REKLAMA

Koronawirus wpływa na ranking spółek Bankier.pl

2020-02-03 11:00
publikacja
2020-02-03 11:00
Koronawirus wpływa na ranking spółek Bankier.pl
Koronawirus wpływa na ranking spółek Bankier.pl
fot. ATHIT PERAWONGMETHA / / Forum

Jastrzębska Spółka Węglowa ponownie zastąpiła CD Projekt na pozycji lidera rankingu Bankier.pl. Na podium wskakuje również Mercator, który może się okazać jednym z beneficjentów epidemii koronawirusa.

fot. Xiong Qi / / ZUMA Press

JSW okazała się najpopularniejszą spółką giełdową w styczniu 2020 roku. Ostatni okres nie należał jednak do zbytnio udanych dla jej akcjonariuszy, a tylko przez miesiąc akcje potaniały o ponad 12 proc. Jastrzębska Spółka Węglowa wystraszyła inwestorów tym, że sięgnęła po swoje zaskórniaki ze Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego. Spółka tłumaczy, że ruch ten ma związek z niekorzystnymi cenami węgla i sporymi inwestycjami, ale także zwiększonymi wydatkami na początku roku m.in. ze względu na dodatkowe świadczenia górnicze. Optymistycznie co do perspektyw sprzedaży węgla koksowego wypowiada się tymczasem Rafał Pasieka, wiceprezes JSW.

Z pozycji lidera na drugie miejsce spadł z kolei CD Projekt. Największy polski producent gier przesunął premierę gry „Cyberpunk 2077” na 17 września 2020 r. Pierwotnie zakładano, że produkcja będzie dostępna w kwietniu. W pierwszych chwilach inwestorzy zareagowali paniką, a w ciągu jednej sesji kurs akcji spadał aż o ponad 10 proc. Ostatecznie notowania CD Projektu wróciły do normy i są już na niemal dokładnie tym samym poziomie, co miesiąc temu. Jednym z pozytywnych zaskoczeń okazała się druga młodość „Wiedźmina 3”, a m.in. dzięki serialowi netfliksa zainteresowanie grą stało się nawet większe niż w dniu premiery.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - styczeń 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

JSW

JSW

2

2.

CD Projekt

CDR

1

3.

Mercator

MRC

poza 10

4.

PGNiG

PGN

6

5.

01Cyberaton

01C

poza 10

6.

Tauron PE

TPE

3

7.

PGE

PGE

poza 10

8.

PKN Orlen

PKN

8

9.

CCC

CCC

poza 10

10.

KGHM

KGH

5

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Na najniższy stopień podium niespodziewanie trafił Mercator Medical. Na akcjach notowanej na warszawskim parkiecie spółki zapanowała wirusowa hossa. Mercator produkuje w Azji rękawice diagnostyczne i inwestorzy liczą, że epidemia koronawirusa może napędzić jej sprzedaż. Zarząd spółki przekonuje, że jest gotowy sprostać zwiększonemu popytowi. W efekcie, w styczniu kapitalizacja Mercatora wzrosła aż o blisko 70 proc. Warto jednak pamiętać, że Azja nie jest kluczowym rynkiem dla spółki, a w samych Chinach w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wypracował on zaledwie 10 mln zł przychodów. Jeszcze mniejszy Mercator jest z punktu widzenia rynku chińskiego, na którym zdecydowanie ustępuje rynkowym gigantom. Spółka już wcześniej stawiała jednak na dynamiczny rozwój w Państwie Środka.

Ci sami liderzy na forum

Dwie najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl okazały się dokładnie takie same, jak ogólnym rankingu. Tu również najwięcej emocji budziły JSW oraz CD Projekt. Na kolejnych miejscach znalazły się Getin, The Farm 51 i Polimex Mostostal.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - styczeń 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w styczniu

1.

JSW

JSW

12775

2.

CD Projekt

CDR

12244

3.

Getin

GTN

6746

4.

Farm 51

F51

6604

5.

Polimex Mostostal

PXM

6493

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
barat
Paradoks - żeby skomentować muszę się zalogować ... a spam i śmietnik na forach spółek, dumnie promowany przez was jako "Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - styczeń 2020" to głównie anonimowe wpisy z tymczasowych loginów.
Ten ranking powinien być liczony na podstawie postów od zalogowanych osób.

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki