REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rafako daje Tauronowi więcej czasu na zapłatę za budowę bloku w Jaworznie

2023-02-02 19:41
publikacja
2023-02-02 19:41

Spółka Rafako, która w połowie grudnia ub. roku zażądała od Taurona gwarancji zapłaty ponad 109,7 mln zł z tytułu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie, przedłużyła w czwartek termin wykonania tego żądania do 9 lutego - wynika z informacji Rafako. Firmy kontynuują mediacje w sporze wokół bloku.

Rafako daje Tauronowi więcej czasu na zapłatę za budowę bloku w Jaworznie
Rafako daje Tauronowi więcej czasu na zapłatę za budowę bloku w Jaworznie
fot. Eva Alex / / Shutterstock

Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. Obecnie trwają mediacje przy udziale Prokuratorii Generalnej.

W połowie grudnia zeszłego roku, jeszcze przed styczniowym zaostrzeniem sporu obu spółek, Rafako wstąpiło do Taurona Wytwarzanie z żądaniem gwarancji zapłaty wynagrodzenia, pozostałego jeszcze do zapłacenia z tytułu wykonania kontraktu w Jaworznie. Wartość żądania wyceniono na 109 mln 774,5 tys. zł, zaś na jego realizację Rafako dało Tauronowi pierwotnie 45 dni.

"Jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, wykonawca będzie uprawniony do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie ze skutkiem na dzień odstąpienia" - podano w grudniowym raporcie.

26 stycznia br. Rafako przedłużyło termin wnikający z żądania do 3 lutego, zaś w czwartek spółka poinformowała w raporcie bieżącym o kolejnym przesunięciu terminu - do 9 lutego.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od osób zbliżonych do toczących się mediacji, przesunięcie terminu zapewnia możliwość dalszego prowadzenia rozmów, które skomplikowałyby się, gdyby żądanie Rafako z 15 grudnia miało stać się zapadalne.

11 stycznia br. Tauron wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań. Rafako w całości kwestionuje żądania Taurona, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. Z kolei 13 stycznia Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę 857,6 mln zł. Tauron uznał te roszczenia za nieuzasadnione.

Dotychczasowe mediacje między stronami przy udziale Prokuratorii Generalnej nie przyniosły porozumienia. Przedmiotem rozmów są m.in. warunki dokończenia kontraktu na budowę bloku oraz rozliczenia finansowe z tego tytułu. Jak informowały wcześniej Rzeczpospolita i Parkiet, rozmowy mediacyjne zostały wydłużone do 8 lutego - to czas, jaki strony dały sobie na rozmowy prowadzące do osiągnięcia porozumienia.

Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Karp domaga się świąt.
interstellar
Ale burdel w tym państwie z dykty, obie firmy są polskie, obie ważne dla gospodarki (obecnie i w przyszłości) i nie mogą się dogadać, bo pisowski zarząd Taurona robi pod górkę :(

Taaak pisiaki, wpuście Koreańczyków jeszcze w miejsce Rafako - to nic, że nakupowaliście u nich uzbrojenia zamiast dać zarobić polskiemu producentowi
Ale burdel w tym państwie z dykty, obie firmy są polskie, obie ważne dla gospodarki (obecnie i w przyszłości) i nie mogą się dogadać, bo pisowski zarząd Taurona robi pod górkę :(

Taaak pisiaki, wpuście Koreańczyków jeszcze w miejsce Rafako - to nic, że nakupowaliście u nich uzbrojenia zamiast dać zarobić polskiemu producentowi armatohaubic sprawdzających się na Ukrainie... ile poszło pod stołem?
Zdradzieckie mordy.
simonsoft8
Rafako sytuacja wygląda cienko, bez względu na Tauron
peluquero
scenariusz odcinka "The Suits" sam się pisze

Powiązane: Konflikt na linii Rafako-Tauron

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki