REKLAMA

RPP w maju nie zmieniła stóp procentowych

2016-05-06 12:20
publikacja
2016-05-06 12:20
RPP w maju nie zmieniła stóp procentowych
RPP w maju nie zmieniła stóp procentowych
/ YAY Foto

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Decyzję o pozostawieniu rekordowo niskich stóp podjęto w dniu, w którym prezydent wskazał kandydata na nowego prezesa NBP.

Zgodnie z decyzją Rady, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada obniżyła je w marcu 2015 r.

Posunięcie RPP nie zaskoczyło ekonomistów. Większość ankietowanych przez PAP spodziewa się stabilizacji stóp w tym roku na obecnych poziomach.

Decyzja RPP została ogłoszona niespełna 1,5 godziny po tym, jak Kancelaria Prezydenta zakomunikowała, że prezydent Andrzej Duda wskazał Adama Glapińskiego na kandydata na prezesa NBP. Od 2010 r. do lutego tego roku Glapiński był członkiem RPP, obecnie pełni funkcję członka zarządu NBP.

Uzasadnienie dzisiejszej decyzji RPP na konferencji prasowej zaprezentuje prezes Marek Belka, któremu towarzyszyć będzie dwóch członków Rady - Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. Początek konferencji o 16.00, jej szczegółowe podsumowanie pojawi się w Bankier.pl.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 7-8 czerwca. Będzie to ostatnie posiedzenie, któremu przewodniczył będzie Marek Belka.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~piotrek
Milo, ze ktos decyduje ile ma wynosic moja rata kredytu...czemu oszukuje sie ludzi bioracych kredyt hipoteczny w zł, ze rata jest stala jezeli tak nie jest!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki