REKLAMA

Reforma OFE. Rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

2021-03-02 13:01, akt.2021-03-02 15:37
publikacja
2021-03-02 13:01
aktualizacja
2021-03-02 15:37
fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Rada Ministrów przyjęła projekt ws. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - podał we wtorek CIR. Zgodnie z nim, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Autorem projektu jest resort finansów, funduszy i polityki regionalnej.

CIR wyjaśniło, że po zmianie przepisów obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany. "OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS" - wskazano.

Środki na IKE

Zdaniem CIR proponowane rozwiązanie "daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu".

Według strony rządowej, dzięki zmianom, wzrosną oszczędności emerytalne Polaków - poprzez upowszechnienie IKE oraz odbudowane zostanie zaufanie do systemu emerytalnego. "Chodzi o jasne oddzielenie systemu dobrowolnego i prywatnego oraz powszechnego i obowiązkowego" - podkreślono.

CIR zwróciło uwagę, że pieniądze w OFE były publiczne, natomiast w IKE będą one prywatne. Poinformowano, że obecnie w OFE jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE. Każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania. "Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności, czy dostarczania dokumentów przez oszczędzających" - poinformowano.

CIR dodało, że pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone – w przeciwieństwie do środków w ZUS.

Środki w ZUS + opłata przekształceniowa

"W przypadku gdy członek OFE skorzysta z prawa do złożenia deklaracji o przeniesieniu jego pieniędzy do ZUS, wówczas środki te zostaną w całości zapisane na koncie ubezpieczonego prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - wyjaśniono.

Zgodnie z przyjętym projektem, wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna - jak zaznaczono - od jakiegokolwiek podatku.

"Ze względu na to, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc. – aby zachować równowagę – ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE" - dodano.

Projekt przewiduje, że opłata przekształceniowa zostanie rozłożona na dwie raty, obie płatne w 2022 r. Jej płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.

"Dzięki opłacie zapewnione zostanie równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS" - zaznaczono w komunikacie.

Likwidacja suwaka

CIR dodało, że w ramach IKE, środki pochodzące z OFE będą wyodrębnione i będą mogły zostać wycofane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Aby zapewnić bezpieczeństwo tych środków, w funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną.

Strona rządowa zwróciła uwagę, że jednym z głównych założeń reformy emerytalnej jest także likwidacja tzw. suwaka, który obecnie pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE. 10 lat przed emeryturą zaczynają one być stopniowo przekazywane do ZUS.

"Po zmianie, stworzone zostaną podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności emerytalnych, a przy tym zatrzymany zostanie szkodliwy odpływ kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych. Mechanizm +suwaka+ zabiera bowiem z GPW kapitał, który mógłby służyć rozwojowi polskiej gospodarki" - przekonuje CIR.

Borys: To pozwoli uporządkować system emerytalny

Przekształcenie OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS pozwoli na uporządkowanie systemu emerytalnego - ocenił we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do projektu ustawy przyjętego przez rząd.

"Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do @zus_pl. Pozwoli to na uporządkowanie systemu emerytalnego w oparciu o 3 rozwiązania: emerytura dożywotnia z ZUS, prywatne środki z systemu pracowniczego (PPK, PPE) i indywidualnego" - czytamy we wpisie na Twitterze szefa PFR.

Kościński: Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego

Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa - podkreślił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

"Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Sprawa jest prosta: było OFE, pieniądze były publiczne. Będzie IKE, pieniądze będą prywatne" - podkreślił cytowany w komunikacie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Według niego reforma tworzy "podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności na +jesień życia+, a przy tym zatrzymujemy szkodliwy odpływ kapitału z polskiej giełdy".

W komunikacie podkreślono, że w ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Przypomniano ponadto orzeczenie TK z 2015 roku, który przesądził, że w OFE pieniądze były publiczne. "W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności" - zapewniono.

Według wiceministra Waldemara Budy, IKE staną się dla Polaków powszechnym sposobem oszczędzania na emeryturę. "Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" - ocenił.

Ministerstwo dodało, że pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.

"Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze +znaczona+ i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego" - podkreślono.

Obecnie w OFE jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł. Pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone – w przeciwieństwie do środków w ZUS. Zgodnie z przyjętym projektem, wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna - jak zaznaczono - od jakiegokolwiek podatku.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 r. będzie też czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Projekt zakłada, że przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r. (PAP)

autork: Magdalena Jarco, Michał Boroń

maja/ drag/ mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
dawidzia
No i dobrze, bo może to wpłynie pozytywniej na uczestnictwo w PPK. Bo niestety przez hejt i mieszanie z OFE ogrom osób rezygnuje z programu, a potem na emeryturze, będzie żal i złość, że mało pieniędzy.
jacek303
Akcjami przeniesionymi do ZUS, a będzie ich więcej jak przeniesionych do IKE, ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju, instytucja w 100 % państwowa. W ten sposób nastąpi renacjonalizacja dużej części spółek akcyjnych. Może o to właśnie w tej reformie chodzi ?
molodiec
czyli - 3 x podatek
1 od pensji
2. w momencie transferu z OFE
3. przy wypłacie emerytury

czyli powiedzmy zarabiałeś 1000 zł to - to z tego 3/4 zjedzą ci różne składki - a dostane emerytury z tysiąca 50 zł
meryt
3 x policzone to samo :)

100 zł z pensji zasila OFE, 100 zł z OFE przechodzi do IKE z podatkiem 15%, z IKE wypłata bez podatku.
Z 100 zł zostaje 85 zł.

"molodiec
czyli - 3 x podatek
1 od pensji
2. w momencie transferu z OFE
3. przy wypłacie emerytury"


"Rząd oficjalnie
3 x policzone to samo :)

100 zł z pensji zasila OFE, 100 zł z OFE przechodzi do IKE z podatkiem 15%, z IKE wypłata bez podatku.
Z 100 zł zostaje 85 zł.

"molodiec
czyli - 3 x podatek
1 od pensji
2. w momencie transferu z OFE
3. przy wypłacie emerytury"


"Rząd oficjalnie ogłosił nową propozycję: zamierza przekazać 100% aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Premier Morawiecki nazywa to „prywatyzacją” składek emerytalnych, które w warstwie deklaratywnej miały być „naszymi” pieniędzmi, ale Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny zgodnie (i w zasadzie poprawnie) uznały, że są to pieniądze publiczne. Dzięki tym wyrokom rząd Donalda Tuska w 2014 roku znacjonalizował 51,5% aktywów OFE, co przekładało się na utratę przez uczestnika OFE średnio niemal 10 tys. zł."

"W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS - dzisiejsze emerytury - one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane" "

"Opłata przekształceniowa ma wynieść 15 proc. oszczędności zgromadzonych na indywidualnym koncie w OFE."
artureg
Oto Polska. Kwestia aborcji dotknie 1% społeczeństwa - większość kobiet wychodzi na ulicę. Kwestia likwidacji OFE dotyczy niemal wszystkich - a niech sobie kradną, co to Polaków interesuje.
ertom
Co jak ktoś ma IKE? Będzie miał dwa?
prawdziwynierobot
pojawił się zapis w projekcie, że za wypłaty z IKE będą pobierać podatek... Subtelne sugestie, żeby może jednak iść do ZUSu, zamiast to wziąć i zreformować, to na siłę pchają tam kasę i próbują utrzymać trupa przy życiu
ertom odpowiada prawdziwynierobot
W IKE będziesz miał akcje, które coś tam są, mniej lub więcej, warte. W ZUS masz zapis w tabelce w excelu i na emeryturze dostaniesz z tego na 2 bochenki chleba, bo ZUS pieniędzy nie ma. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?"
demeryt_69
W czasach 'komuny' po takim myku ludzie by wyszli na ulice.
tryby
Jak się zapisałem do OFE (dobrowolnie z uwagi na wiek), to tylko i wyłącznie dlatego, bo obiecywali, że to są prywatne środki i będą dziedziczone. Teraz znowu obiecują to samo. Najpierw Balcerowicz, potem Tusk, teraz Kaczyński - wszyscy przy władzy dzięki spiskowi z Magdalenki. Jeden wart drugiego w okradaniu nas.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki