Regionalna pensja minimalna. Nowy pomysł rzecznika małych i średnich przedsiębiorców

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców chce wprowadzić regionalną pensję minimalną. W ten sposób zamierza ulżyć przedsiębiorcom, którym zapowiedź skokowej podwyżki najniższych płac się nie podoba – podaje wtorkowy "Fakt".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Gazeta przypomina, że "w przyszłym roku najniższa pensja wzrośnie do 2600 zł brutto, od 2021 r. ma wynosić 3000 zł, a w 2024 r. – aż 4000 zł. Tak brzmiała obietnica Mateusza Morawieckiego". Dziennik dodaje, że "jeśli jednak pomysł rzecznika małych i średnich przedsiębiorców wejdzie w życie, w biedniejszych województwach pensja minimalna będzie niższa od tej zapowiadanej przez premiera".

"Najniższa pensja od stycznia wyniesie ok. 1800 zł na rękę. Za takie pieniądze w Warszawie trudno znaleźć pracownika. Z kolei w mniejszych miastach pensja minimalna mogłaby być niższa" – powiedział "Faktowi" rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowski.

Jak pisze "Fakt" zdaniem Abramowicza "w przyszłym roku minimalna pensja w Warszawie mogłaby wzrosnąć do 2800 zł brutto, ale już np. w woj. podlaskim do 2400 zł, więc mniej niż ustalona już przez rząd +ogólnopolska+ pensja minimalna, czyli 2600 zł."

"Wysokość pensji regionalnej ustalałby rząd na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego. Ucierpiałyby na tym więc biedniejsze regiony, gdzie już dziś Polacy często mało zarabiają" – podaje dziennik.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 matpoz1

Pomysł dobry, niestety nie do zrealizowania, bo związki i im podobni wyskoczą z argumentami - że wszyscy mają równe żołądki itp.

! Odpowiedz
2 8 fred_

Mamy juz cos takiego w Europie. Istnieje Europa A, B oraz C.
Cala Polska kwalifikuje sie do Eupy C oczywiscie. Do B nam daleko.

! Odpowiedz
12 9 silvio_gesell

To jest ciekawy pomysł, trzeba by uzależnić wysokość płacy minimalnej od cen nieruchomości.

! Odpowiedz
8 17 iwonka50

W ten sposób będzie utrwalone zróżnicowanie pomiędzy regionami. To ja jeszcze proponuje dekret o niższych cenach w marketach w lubelskim i świętokrzyskim. Nie wiem dlaczego ciągle jako przykład najbiedniejszego przytacza się podlaskie mimo, że to nieprawda.

! Odpowiedz
8 6 edeczek

Pani Iwonko, Białystok to ładne miasto, ale pora wyjść już z klimatu prl, który u Was dalej panuje. Pani pojedzie do Gdańska, Lublina, Krakowa to zobaczy co to jest nowoczesne miasto. A propos marketów czy sklepów lss, na podlasiu to jeszcze koszyki pamiętają lata 90., a spora część klienteli to goście zza wschodniej granicy
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 fred_ odpowiada edeczek

Gdansk to nowoczesne miasto? Nie przesadzaj.

! Odpowiedz
8 27 pedrosss

No to już jest lepsze rozwiązanie niż 4000+ PLN dla wszystkich i tak naprawdę podnosząc minimalne wynagrodzenie do 4000 + PLN najbardziej ucierpiałyby ......biedne regiony gdzie ludzie może chcieliby pracować za niższą stawkę ale pracodawca nie może ich zatrudnić bo ustawa go blokuje. Tak się dzieje gdy państwo próbuje "pomóc" :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 19 pluto85md

Jest wrecz odwrotnie. Jednak pensja minimalna w calym kraju od lat wysysa wykwalifikowana kadre do duzych miast. Wynika to z faktu, ze mniejsze firmy na peryferiach nie sa w stanie roznicowac zarobkow przy wyzszej pensji minimalnej. W Podkarpackim juz dzis ponad 40% pracownikow pracuje za minimalna. Z prognoz wynika, ze w 2023 przy 4000 minimalnej, bedzie to az 65% pracownikow, a to oznacza ze minimalna dostanie i sprzetaczka po podstawowce i dobry technik po geodezji, czy poczatkujacy inzynier na stanowisku specjalisty w dziale technologii (przepraszam za stereotypowe uproszczenie), a to sprawi ze inzynier wyjedzie natychmiast, a np. technik troche sie pofrustruje i uzna ze nie warto sie starac, bo kolega ktory olewa prace i tak zarabia tyle samo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 muhh5

Ciekawa koncepcja. Zapewne spowodowało by to skokowy wzrost liczby mieszkańców dużych miast. Natomiast małe miasta, gdzie była by niska minimalna, borykały by się z ogromnym brakiem pracowników. Ciekawy pomysł, dobrze, że kombinują "outside of the box"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.