na wykup realnych dóbr, całych rynków wraz z pracownikami i konsumentami.
To jest wręcz szokujące jak sobie to uświadomisz.
Jakby paręset lat temu ktoś przedstawiał taką wizję to nikt by nie chciał w to wierzyć i nie chodzi mi o technologię tylko że całkowity wuirtual którym jest już nawet papier z drukarki może kupować wysiłek ludzki na całym globie.
jaszczura
zmień płytę, ile można naganiać na te złote ruble - to dopiero virtual!
aszkenazyjski
Ciagle ci Zymianie, Szydzi, knujacy w pokoju nr 306. Zoomek rob cos.
jaroslaw_kaczynski
A u nas zyski Szanowni Państwo. O to chodzi w posiadaniu własnej waluty. Możemy też pozostawać konkurencyjni na tle zachodu.
arzab
A tę konkurencyjność zapewnią jak zawsze Wasze niskie płace !
sterl
A mogli kupić prawdziwe złoto jak zwykle zamiast śmieci, chyba mieli zakaz?.
simonsoft8
perspektywa jest dobra ale straty coraz większe, gdyby tylko NBP mógł pokazywać dochody, byłby jak min. Soboń dzisiaj z bzdurami na czele
jas2
NBP będzie miał dochód za 2022 rok.
simonsoft8 odpowiada jas2
jak sobie dopiszą ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki