Ranking spółek Bankier.pl (marzec 2015)

2015-04-02 06:00
publikacja
2015-04-02 06:00
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

W marcu giełdową spółką budzącą największe emocje na serwisie Bankier.pl został KGHM. Lubiński kombinat zdetronizował tym samym Jastrzębską Spółkę Węglową, która wygrała ranking w lutym. Podium domknął CD Projekt.

Ranking popularności spółek Bankier.pl pokazuje popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest ilość wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni.

TOP10 rankingu popularności Bankier.pl - marzec 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w marcu 2015 Miejsce w poprzednim rankingu
1 KGHM KGH -0,83% 2
2 JSW JSW -21,45% 1
3 CD Projekt CDR 11,50% 3
4 Polimex-Mostostal PXM -22,22% -
5 PKO BP PKO 4,45% 5
6 Energa ENG 10,67% 6
7 PGNiG PGN 9,34% 4
8 Indygo IDG 126,56% -
9 Ursus URS 15,18% -
10 Tauron TPE -10,00% -
Źródło: Bankier.pl

W marcu zestawienie zdominował KGHM. Wprawdzie spółka przez ostatnie 31 dni nie dała zarobić akcjonariuszom, zwiększone zainteresowanie akcjami surowcowego potentata można jednak wiązać z rajdem spółki jaki miał miejsce w lutym. Ruch ten przywrócił akcjonariuszom nadzieję, że KGHM wciąż może być ciekawą inwestycją i być może w końcu przełamie panujący od 2013 roku marazm. Zainteresowanie wokół spółki budowały także wyniki oraz doniesienia o dywidendzie.

W oczekiwaniu na „Wiedźmina” i listy z KNF-u

Drugie miejsce przypadło niedawnemu liderowi, Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Popularność JSW to wciąż jednak przede wszystkim efekt negatywnych emocji, które narosły wokół spółki po załamaniu jej kursu i strajku górników. Dodatkowo w marcu w spółkę uderzyły dużo słabsze od konsensusu wyniki finansowe. Ostatecznie miesiąc JSW zakończyło ponad 21% przeceną i ponownie zbliżyło się do swoich historycznych minimów.

Ostatnie miejsce na podium zajął CD Projekt, którego popularność bazuje przede wszystkim na zbliżającej się premierze gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji 2015 roku ma trafić do sklepów 19 maja. Do tego dnia emocje wokół spółki z pewnością będą rosły.

W TOP10 znalazła się także trójka blue chipów, która okupowała miejsca w czołówce także przed miesiącem: PKO BP, Energa i PGNiG. Szczególnie wiele emocji w ostatnich dniach wzbudziła pierwsza z nich, której notowania cierpią z powodu zakazu dywidendowego od KNF.

Ursus wstał z kolan, Polimex wciąż na nich klęczy

Wśród nowości warto zwrócić uwagę na Polimex-Mostostal, który szturmem wdarł się na miejsce tuż poza podium. Zainteresowanie budziły przede wszystkim wyniki finansowe spółki, które ponownie ożywiły pytanie: „Czy Polimex w końcu wyjdzie na prostą?”. Patrząc na kurs można stwierdzić, że inwestorzy wykazują raczej ograniczone zaufanie do zarządu.

To co póki co jest poza zasięgiem Polimexu, udało się Ursusowi. Jak pokazują wyniki finansowe za rok 2014 legendarny producent ciągników wstał z kolan i dzięki temu śrubuje swoje kursowe maksima. Tylko w marcu akcje Ursusa podrożały o ponad 15%.

NewConnect dominuje na forum

Zestawienie domykają Tauron i Indygo. Ciekawość budzi przede wszystkim druga ze spółek, która jest zdecydowanie najsłabiej rozpoznawalnym podmiotem w rankingu. Popularność Indygo to jednak przede wszystkim zasługa skokowego wzrostu wyceny: kurs spółki wzrósł w marcu aż o 126%. Niebagatelny wpływ na ten ruch miało zachowanie prezesa, który w ostatnich dniach aktywnie skupował akcje Indygo z rynku.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - marzec 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w marcu 2015
1 Sunex SNX -8,00%
2 Ursus URS 15,18%
3 Abpol ABP -77,92%
4 Polimex-Mostostal PXM -22,22%
5 01Cybaton 01C 127,76%
Źródło: Bankier.pl

Użytkownicy Bankier.pl mają także dostęp do rankingu pokazującego, które spółki cieszą się największym powodzeniem na forum. W zestawieniu tym – poza omówionymi już Ursusem (2.) i Polimexem (4.) – dominowały spółki z rynku NewConnect. Pierwsze miejsce zajął wybierający się na GPW Sunex, trzecie wytracający w zawrotnym tempie wartość Abpol, a piąte przeżywający gwałtowną hossę 01Cybaton.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki